Skocz do zawartości

OSTRY DYŻUR - wątek TYLKO dla potrzebujących pilnej pomocy !


coder

Rekomendowane odpowiedzi

Co teoretycznie powinno dawać lepszy wynik?

Termometr analogowy: http://dobrakielbasa...nie-500x500.jpg

Czy cyfrowy: http://www.winodomow...-300--399_1.jpg

 

Obydwa firmy Bioterm. Wskazania różnią się o jakieś 15°C, analogowy pokazuje mniej. Zaczynam zacierać, więc już nie zdążę skombinować trzeciego.

Na oko wydaje się że lepiej by było kierować się cyfrowym.

Edytowane przez adamsky
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie super awaria. Warzyłem wczoraj/dziś IIPA. Filtracja koszmar, za drobno ześrutowałem, ale nie to było najgorsze. Po warzeniu wrzuciłem do gara chłodnicę i pozostało czekać. Niestety coś zaczęło cieknąć i po mniej więcej 40min zajrzałem do łazienki, a tam gar pełen wody i się przelewa. Znaczy coś się rozszczelniło w instalacji chłodzącej. W sumie sam nie wiem dlaczego, ale zadałem drożdże zamiast to wygotować/odparować. Blg pokazało 15Blg, brzeczka strasznie mętna. To miała być IIPA, więc trochę słabiutko. Ma ktoś jakiś pomysł co jeszcze można zrobić żeby podbić ekstrakt przy już zadanych drożdżach? Poza tym wyszło mniej więcej tylko 15l więc brzeczka ma dużo więcej IBU niż zakładałem. Podbić ekstrakt przy jednoczesnym rozwodnieniu brzeczki, ciężka sprawa. Ja nie mam pomysłu :/ chyba, że sypnąć z kilogram cukru i dolać wody :ble: pomożecie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam zakupiłem chmiele magnum i sybillę ale okazało się że na jednym worku są dwie naklejki a na drugim żadna jak rozpoznać który jest który.Jeden ma większe listki i nasiona a drugi mniejsze.

 

Kto Ci je tak spakował? Tu masz porównanie polskich chmieli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam szybkie pytanie, otóż godzina jest dość późna, a mam w planach wyjść na piwko, więc...

Mam w fermentorze ostudzoną brzeczkę, postanowiłem wykorzystać gęstwę z poprzedniego piwa (danstar nottingam, zbierana ok 1,5tyg temu). Z braku laku wrzuciłem ją do niewielkiego słoiczka, drożdże były przykryte cieniutką warstwą piwa. Teraz chciałbym zadać drożdże do brzeczki, jednak po zmieszaniu z brzeczką z końcówki wysładzania i dodaniu odrobiny cukru nie widzę oznak pracy (w kilku miejscach malutkie wysepki piany).

Mam też kilka op. drożdży suchych i stąd pytanie co zrobić najlepiej, zakładając, że za ok30min. chcę wyjść:

1. Zadać leniwą gęstwę do napowietrzonej brzeczki.

2. Poczekać do rana i zadać gęstwę o ile drożdże się rozruszają.

3. Olać je i skorzystać z najodpowiedniejszych suchych.

Będę wdzięczny za jakąś sugestię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciecz do była w temp. 20st. C, drożdże prosto z lodówki, więc podejrzewam, że po wymieszaniu temp. ok 16st - w podobnej chcę rozpocząć fermetnację.

Chyba najpierw pójdę za radą leszcza, w wypadku win wiele razy zdarzało mi się, zadawać ledwo pracującą matkę drożdżową, bo okazywało się, że wypadał jakiś wyjazd... chyba tym razem też spróbuję szczęścia i dam im szansę, jeśli nie to jutro pójdą suche.

 

Edit.

Chcę spróbować piwa na nottingamach w niższej temp niż ostatnio i zobaczyć, jak będzie się różnił aromat.

Przez 1,5tyg. nie powinno się z nimi stać nic złego... przynajmniej taką mam nadzieję.

