Skocz do zawartości

OSTRY DYŻUR - wątek TYLKO dla potrzebujących pilnej pomocy !


coder

Rekomendowane odpowiedzi

Pomocy... ;)

 

Zacieram właśnie pierwsze żytnie w karierze. Słyszałem, że jest trudne w filtracji, ale to co jest u mnie, to po prostu koszmar.

 

Po koleji:

- do filtracji używam oplotu przykręconego do kranika zamontowanego na stałe w garnku lidlowym (kranik oczywiście wymieniony). Oplot ma długość 80 cm,

- zacierałem w 15 litrach wody, planowałem trzy tury wysładzania po 4 litry i ostatecznie przed chmieleniem jakieś 22-23 litry brzeczki,

- zrobiłem mash-out,

- udało mi się wyciągnąć z tego 9 litrów brzeczki i to już po ugniataniu mokrego młóta pokrywką,

- właśnie zrobiłem pierwszą turę wysładzania - wlałem 4 litry wody (ok. 78C) i po godzinie wyleciał jakiś litr. Na górze stoi woda, a przez kran ledwo kapie.

 

Macie jakiś pomysł, jak mógłbym przyspieszyć filtrację? O 19 muszę wyjść z domu i jak dalej będzie się filtrowało w tym tempie, to nie zdążę już dzisiaj nachmielić.

Edytowane przez Scovron
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

też tak miałem, lej wodę mającą powyżej 90oC - rozluźni to "gluta" który jest zawsze przy życie

 

[edit]

możesz też podnieść kadź do wysładzania i dać dłuższy wężyk, co zwiększy siłę ssącą. Ewentualnie zamieszaj w kadzi i poczekaj aż się ponownie ułoży.

Edytowane przez leszcz007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mozna od nowa ulozyc zloze filtracyjne. Czyli zrobic jak przy wysladzaniu na raty. Dolac goracej wody wymieszac i powoli rozpoczac filtracje od nowa.

Czsami pomaga przy zatrzymanej fitracji (czasami)

Dzięki za pomoc - spróbuję dolać cieplejszej wody i zamieszać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na 20-25L starczy, ale na 50 to sporo za malo.

 

jest to moj pierwszy experyment z plynnymi.... Mam dac cala zawartosc startera do brzeczki czy tylko drozdze z dna???

Bawię się już dłuższy czas z płynnymi i w/g mnie 2L starter mający 32-48h wystarczy na 50l brzeczki Ale'owej, na lagery trochę za mało. Jeżeli drożdże opadły (w co wątpię) to dodaj tylko te z dna, ale polecam wlanie całego startera, bo w zawiesinie są zwykle te najzdrowsze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na 20-25L starczy, ale na 50 to sporo za malo.

 

jest to moj pierwszy experyment z plynnymi.... Mam dac cala zawartosc startera do brzeczki czy tylko drozdze z dna???

Bawię się już dłuższy czas z płynnymi i w/g mnie 2L starter mający 32-48h wystarczy na 50l brzeczki Ale'owej, na lagery trochę za mało. Jeżeli drożdże opadły (w co wątpię) to dodaj tylko te z dna, ale polecam wlanie całego startera, bo w zawiesinie są zwykle te najzdrowsze

 

Zapominam, ze teraz sprzedaja tylko Aktywatory.... hmmm moze i by w sumie wystarczylo. bedzie za malo, ale nie juz tak tragicznie za malo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosze o szybką pomoc!

 

Mam 10 litrów piwa z brewkita WES jasnego na cichej i zamierzam dodać tabletke aroma tabs. Problem polega na tym, że niewiem w jakiej ilości mam dodać. Na opakowaniu jest napisane zeby dodac 1/3 tabletki na 20 litrów... A wyczytałem gdzieniegdzie, że taka ilość nie daje porządanych efektów. Pomoże ktoś? Dodam, że lubie piwa dobrze nachmielone (tzn. z dużym aromatem chmielowym)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, potrzebuję pomocy, ale nie pilnej ;-) Nie wiedziałem gdzie indziej mógłbym to napisać...

W przyszłym tygodniu chciałbym zrobić pierwsze zacieranko. Prosiłbym o polecenie mi jakiegoś piwka górnej fermentacji, jasnego / lekko brązowego, lekko chmielonego i z wyraźnymi nutami smakowymi. Nie ciemne piwa i mocno chmielone. Oczywiście chciałbym na początek jakąś prostą recepturę, która wybacza błędy niedoświadczonego zacieracza piwa :)

Może to być jakiś zestaw surowców (z BA) albo surowce dobiorę oddzielnie. Chodzi mi po głowie Koelsch ale nie wiem czy dobry na początek.

Z góry dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, potrzebuję pomocy, ale nie pilnej ;-) Nie wiedziałem gdzie indziej mógłbym to napisać...

W nowym wątku.

Chodzi mi po głowie Koelsch ale nie wiem czy dobry na początek.

Kolońskie jest piwem fermentacji mieszanej i wymaga lagerowania. Może Pale Ale, np http://www.homebrewing.pl/pale-ale-12stblg-zestaw-surowcow-p-224.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drodzy piwowarzy domowi mam problem. Trzy tygodnie fermentacji w tym tydzień cichej piwa na drożdżach US-05. Czyste butelki czekają na napełnienie i…. dziś otwieram fermentator i moim oczom ukazuję się taki widok.

ca94808d.jpg

Co to jest? W smaku piwo bardzo dobre. Butelkować i szybko wypić czy odpuścić i w kanał?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dobre to butelkować skoro flaszki czyste i wypić szybko. To tlenowiec chyba choć specem od infekcji nie jestem.

 

dokłądnie tak wypić jak najszybciej. Spróbuj tylko czy da się je pić i najlepiej dodaj drożdży do refermentacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.