Skocz do zawartości

OSTRY DYŻUR - wątek TYLKO dla potrzebujących pilnej pomocy !


coder

Rekomendowane odpowiedzi

Jakie masz w tej chwili Blg? Pomiar rozwieje wątpliwości, albo i nie ;)

Nie przyszło mi do głowy po dwóch dniach mierzyć, ale jutro pewnie zmierzę, a później za dwa dni.

@Afghan ja na S-33 miałem identyczne "płatki" i też miałem chwilę zawahania czy to czasem nie jakieś "zło" ;)

Właśnie też użyłem S-33

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

 

Dwa tyg. temu nastawiłem Weizenbocka 16°Blg. Nie pilnowałem go za bardzo, a że były mrozy temp. spadła i przez jakiś czas stało w 12°C.

Piwo zeszło do 5°Blg, więc nieźle, ale na powierzchni jest całkiem spora piana. Teraz stoi w trochę cieplejszym miejscu (teraz ma koło 18°C).

Drożdże to Wyeast 3068 Weihenstephan Weizen, 1. zbiór, zaszczepiane ze świeżej gęstwy.

Czy to możliwe, żeby tak duża piana została po fermentacji?

post-2308-0-29536100-1329216215_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Właśnie zakończyłem zacieranie grodziskiego. Niestety moja pomocnica wodę, która miała pójść na podbicie (5 l o temp. 50°C) wlała do gara z zacierem. Bawić się dalej z tym zacierem, czy dać sobie spokój? Pomiary chyba będą zafałszowane. Pomocnica dostała już pochwałę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wodę na podbicie? Nie bardzo łapię, ale ja bym się nie przejmował rozrzedzonym ponad miarę zacierem. Filtruj normalnie, jak za dużo wyjdzie najwyżej odparuj, podczas gotowania zanim zadasz chmiel.

 

Po prostu - w jednym garze zacierałem, w innym grzała się woda na podbicie do filtratora. Chwila nieuwagi i moja pomocnica wlała wodę do zacieru zamiast do filtratora. Dzięki za odpowiedź filtracja rozpoczęta - one kozie death.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałeś że właśnie zakończyłeś zacieranie. Pomyślałem że woda została dolana już po zacieraniu. Jeśli w trakcie, to nie wiem czy dobrze robisz że posłuchałeś i wysładzasz. Robiłeś próbę jodową? Ewentualnie napisz jaki był plan zacierania i w którym momencie dolano wody?

 

A, już łapię, woda miała iść pod podbicie. :)

Edytowane przez zbynekkk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wleje zatem wszystko jak leci ze słoika.

 

Jeśli zebrałeś wszystkie lub większość drożdży z fermentatora to zadanie całości to nie jest za dobry pomysł. Wystarczy max połowa tego co zebrałeś a nawet mniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałeś że właśnie zakończyłeś zacieranie. Pomyślałem że woda została dolana już po zacieraniu. Jeśli w trakcie, to nie wiem czy dobrze robisz że posłuchałeś i wysładzasz. Robiłeś próbę jodową? Ewentualnie napisz jaki był plan zacierania i w którym momencie dolano wody?

 

A, już łapię, woda miała iść pod podbicie. :)

 

Zacieranie zakończone, woda miała iść pod podbicie. Próba jodowa ok., ale zrobiona po dolaniu wody. Właśnie będzie odbywało się wysładzanie - bez pomocników!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacieranie zakończone, woda miała iść pod podbicie. Próba jodowa ok., ale zrobiona po dolaniu wody. Właśnie będzie odbywało się wysładzanie - bez pomocników!!!

 

Już tak nie zwalaj na pomocniczkę.... Jaki Pan taki kram...

...musiałam zareagować...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już tak nie zwalaj na pomocniczkę.... Jaki Pan taki kram...

...musiałam zareagować...

 

Po części masz rację... Akurat w drugim pomieszczeniu przygotowywałem filtrator i wtedy powiedziałem sam do siebie (czasem tak mam) "dobra teraz dolewamy tutaj wody" i chyba zostałem źle zrozumiany. Zanim się zorientowałem usłyszałem tylko plusk wody wlewanej w kuchni do zacieru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Właśnie zakończyłem zacieranie grodziskiego. Niestety moja pomocnica wodę, która miała pójść na podbicie (5 l o temp. 50°C) wlała do gara z zacierem. Bawić się dalej z tym zacierem, czy dać sobie spokój? Pomiary chyba będą zafałszowane. Pomocnica dostała już pochwałę.

Przejdź na wężyk to nie będziesz miał takich problemów :smilies: Dlaczego ta woda miała tylko 50°C?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przejdź na wężyk to nie będziesz miał takich problemów :smilies: Dlaczego ta woda miała tylko 50°C?

 

Kiedyś myślałem o wężyku, ale zdecydowałem się na wkład filtracyjny. Teraz żałuję. Woda miała tylko 50 stopni ze względu na małą efektywność starej kuchenki elektrycznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile ta pomocnica ma lat? Ja dzieci izoluję od zabaw z wrzątkiem. Chyba, że mówisz o żonie? ;)

 

Pomocnica ma 68 lat i nigdy nie robiła piwa. Chyba jest przyzwyczajona po prosu do gotowania, więc z przyzwyczajenia wlała wodę do gara. Przy warzeniu piwa staram się wszystkich izolować od gara. Żony nie posiadam... :D Wyszło mi 23l i 7Blg.

Edytowane przez chmiel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do zacierania też tyle miała?

 

Temperatury zacierania były w porządku. Standardowa kuchenka gazowa, jaką mam w kuchni ma wystarczającą moc. Problem w tym, że jak postawie na niej gar do zacierania nic innego już na nią nie wejdzie (no, może jeszcze mały czajniczek). Stąd musiałem się wspomagać starą, małą elektryczną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.