Skocz do zawartości

OSTRY DYŻUR - wątek TYLKO dla potrzebujących pilnej pomocy !


coder

Rekomendowane odpowiedzi

Jaka jest różnica między słodem palonym a jęczmieniem palonym? - Zamieściłem już to pytanie na innym forum bez rezultatu, a więc...

Mam w planach uwarzyć FES. Zastanawiam się nad proporcjami w zasypie między Carafą a palonym jęczmieniem. Mógłbym oczywiście na ślepo przyjąć wartości z jakiejś dostępnej w sieci receptury ale wolałbym to zrobić świadomie. Dlatego mojej tytułowe pytanie do doświadczonych piwowarów, szczególnie "stoutowców". Jaka jest różnica w smaku gotowego stouta?

Z góry dziękuję za podpowiedzi i sugestie.

 

Setki razy było wałkowane że ten temat służy do SZYBKIEGO REAGOWANIA! Jak stoisz nad garnkiem i nie wiesz co zrobić, albo fermentacja ci nie ruszyła, a nie do każdej takich zapytań jak twoje! Naprawde potrzebujesz odpowiedzi już w tej sekundzie, bo warzy się piwo, albo nie wiesz co zrobić? Odpowiedzi na forum w innych działach są szybkie też, a różnice tą możesz wyczytać z wiki lub używając wyszukiwarki forumowej albo dziadka google (drugi temat w wyszukiwarce http://www.piwo.org/...-slod-a-ziarno/), a jak nie znajdziesz odpowiedzi to załóż temat w piaskownicy piwowarskiej. Jeżeli odpowiedź cię nie satysfakcjonuje to jeszcze możesz wejść na stronę producenta i doczytać właściwości danych słodów i tak np. Strzegom - Jęczmień prażony, a Słód Barwiący.

 

Jeszcze raz napiszę że ten temat służy do szybkiej i pilnej pomocy! Niedługo niektórzy wywalą go ze subskrybcji i nikt w nim nie będzie reagował.

 

Tomku nie da rady zrobić jakiegoś pod tytułu tłumaczącego do czego służy ten temat? Bo widać nazwa nie wystarcza...

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. za dużo brzeczki na początek. 0,5l najpierw, a jak ruszy to reszta.

Mógłbyś podać jakieś teoretyczne uzasadnienie?

Jest na wiki http://www.wiki.piwo.org/Przygotowanie_starter%C3%B3w_dro%C5%BCd%C5%BCowych

Ale nie w tym wątku może dalsze dyskusje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wczoraj koło 21 zaszczepiłem drożdżami us-05 (po rehydratacji) apa 10blg, zniosłem do piwnicy gdzie mam ok. 14.5-15 stopni i do tej pory nie widać w rurce objawów fermentacji (korek dobrze uszczelniony). Czekać jeszcze czy przenosić do ciepła (będzie ok. 22 stopni)?. Do tej pory nie fermentowałem nimi w tak niskich temp. ale skuszony obietnicami ekstra czystego profilu pomyślałem spróbować ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może fermentor jest nieszczelny? Po drugie jak zdałeś drożdże w wyższej temperaturze to ciepłe powietrze, które jest nad cieczą teraz zmniejsza swoją objętość, bo się wychładza (brzeczka nieznacznie też) być może równoważy to ilość produkowanego przez drożdże CO2 i nie bulka. Ja tam rurkę wywaliłem i uszczelke, otwór przykrywam malutką szmatką wygotowaną i wymoczoną w piro, a na to szmatka. Jest wejście dla wężyka do pobrania brzeczki do pomiaru, a po drugie mogę podejrzeć czy jakaś pianka się pojawiła i wiem, że fermentuje dzięki temu ;)

 

AgaL czemu pomieszczenie 15 stopni to za zimno? Na opakowaniu Fermentis Safale US-05 mam napisane zakres temperatur od 12 stopni, idealna temperatura fermentacji od 15, a przecież temperatura fermentacji jest wyższa od temperatury otoczenia fermentora. Jak w wyższej temperaturze zadano drożdże to spokojnie przez główny etap burzliwej brzeczka będzie miała te 18 stopni.

Edytowane przez Biniu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fermentator szczelny, co do zmniejszenia objętości powietrza to jeśli fermentacja ruszy to takiego znaczenia to nie ma. Temperatura na start w granicach dolnej optymalnej, w wyższych mi startowały po max 16 godzinach, nie wiem jak zachowują się w niższych stąd moje obawy czy w niższych lag aż tak się wydłuża.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnie kilka warek w tych temp mialem na us05. Po rehydratacji około 12 godzin pojawiaĺa się piana. A przy starterze z gęstwy po tym czasie piana miała kilka cm wiec ruszaĺy po kilku godzinach.

Edit: właśnie, czy dobrze natleniona brzeczka bo to dość kluczowa sprawa.

Edytowane przez pepek84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

brzeczka powinna być w miarę dobrze natleniona, kałatałem trochę :). Poczekam do jutra, jak dalej będzie się ślimaczyło to przeniosę do 22 stopni. Dzięki wszystkim za poradę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie mam zamiar zadać drożdże do cydru.

Mam nastaw na 10l, drożdże suche do win musujących z biowinu i płynne do tokaja ( ale wybieram teraz suche ).

Mam dodatkowo pożywkę zwykłą dla drożdży.

 

Uwodnię drożdże i wrzucę do nastawu, wrzucać pożywkę? Kiedy ją wrzucić? Aby drożdże się rozruszały? Fermentacja w balonie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.