Skocz do zawartości

OSTRY DYŻUR - wątek TYLKO dla potrzebujących pilnej pomocy !


coder

Rekomendowane odpowiedzi

Jak odróżnić słód zwykły od słodu karmelowego? konkretnie Pale Ale od Cara-Pils ?

zapomniałem wrzucić karteczki do worka i mam teraz dwa worki niepodpisanego słodu o podobnej wadze i identycznym, na oko kolorze...

Jest jakiś sposób, żeby je zidentyfikować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Milk stout z receptury weny. Fermentował w 20C. Zszedł z 16 do 7 blg. Dzisiaj zabutelkowany.

 

Leżakowanie w butelkach w temp. pokojowej (25C) czy spowrotem do piwnicy do niższej? (Tam to mogę zrobic nawet poniżej 10C) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Milk stout z receptury weny. Fermentował w 20C. Zszedł z 16 do 7 blg. Dzisiaj zabutelkowany.

 

Leżakowanie w butelkach w temp. pokojowej (25C) czy spowrotem do piwnicy do niższej? (Tam to mogę zrobic nawet poniżej 10C) :)

Ja bym pozostawił w temp. pokojowej jeszcze chwilę (do czasu nagazowania) i dopiero przeniósł w chłodniejsze miejsce

EDIT: myślę, że 16 st.C to odpowiednia temp do dojrzewania :)

Edytowane przez Swiaderny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Milk stout z receptury weny. Fermentował w 20C. Zszedł z 16 do 7 blg. Dzisiaj zabutelkowany.

 

Leżakowanie w butelkach w temp. pokojowej (25C)

Jak Ty wytrzymujesz w takiej temperaturze ? To ja latem tyle w domu nawet nie mam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fermentuję a'la grodziskie na załączonych drożdżach Fermentis Safbrew S-33

Rekomendowana temperatura fermentacji: 15°C - 24°C. Temperatura w fermentowni spadła do 14°C, temperatura fermentora 20°C. Na co patrzeć, temperaturę fermentowni, czy fermentora? Logika podpowiada, że fermentora, ale wolę się upewnić. Jeśli by miało chodzić o temperaturę fermentora, to chyba warto ją jeszcze obniżyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fermentuję a'la grodziskie na załączonych drożdżach Fermentis Safbrew S-33

Rekomendowana temperatura fermentacji: 15°C - 24°C. Temperatura w fermentowni spadła do 14°C, temperatura fermentora 20°C. Na co patrzeć, temperaturę fermentowni, czy fermentora? Logika podpowiada, że fermentora, ale wolę się upewnić. Jeśli by miało chodzić o temperaturę fermentora, to chyba warto ją jeszcze obniżyć?

Można tych drożdży użyć do ogrzewania domu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fermentuję a'la grodziskie na załączonych drożdżach Fermentis Safbrew S-33

Rekomendowana temperatura fermentacji: 15°C - 24°C. Temperatura w fermentowni spadła do 14°C' date=' temperatura fermentora 20°C. Na co patrzeć, temperaturę fermentowni, czy fermentora? Logika podpowiada, że fermentora, ale wolę się upewnić. Jeśli by miało chodzić o temperaturę fermentora, to chyba warto ją jeszcze obniżyć?[/quote']

Można tych drożdży użyć do ogrzewania domu :)

To rewolucja w technice grzewczej! Obstawić ścianę fermentorami. Nie dość, że ogrzeją dom to jeszcze ile piwa powstanie przez cały sezon grzewczy. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fermentuję a'la grodziskie na załączonych drożdżach Fermentis Safbrew S-33

Rekomendowana temperatura fermentacji: 15°C - 24°C. Temperatura w fermentowni spadła do 14°C' date=' temperatura fermentora 20°C. Na co patrzeć, temperaturę fermentowni, czy fermentora? Logika podpowiada, że fermentora, ale wolę się upewnić. Jeśli by miało chodzić o temperaturę fermentora, to chyba warto ją jeszcze obniżyć?[/quote']

Można tych drożdży użyć do ogrzewania domu :)

To rewolucja w technice grzewczej! Obstawić ścianę fermentorami. Nie dość, że ogrzeją dom to jeszcze ile piwa powstanie przez cały sezon grzewczy. :)

Mało tego. Ile żon spojrzy łaskawie na nasze hobby!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to ja może powiem że przy wzroście kilograma suchej masy drożdży wydziela się około 8 MJ ciepła :D

 

Miałem o tym pisać w wątku o chłodzeniu peltierami, ale...

Ogniwo, które potrafiło samo (bez wspomagania wkładami) utrzymać 0.6 m3 z balonem wypełnionym wodą w temperaturze 6 stopni, w momencie prowadzenia fermentacji burzliwej (w pierwszych 60 godzinach) ledwie wyrabiało 17.4 C.

 

To jest na prawdę potężna bomba energetyczna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj warzyłem grodzisza. Gęstość 9 blg. Dziś rano zadany gęstwą Wyeast Koelsh w ilości ok 200 ml, ok. 6.00. Po powrocie z pracy - absolutny brak oznak fermentacji stało w 17 st. Napowietrzyłem brzeczkę mikserem, dwa razy po około 3 minuty i dodałem resztę gęstwy ok 150 ml. Drożdże zadawane w ok. 22 st. C (temperatura brzeczki). Przestawiłem do cieplejszego - około 24 stopnie. Do teraz brak oznak fermentacji, minęło 15 godzin, gęstwa ewidentnie "przewymiarowania" w ilości i nic.

Czy dać suche s-33, mam w rezerwie, czy jeszcze czekać i jak długo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.