Skocz do zawartości

OSTRY DYŻUR - wątek TYLKO dla potrzebujących pilnej pomocy !


coder

Rekomendowane odpowiedzi

Yo! Właśnie zacieram coś na kształt pale ale,

4kg pale ale

1kg karmelowy jasny

Słody wsypane do 15l wody, zacierane w okolicach 66-68*, przez godzine, następnie 30 minut w 72*

Ciągle mam skrobie w zacierze - wysładzać, czy trzymać dalej, i w jakiej temperaturze?

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie piwo, a cydr, ale proszę o pomoc!

 

Postanowiliśmy z kolegą spróbować nastawić właśnie cydra, surowiec: Słoneczna Tłocznia 5L jabłko - gruszka (proporcje 50:50) + jabłka (soku wyszło niewiele, jakieś dodatkowe 1-2L).

Proces: Nie mieliśmy sokownika, więc jabłka się skroiło, porozbijało i dodało cukru, żeby puściły sok. Do takiego "moszczu" dodaliśmy Tłocznię, zadaliśmy drożdże (zwykłe z marketu, do wina białego) i zostawiliśmy na burzliwą (10 dni). Przy przelewaniu na cichą odcisnęliśmy sok z jabłek i zamknęliśmy na dalsze 3,5tyg - trochę długo, ale wcześniej nie było okazji na zlanie do butelek.

 

Po otwarciu dość tragiczny widok: http://tinypic.com/r/14a9mb/6 . Na powierzchni znajdują się takie białe grudki. Z kolei zapach nie jest jakiś odpychający, nie wiem jak powinno pachnieć, ale wydaje się ok.

Wylewać? Czy można coś z tym robić? Czy właśnie tak wygląda infekcja? :P Może to złe forum, ale czytając o cydrach nie do końca jabłkowych natknąłem się na termin fermentacji mlekowej, występującej przy zbyt długim trzymaniu nastawu z gruszek właśnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!!!

 

Pilnie potrzebna kapslownica do kapsli 26 mm w okolicach Lubina/Legnicy. Piwko czeka na butelkowanie a kapslownica została we Wrocławiu :(

Jeśli ktoś mógłby użyczyć, lub wskazać miejsce, gdzie jeszcze można jeszcze kupić o tej porze, to baardzo proszę o pomoc!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

7 dni temu nastawiłem fermentację Milk Stouta, drożdże S-04 temperatura fermentacji 20C, brzeczka wyszła mi dosyć gęsta, miała ok. 17 BLG, po 7 dniach balingometr wskazuję 8 BLG. Zastanawiam się czy przelewać już na cicha czy jeszcze poczekać, dodam, że wczorajszy pomiar był taki sam. Według receptury brzeczka nastawna powinna mieć BLG 14,5 i odfermentować do 6 BLG, ja dodałem trochę więcej laktozy, a brzeczka nastawna miała większe BLG, więc chyba 8 BLG jest w porządku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wylewać? Czy można coś z tym robić? Czy właśnie tak wygląda infekcja? :P Może to złe forum, ale czytając o cydrach nie do końca jabłkowych natknąłem się na termin fermentacji mlekowej, występującej przy zbyt długim trzymaniu nastawu z gruszek właśnie.

Tak to jest "piękny" przykład infekcji tlenowcami, z wyglądu przypomina "krę" tak, że to przypuszczalnie jakiś Lactobacillus (mlekowiec). Cydr do szybkiego wypicia, albo wylania - w zależności od smaku. Będzie kwaśniał z czasem. Jeżeli jest dobry w smaku, to możesz spróbować pasteryzacji, po schłodzeniu nie zapomnij dodać świeżych drożdży, żeby się nagazowało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postanowiłem przelać piwo na fermentację cichą, wszystko przebiegło w miarę ok, jednak zmartwił mnie wygląd piwa po otworzeniu fermentatora, czyżby infekcja?

 

1ilj10.jpg

 

 

Na zdjęciu wygląd gorzej niż w rzeczywistości, wyglądało to jak pianka, która tworzy się w szklance po opadnięciu pierwszej piany. Zapach ok, kolor ok, jedynie w smaku mam wrażenie, że wyczuwam lekką kwasowość i dość mocną gorycz, ale nie są to jakieś odrzucające mocno smaki. Co o tym sądzicie, będzie jeszcze coś z tego piwa?

Edytowane przez awakening
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaraz bębe zaczynał robić dunkel weizena i zawsze sam słód pszeniczny wrzucałem na przerwę ferulikową. Wczoraj przy śrutowaniu się zapomniałem i wrzuciłem to worka wszystkie słody razem. Miałem zrobić ferulikowa w 40°C przez 60 min. Mogę tak zrobić wrzucając cały zasyp na ferulikową?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Zgoda. W sumie i tak nie miałem wyjścia, ale się zastanawiałem czy nie pominąć ferulikowej ale w końcu ją zrobiłem. Niuanse pszenic i przerwy ferulikowej zgłębiałem prawie rok temu :-) i dziś nie wiedziałem czy oddzielne wsypywanie słodu pszenicznego to moje "widzimisię" czy gdzieś wyczytałem, że ma to jakieś pozytywne aspekty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, dostałem drożdże suche Danstar Nottingam i nie są one sypkie, lecz zbite i twarde. Nie rozpakowywałem ich jeszcze i nie wiem czy w ogóle rozpakowywać. Warzę teraz i lepiej się zapytać czy są dobre, czy to może poprzez złe przechowywanie, a w razie czego mam też inne drożdże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam problem: filtracja stanęła a ja muszę wychodzić. Czy piwo szlag trafi, jeśli przełożę to wszystko do gara, potem znów podgrzeję zacier do 76°C i zacznę filtrację/wysładzanie jutro?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na to już było niestety za późno. miałem wybór: piwo albo związek;-) podgrzalem jeszcze raz, wrócę po północy to znów podgrzeje, rano jeszcze raz i zacznę znowu.... cóż, no risk no fun;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.