Skocz do zawartości

OSTRY DYŻUR - wątek TYLKO dla potrzebujących pilnej pomocy !


coder

Rekomendowane odpowiedzi

W temperaturze 25°C (około 27°C fermentującej brzeczki) - bardzo możliwe.

wyjaśniam

zapodałem drożdże rano (nie wiem jaka była temp. bo zepsułem termometr) ale było ok. 20 st. C. i po 6 godzinach drożdże zaczęły chulać na całość. Wtedy je wynosłem do piwnicy i pinka zaczęła niknąć. aż do dziś wieczór kiedy w zasadzie jej nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drodzy Państwo... ja w kwestii cydra. Zachciało się mi zrobić coś na upały dla piękniejszej połowy więc zakupiłem sok z biedronki (nie wiem jak oni go z niej wyciskają ;) ) do 1 litra zadałem drożdże w płynie Tokay zakupione w innym super sklepie z art. budowlanymi. Sok napowietrzyłem troszkę w słoiku i dodałem drożdży. Siedzą sobie maleńkie tam już 36 godzin w temp 20 do 24°C i całość wygląda jak na załączonym zdjęciu. Cosik mi tam za spokojnie ale nie mam doświadczenia z cydrem więc chciałbym się zapytać CZY TAK MA BYĆ? . Zaczekać jeszcze czy waszym zdaniem drożdże już ruszyły? Dodam, że ta piana to raczej pozostałość po napowietrzaniu. Nie wiem nie znam się w ogóle jak takie drożdże mają startować w starterze z jabłek.

Wygląda na to,że ruszyły. Dodaj do soku, ewentualnie jeszcze trochę możesz napowietrzyć (oczywiście pamiętaj o dezynfekcji).

Ja osobiście już bym nie kupił takich drożdży. Warunki przechowywania i jakość tych drożdży niestety nie gwarantuje sukcesów.

Na przyszłość zaopatrz się w drożdże suche, są pewniejsze.

 

 

Teraz przeczytałem , że nie spadło blg więc mam wątpliwości co do mojej rady.

Poczekaj do jutra i zmierz jeszcze raz blg. Jak nie spadnie to nie ryzykuj bo szkoda soku.

No ale co dalej?

Edytowane przez wena
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wyjaśniam

zapodałem drożdże rano (nie wiem jaka była temp. bo zepsułem termometr) ale było ok. 20 st. C. i po 6 godzinach drożdże zaczęły chulać na całość. Wtedy je wynosłem do piwnicy i pinka zaczęła niknąć. aż do dziś wieczór kiedy w zasadzie jej nie ma.

Zostaje Ci sprawdzenie Blg i wszystko się wyjaśni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Wygląda na to,że ruszyły. Dodaj do soku, ewentualnie jeszcze trochę możesz napowietrzyć (oczywiście pamiętaj o dezynfekcji).

Ja osobiście już bym nie kupił takich drożdży. Warunki przechowywania i jakość tych drożdży niestety nie gwarantuje sukcesów.

Na przyszłość zaopatrz się w drożdże suche, są pewniejsze.

 

 

Teraz przeczytałem , że nie spadło blg więc mam wątpliwości co do mojej rady.

Poczekaj do jutra i zmierz jeszcze raz blg. Jak nie spadnie to nie ryzykuj bo szkoda soku.

No ale co dalej?

 

Dalej nie wiem, myslalem ze mam s33 ale zostaly mi w34/70 tylko... kiszka jednym slowem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj na tych W34/70 w najchłodniejszym pomieszczeniu jakie masz.Tragedii nie będzie.

 

Ps. Wcale bym się nie zdziwił, gdyby te drożdże to była jakaś pozostałość po uprzedniem sezonie owocowym.

Edytowane przez olo333
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zostaje Ci sprawdzenie Blg i wszystko się wyjaśni.

więc chyba rzeczywiście to koniec fermentacji. pokazuje 2,5 blg. dziękuję za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do cydra ,ja do kupionego soku gruszkowego(12l) z Lidla dałem gęstwę po poprzednio warzonym piwie i był(niestety był) bardzo udany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj na tych W34/70 w najchłodniejszym pomieszczeniu jakie masz.Tragedii nie będzie.

 

Ps. Wcale bym się nie zdziwił, gdyby te drożdże to była jakaś pozostałość po uprzedniem sezonie owocowym.

 

zasypałem suchymi 34/70 i chyba ruszyło, jutro doleje do 18 ltr, starter z tokaja niestety... chyba lipa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mija 7 dzień... od 2 dni blg na poziomie 4,5*.... ale cydr mocno nagazowany,znaczy się że pracuje jeszcze??? Nie wiem jak długo czekać przy tych drożdżach. Na dodatek teraz temp z 19 stC spadła do 14. Czy będzie to miało jakiś znaczący wpływ na smak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko to nie jest na Ostry Dyżur. Tu mają się pojawiać posty, gdy komuś zależy na każdej minucie w szybkości odpowiedzi. To tak tylko dla przypomnienia, które chyba nic nie dają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko to nie jest na Ostry Dyżur. Tu mają się pojawiać posty, gdy komuś zależy na każdej minucie w szybkości odpowiedzi. To tak tylko dla przypomnienia, które chyba nic nie dają.

Jacki sorki, poprostu zacząłem ten wątek tutaj przy okazji zdechłych drożdży z bricoMarche, więc nie widziałem sensu żeby to gdzieś przenosić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jakiej postaci miałeś drożdże? Gęstwa, propagator, activator?

 

No i czy, gęstwa po Dry Stoucie, to te same drożdże?

Edytowane przez kolomar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

prosze o rade.ChcE sobie uważyć piwa, warka na 13 litrów, chcę zadać drożdze Safale S-04 ale na paczce pisze, że użyć od 20 do 30 litrów.Czy mogę rozwodnić całość i zadać?I jeszcze jedno przy okazji- ma ekstrakt chmielony 1,7kg i 0,5kg WESa jasnego na jaki to litraż piwa sie nadaje aby nie dodawać cukru?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tej ilości ekstraktów to właśnie 13-15 litrów to maks a odnośnie drożdży to jest sugerowana ilość , wsypiesz całą i nic nie powinno się stać, podzielić możesz na pół ale jest ryzyko przy dłuższym przechowywaniu coś może się przyplątać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej. Właśnie jadę na działkę butelkować moje pszeniczne. Jako surowiec do refermentacji będę używał glukozy krystalicznej rozpuszczonej w wodzie. Czytałem gdzieś na forum, że syrop glukozowy/cukrowy powinien mieć Blg takie jak brzeczka przed zadaniem drożdży. Dodam, że mam 18 l. piwa i z tego co wyliczyłem powinienem dodać 266 g. glukozy by nagazować piwo do 4.0 vol. Tylko nie wiem w jakiej ilości wody rozpuścić glukozę, jest może jakiś wzór, żeby dowiedzieć się w jakieś ilości wody rozpuścić 266g. glukozy by otrzymać ciecz o gęstości 12°Blg?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.