Edytowane przez kordas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zadałeś drożdżami wyjętymi prosto z lodówki to nie dziwne, że nie chciały ruszyć - gdybyś Ty spał przez 1,5tygodnia to też nie od razu pewnie chciałoby Ci się pracować. :D

Ale i tak jestem za gęstwą. Czyli 2:2 :) Myślę że rano już będą pracować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Twojemu głosowi będę mógł spokojniej spać, jako iż głosy się wyrównały :).

Brzeczka napowietrzona, gęstwa zadana, wiadro w 15st, liczę że rano coś sie będzie już działo, zwłaszcza że chwilę przed zadaniem gęstwy już jakaś piana na obrzeżach zaczęła powstawać.

 

W sumie racja, po półtora tyg urlopu też mi się trudno do pracy zebrać, a gdybym jeszcze ten czas spędził w lodówce to już w ogóle ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam taki mały problem, nie wiem, gdzie go opisać, więc piszę tutaj.

Zabutelkowałem tydzień temu Schwarzbiera, ale nieumiejętnie zdekantowałem piwko do rozlewu. W ostatnich 3 butelkach pozostało bardzo dużo osadu drożdżowego, jakaś centymetrowa warstwa. Przedwczoraj otworzyłem jedną butelkę i było wszystko ok, nagazowanie w porządku itp. Wczoraj zapragnąłem otworzyć drugą i erupcja piany! Porwało mi cały osad z dna, wraz z połową butelki piwa. Otworzyłem kolejną i to samo!

Przerażony sięgnąłem po 3, stojącą w skrzynce. Piwo w niej było bardzo klarowne, osad na dnie zwarty i zbity. Otworzyłem ją ze strachem i tu zaskoczenie - nic się nie wydarzyło. Nalałem zgrabnie do szklanki, osad się nie poderwał. Kolejna ze skrzynki tak samo.

 

Jakie mogą być przyczyny takiego zachowania piwa w dwóch moich butelkach? Infekcję wykluczam, ponieważ ani piwo przelewane do butelek nie nosiło jej śladów, ani też butelki nie były niedomyte. W smaku było wszystko w porządku, jak się chwilę odczekało, to osad opadł z powrotem na dno, dało się to pić, piana się robiła jak należy, smak i zapach jak już mówiłem, jak najbardziej prawidłowy.

Wykluczam też nadmierną dawkę cukru - zrobiłem syrop, dokładnie się wymieszało.

 

Na pewno nie zabutelkowałem niedofermentowanego piwa - pomiar już nie spadał, kiedy przeniosłem do lagerowania, zgadzał się z testem odfermentowania. Czy sprawcą całego zamieszania mogła być w jakiś sposób zbyt duża liczba drożdży w danej butelce? We wszystkich butelkach osad jest delikatny, zaś w tej był aż centymetrowy. Czy dobrze rozumuję, że może drożdże bardzo szybko i gwałtownie przerobiły cukier w butelce na alkohol i dwutlenek węgla tak, że gaz nie zdążył się rozpuścić i odpowiednio nasycić piwa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam taki mały problem, nie wiem, gdzie go opisać, więc piszę tutaj.

Zabutelkowałem tydzień temu Schwarzbiera, ale nieumiejętnie zdekantowałem piwko do rozlewu. W ostatnich 3 butelkach pozostało bardzo dużo osadu drożdżowego, jakaś centymetrowa warstwa. Przedwczoraj otworzyłem jedną butelkę i było wszystko ok, nagazowanie w porządku itp. Wczoraj zapragnąłem otworzyć drugą i erupcja piany! Porwało mi cały osad z dna, wraz z połową butelki piwa. Otworzyłem kolejną i to samo!

Przerażony sięgnąłem po 3, stojącą w skrzynce. Piwo w niej było bardzo klarowne, osad na dnie zwarty i zbity. Otworzyłem ją ze strachem i tu zaskoczenie - nic się nie wydarzyło. Nalałem zgrabnie do szklanki, osad się nie poderwał. Kolejna ze skrzynki tak samo.

