Skocz do zawartości

OSTRY DYŻUR - wątek TYLKO dla potrzebujących pilnej pomocy !


coder

Rekomendowane odpowiedzi

chyba raczej nie przerwiesz fermentacji.... :roll:

 

Minimalny poziom w ktorym mozna bezpiecznie przeniesc piwo na cicha to 90%. Zbyt wczesne przelane piwo moze slutkowac problemami miedzy innymi o ktorych posze Scooby

 

Wysyłane z mojego GT-I5700 za pomocą Tapatalk 2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba raczej nie przerwiesz fermentacji.... :roll:

Po przelaniu na cichą fermentacja się prawdopodobnie zastopuje, bo usuniesz z piwa większość drożdży. Co prawda są jeszcze jakieś drożdże zawieszone w piwie, ale nie wiesz z całą pewnościa że one dokończą fermentacje.

"Fermentacja" cicha wcale nie jest fermentacją, jest to tylko proces klarowania piwa.

W wypadku, gdy podejrzewasz zastopowaną fermentację najlepiej jest lekko zawirować warką w fermentorze i przenieść ją w cieplejsze miejsce na kilka dni z nadzieją że drożdże się obudzą i dokończą pracę. Zbyt szybkie przelanie na "cichą" jest najgorszym krokiem jaki w tym wypadku możesz zrobić.

Ja np. wcale nie przelewam na "cichą" tylko stosuje przedłużoną fermentację "burzliwą" (ok. 3-4 tyg) i daje drożdżom szansę na dokończenie fermentacji i naturalne wyklarowanie piwa.

Niecierpliwość jest najgorszym wrogiem piwowara.

Edytowane przez scooby_brew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po przelaniu na cichą fermentacja się prawdopodobnie zastopuje, bo usuniesz z piwa większość drożdży. Co prawda są jeszcze jakieś drożdże zawieszone w piwie, ale nie wiesz z całą pewnościa że one dokończą fermentacje.

o te zawieszone mi chodziło :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po przelaniu na cichą fermentacja się prawdopodobnie zastopuje, bo usuniesz z piwa większość drożdży. Co prawda są jeszcze jakieś drożdże zawieszone w piwie, ale nie wiesz z całą pewnościa że one dokończą fermentacje.

"Fermentacja" cicha wcale nie jest fermentacją, jest to tylko proces klarowania piwa.

W wypadku, gdy podejrzewasz zastopowaną fermentację najlepiej jest lekko zawirować warką w fermentorze i przenieść ją w cieplejsze miejsce na kilka dni z nadzieją że drożdże się obudzą i dokończą pracę. Zbyt szybkie przelanie na "cichą" jest najgorszym krokiem jaki w tym wypadku możesz zrobić.

Ja np. wcale nie przelewam na "cichą" tylko stosuje przedłużoną fermentację "burzliwą" (ok. 3-4 tyg) i daje drożdżom szansę na dokończenie fermentacji i naturalne wyklarowanie piwa.

Niecierpliwość jest najgorszym wrogiem piwowara.

Czy po takiej przedłużonej fermentacji "burzliwej" można odzyskać drożdże i użyć do następnej warki. Jak to wygląda u Ciebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzisiaj zamiast jednej warki wyszło że uwarzyłem dwie po 40L

a nie sprawdzałem zapasów chmielu, aromatyczne mam a goryczkowe na jedną, czy mogę podzielić na pół i póżniej w trakcie fermentacji dolać herbatke chmielową aby podnieść gorycznę .

Poradźcie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy jaki chmiel masz bo czasem używam goryczkowych dla aromatu jak np. Simcoe , Sorachi ace lub Zeus i jest okej. Więc moim zdaniem dodaj aromatyczny do jednego a do drugiego goryczkowy na aromat na ostatnie 10 minut

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drodzy Państwo... ja w kwestii cydra. Zachciało się mi zrobić coś na upały dla piękniejszej połowy więc zakupiłem sok z biedronki (nie wiem jak oni go z niej wyciskają ;) ) do 1 litra zadałem drożdże w płynie Tokay zakupione w innym super sklepie z art. budowlanymi. Sok napowietrzyłem troszkę w słoiku i dodałem drożdży. Siedzą sobie maleńkie tam już 36 godzin w temp 20 do 24°C i całość wygląda jak na załączonym zdjęciu. Cosik mi tam za spokojnie ale nie mam doświadczenia z cydrem więc chciałbym się zapytać CZY TAK MA BYĆ? . Zaczekać jeszcze czy waszym zdaniem drożdże już ruszyły? Dodam, że ta piana to raczej pozostałość po napowietrzaniu. Nie wiem nie znam się w ogóle jak takie drożdże mają startować w starterze z jabłek.

post-3292-0-43594900-1335765496_thumb.jpg

post-3292-0-08145000-1335765530_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja mam pilne pytanie

otóż wczoraj zapodałem drożdże do pszenicznika (pszeniczniak z ekstraktu nachmielany w domu) i w zasadzie drożdże w miszkaniu oszalały. Piana na jakieś 5 cm i w ogóle cudnie. Wyniosłem piwo do piwnicy gdzie jest ok.17-18 st. i piana znikła. czy trzeba podnieść temp? czy zostawić w piwnicy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drodzy Państwo... ja w kwestii cydra. Zachciało się mi zrobić coś na upały dla piękniejszej połowy więc zakupiłem sok z biedronki (nie wiem jak oni go z niej wyciskają ;) ) do 1 litra zadałem drożdże w płynie Tokay zakupione w innym super sklepie z art. budowlanymi. Sok napowietrzyłem troszkę w słoiku i dodałem drożdży. Siedzą sobie maleńkie tam już 36 godzin w temp 20 do 24°C i całość wygląda jak na załączonym zdjęciu. Cosik mi tam za spokojnie ale nie mam doświadczenia z cydrem więc chciałbym się zapytać CZY TAK MA BYĆ? . Zaczekać jeszcze czy waszym zdaniem drożdże już ruszyły? Dodam, że ta piana to raczej pozostałość po napowietrzaniu. Nie wiem nie znam się w ogóle jak takie drożdże mają startować w starterze z jabłek.

Z jednej strony piana po napowietrzaniu nie utrzymałaby się (zwłaszcza na soku jabłkowym) przez 36 godzin, więc może to piana powstała w wyniku fermentacji, z drugiej strony bardzo klarowny ten sok, na dnie też nic nie widać. Mam złe doświadczenia z drożdżami z marketów (biowin), są przechowywane w takich warunkach, że mogą w ogóle nie ruszyć. Chyba bez zmierzenia blg się nie obejdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja mam pilne pytanie

otóż wczoraj zapodałem drożdże do pszenicznika (pszeniczniak z ekstraktu nachmielany w domu) i w zasadzie drożdże w miszkaniu oszalały. Piana na jakieś 5 cm i w ogóle cudnie. Wyniosłem piwo do piwnicy gdzie jest ok.17-18 st. i piana znikła. czy trzeba podnieść temp? czy zostawić w piwnicy?

Nie zdziwiłbym się, gdyby fermentacja już się kończyła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.