Skocz do zawartości

OSTRY DYŻUR - wątek TYLKO dla potrzebujących pilnej pomocy !


coder

Rekomendowane odpowiedzi

Czy nadmiar drożdży w próbce może powodować zawyżenie pomiaru balingometrem? Trochę głupio zrobiłem, po 2 tygodniach byłem pewien, że piwo już przefermentowało, więc pierw zlałem do fermentora rozlewczego, w którym już był roztwór glukozy i dopiero końcówkę po przelewaniu zmierzyłem i wychodzi na to, że zeszło z 17blg gdzieś do 8-9blg, tylko że w tej próbówce to jest w zasadzie połowa drożdży a nie piwa. Czy to może mieć wpływ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

potrzebuję przepis na zacieranie tego zestawu dry stouta:

 

http://www.homebrewing.pl/stout-12stblg-zestaw-surowcow-p-280.html

 

wyczytałem na forum że 70' w 66 stC i później na 15' słody palone czyli te dwa:

 

Jęczmień palony 0,3kg

Słód Carafa® I 0.2kg

 

?

 

a następnie mashout i filtracja?

 

chmielenie marynka na 60' i lubelski na 15' ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że "najgorsze" minęło i nie widać by jeszcze miały zamiar zwiedzać okolicę. Wiele ich nie wyszło, głównie wypchnięta woda i cała rurka jest zabrudzona.

Blow-off tube nigdy nie robiłem, nawet nie wiem czy wężyki, które mam będą pasować do otworu w pokrywie. O ile to nie jest konieczne nie chcę otwierać i kombinować. Raczej chodzi mi o to czy koniecznie wyjąć rurkę i umyć, czy można zostawić jak jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

potrzebuję przepis na zacieranie tego zestawu dry stouta:

 

http://www.homebrewi...wcow-p-280.html

 

wyczytałem na forum że 70' w 66 stC i później na 15' słody palone czyli te dwa:

 

Jęczmień palony 0,3kg

Słód Carafa® I 0.2kg

 

?

 

a następnie mashout i filtracja?

 

chmielenie marynka na 60' i lubelski na 15' ?

Ja bym to tak zrobił:

67°C - 60'

mash-out

 

10-15' przed końcem zacierania dodać palone ziarno i słód.

 

Chmielenie ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolejne krótkie pytanie. po ściągnięciu 26L ekstraktu do chmielenia BLG resztek jest równe 4. coś z tym można jeszcze zrobić czy już do niczego się nie nadaje. więcej do gara lidla na chmielenie nie zmieściło się.

Wysładzać można bezpiecznie aż do 2 Blg. Możesz jeszcze 1-2 litry odzyskać. W trakcie gotowania z chmielem będzie Ci ubywać brzeczki i wtedy te odzyskane litry możesz dolewać. Licz się jednak z tym, że gotowanie będziesz musiał wydłużyć żeby uzyskać zakładany poziom stężenia cukrów.

Możesz też te odzyskane ilości zawekować i w przyszłości wykorzystać na starter do nowego piwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem.

Mam dzisiaj klęskę urodzaju. Filtruję pszenicę ( 2kg pilzneńskiego i 4kg pszeniczne jasne ) tylko, że zmieliłem za drobno i co 5 litrów mi się zapycha. także wzburzam całość dodając nową porcję wody i rusza. Sęk w tym, że miałem mieć góra 30ltr 10Blg a teraz mam już 20ltr tylko 18Blg a gdzie jeszcze warzenie... Mogę nadmiar zagotować i zostawić do chmielenia na jutro (jako bonusowa warka :D ) bo dzisiaj nie dam rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jaki macie sposób na szybkie sprawdzenie BLG filtratu mając aerometr? schładzanie do 20 stC z 70 paru stC jest dość długotrwałe a filtrat leci i leci ;/

 

ja odlewam sobie porcję i chłodzę w naczyniu z zimną wodą. Do 20st.C to zajmuje 5 minut góra

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy to jest normalne?

 

 

 

Słód jasny pilzneński 4,6kg

Jęczmień palony 0,345kg

Słód Carafa® I 0.23kg

Płatki jęczmienne 0.44kg

Chmiel goryczkowy Marynka 46g

Chmiel aromatyczny Lubelski 29g

 

wysładzałem do 26L

z gara do fermetora ściągnąłem tylko 20L bo strasznie dużo mętów po chmieleniu mi zostało no i pewnie ze 2-3L odparowało.

 

BLG mi wyszło 17-17,2

 

czy rozcieńczyć to? jak tak to jak dużo bo wg założenia powinno wyjść BLG 12

 

wydajność wg tego wzoru http://www.wiki.piwo.org/Obliczanie_wydajno%C5%9Bci_warzelni marnie niska 65,66

Edytowane przez nysander
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.