 

Jakie mogą być przyczyny takiego zachowania piwa w dwóch moich butelkach? Infekcję wykluczam, ponieważ ani piwo przelewane do butelek nie nosiło jej śladów, ani też butelki nie były niedomyte. W smaku było wszystko w porządku, jak się chwilę odczekało, to osad opadł z powrotem na dno, dało się to pić, piana się robiła jak należy, smak i zapach jak już mówiłem, jak najbardziej prawidłowy.

Wykluczam też nadmierną dawkę cukru - zrobiłem syrop, dokładnie się wymieszało.

 

Na pewno nie zabutelkowałem niedofermentowanego piwa - pomiar już nie spadał, kiedy przeniosłem do lagerowania, zgadzał się z testem odfermentowania. Czy sprawcą całego zamieszania mogła być w jakiś sposób zbyt duża liczba drożdży w danej butelce? We wszystkich butelkach osad jest delikatny, zaś w tej był aż centymetrowy. Czy dobrze rozumuję, że może drożdże bardzo szybko i gwałtownie przerobiły cukier w butelce na alkohol i dwutlenek węgla tak, że gaz nie zdążył się rozpuścić i odpowiednio nasycić piwa?

 

Czy użyłeś osobnego wiaderka z karanikiem do butelkowania? Ja mam tu kilku "podejrzanych":

1. Nie użyłeś wiadra do butelkowania z kranikiem, przez to cukier nie rozprowadził sie równo (nawet b. mała ilość w butelce robi różnicę).

2. Nie użyłeś wiaderka do butelkowania, przez to w końcowych butelkach masz osad z drożdżami, przez co odfermentowało ci głębiej w niektórych butelkach W wiaderku do butelkwania, nawet jakbyś złapał tam troche osadu, rozprowadził by się równo we wszystkichbutelkach.

3. Dobrze zafundować też sobie "bottling wand" czyli taka rurka ze stopperem do kranika w wiadrze do butelkowania. Nie tylko przyśpiesza butelkowanie, ale też pozwala wypełnić wszystkie butelki do DOKŁADNIE równego poziomu. Ilość wolnego miejsca w butelce jest też b. ważna w poziomie nasycenia CO2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy użyłeś osobnego wiaderka z karanikiem do butelkowania?

 

Tak.

 

1. Nie użyłeś wiadra do butelkowania z kranikiem, przez to cukier nie rozprowadził sie równo (nawet b. mała ilość w butelce robi różnicę).

 

Zrobiłem syrop cukrowy, wlałem go do wiadra z kranikiem, zdekantowałem na niego zielone piwo, wprawiając je w ruch wirowy, aby dokładnie wszystko wymieszać. Zawsze tak robię.

 

2. Nie użyłeś wiaderka do butelkowania, przez to w końcowych butelkach masz osad z drożdżami, przez co odfermentowało ci głębiej w niektórych butelkach W wiaderku do butelkwania, nawet jakbyś złapał tam troche osadu, rozprowadził by się równo we wszystkichbutelkach.

 

Użyłem wiadra z kranikiem. Butelkowanie jednak trwa, piwo było zimne, bo wyciągnąłem je tuż po lagerowaniu. Osad bardzo szybko opadł.

 

3. Dobrze zafundować też sobie "bottling wand" czyli taka rurka ze stopperem do kranika w wiadrze do butelkowania. Nie tylko przyśpiesza butelkowanie, ale też pozwala wypełnić wszystkie butelki do DOKŁADNIE równego poziomu. Ilość wolnego miejsca w butelce jest też b. ważna w poziomie nasycenia CO2.

 

Czy chodzi o coś takiego? http://www.homebrewing.pl/rurka-do-rozlewu-zaworkiem-grawitacyjnym-p-96.html

Mam właśnie takie urządzenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Slonx offline.png Prawie żadne drożdże nie zjadają 100% cukrów w piwie. Możliwe, że duża ilość drożdży w butelkach sprawiła, że połakomiły się na niedofermentowane resztki i stąd przegazowanie klku butelek. Ewentualnie źle się syrop wymieszał i przy dnie wiadra wraz z drożdżami dał mieszankę wybuchową w ostatnich butelkach
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.