Skocz do zawartości

OSTRY DYŻUR - wątek TYLKO dla potrzebujących pilnej pomocy !


coder

Rekomendowane odpowiedzi

Zrobiłem piwoi z puszki coopersa - z tymże fermetacja byłła w zbyt wysokiej temperaturze ok 25 stopni i teraz na powierzchni piwa jest żółta piana - taka jaby zasuszona, a piwo śmierdzi siarką. Czy można to jakoś odratować jeszcze??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawie za każdym razem: pytanie bez bliższych danych a odp podaj więcej szczegółów a wtedy pomogę. Jak ktoś ma problem to niech napisze od podstaw temat, kilka zdań. Wtedy osoba co zna temat z autopsji bez problemu odpowie.

Edytowane przez GB...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem piwoi z puszki coopersa - z tymże fermetacja byłła w zbyt wysokiej temperaturze ok 25 stopni i teraz na powierzchni piwa jest żółta piana - taka jaby zasuszona, a piwo śmierdzi siarką. Czy można to jakoś odratować jeszcze??

Jeśli nie masz infekcji, to można dorzucić trochę cukru (100-150g), siarkowodór powinien potem zelżeć. Poza tym, drożdże powoli metabolizują siarkowodów i po dłuższym leżakowaniu zapachy łagodnieją/znikają.

 

Mam pytanko o dunkelweizena. Czy po tygodniu fermentacji od 3 dni utrzymuje się 2blg, mogę go butelkować czy przelać na cichą?

Robisz codziennie pomiary? Lepiej z tego zrezygnuj. Zrezygnuj także z fermentowania w fermentorze z kranikiem...

Możesz przelać na cichą, ale jak dla mnie - potrzymaj jeszcze 3-4dni i butelkuj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego nie fermentować z karnikiem?

Łatwiej o zakażenia, niepożądana flora mikrobiologiczna ma więcej zakamarków do stworzenia biofilmu, prędzej czy później będziesz miał przygodę z niedokręconym kranikiem... Poza tym, rozlewanie bez oddzielenia osadu drożdżowego po fermentacji? Niby można, ale prędzej czy później z tego zrezygnujesz. Lepiej prędzej.

 

Jak rozpoznać czy mam infekcję czy nie?

Elementy wizualne nie pasujące do danych drożdży (np. inny kożuch, pływające dziwne kłaczki/nitki, osady na ściankach)

Zapach - kwaśny (ocet, kwas winowy), apteka/szpital, kanaliza i mokra szmata (choć te niekoniecznie świadczą o infekcji), inne związki siarki, zapachy zwierzęce, amoniak, albo jakieś odrażające zapachy...

Smak - kwaśny, intensywna gorycz, inne nieprzyjemne elementy

Po zabutelkowaniu - granaty, "szampańskie" otwarcia

Generalnie, wiedza o infekcjach przychodzi z doświadczeniem. Jak zrobisz kilkanaście/kilkadziesiąt warek to będziesz dobrze rozpoznawał, czy pewne sygnały dochodzące z fermentora są w normie, czy raczej niepokojące :). Z drugiej strony - nie każda infekcja jest zła...

Edytowane przez bzium1986
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc na moim piwie unosi się cienka błonowata sucha z pęcherzykami warsta piany, koloru zółtawego, całość śmierdzi siarką - amoniakiem.

 

A możesz zamieścić jakieś zdjęcie, w poprzednim Piwowarze był artykuł o infekcjach ze zdjęciami.

 

Pozdrawiam Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu zaczął mi cieknac kranik w fermentorze! Niestety posiadam tylko jeden(drugi w drodze)

Zlalem piwo do zbiornika po wodzie takiego 20l który wygląda jak Gąsior. Niestety nie miałem jak tego szczelnie zamknąć. Nałozyłem na to woreczek foliowy i naciaglem gumkę recepturke.

Piwko robione na smakowe z resztek od 6 dni w fermentorze.

Nic mu nie będzie jak tak postoi bez rurki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej gazę kilka razy naciągnąć, ciśnienie zawsze może się pojawić. W moim słoju z apteki 2litr czasami fermentuję resztki i patrzę jak grzybki nurkują, stosuję jako korek właśnie kilka razy zwiniętą gazę (bandaż). Potem 2 butelki mam również dobrego piwa, pomimo podglądania. Problem jest tylko aby to czysto przelać wężykiem zasysanym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o pomoc . Pierwszy raz miałem użyć mchu irlandzkiego i ... no właśnie - miałem . Zapomniałem dodac . Czy teraz mogę go ugotować parę minut , schłodzić i dolac do brzeczki z drożdżami ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.