Skocz do zawartości

OSTRY DYŻUR - wątek TYLKO dla potrzebujących pilnej pomocy !


coder

Rekomendowane odpowiedzi

Starter wstawiłem w poniedziałek, wczoraj dopiero pojawiła się pierwsza piana i oznaki fermentacji. Co do zapachu to chyba standard, fermentujaca brzeczka bez obcych zapachów, moze odrobine kwaśna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, to raczej nieporozumienie z tymi Zymofermami :)

To wygląda tak jakby one sie jeszcze nie rozbujały, a po takim czasie to powinny juz 2x skończyć.

A widzisz jakiś osad na dnie? W jakiej temperaturze stoi starter?

Edytowane przez josefik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 stopni. Mi tu tez cos nie pasuje. Te drozdze powinny wpierniczyc ta brzeczke tak że powinno sie kotłować w baniaku. Moze bylo ich niewiele w tej fiolce. Chyba nie bede ryzykował 8 godzinnej pracy i uzyje suchych w34/70. Do nich tez trzeba starter robic, czy wystarczy uwodnic?

 

Zdjecie osadu

osad1.jpg

 

osad.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, to raczej nieporozumienie z tymi Zymofermami :)

To wygląda tak jakby one sie jeszcze nie rozbujały, a po takim czasie to powinny juz 2x skończyć.

A widzisz jakiś osad na dnie? W jakiej temperaturze stoi starter?

Zomowcom lepiej dać ze 48h na starter. 36h to minimum. Tylko wyjątkowym szczęściarzom wyrabiają się szybciej. Daj im jeszcze 24h.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie' date=' to raczej nieporozumienie z tymi Zymofermami :)

To wygląda tak jakby one sie jeszcze nie rozbujały, a po takim czasie to powinny juz 2x skończyć.

A widzisz jakiś osad na dnie? W jakiej temperaturze stoi starter?

Zomowcom lepiej dać ze 48h na starter. 36h to minimum. Tylko wyjątkowym szczęściarzom wyrabiają się szybciej. Daj im jeszcze 24h.

Zgoda starter jest od poniedziałku. To jest tak 2 razy dłużej niż 48 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi wygląda po zdjęciu na to, że namnożyły się na tyle, na ile starter pozwolił. Dużego nie miałeś, więc drożdży więcej na dnie nie otrzymasz. Może lepiej poszłyby na mieszadle. Ja na Wyeast'ach tyle mniej więcej otrzymywałem z takiego startera.

 

Edit: Jak wstrząśniesz wytwarza się CO2?

Edytowane przez vettis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak potrząsnę to CO2 sie wytwarza...

It's Alive!!! Daj im czas do jutra i zobaczysz przed warzeniem.

Suche możesz uwodnić w wodzie 20-27°C dla pewności, na początku również taką metodę stosowałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poradźcie mi szybko, bo zaraz będę przelewał piwo na cichą.

Czy gęstwa (Nottinghamy) po 13 dniach burzliwej nadaje się jeszcze do zbioru i ponownego użycia (brzeczka miała 13-14 blg) - nie będą za bardzo zmordowane te zwierzątka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szybkie pytanie, przy zacieraniu mój "kocioł" warzelny odmówił posłuszeństwa, zobaczyłem przy zacieraniu. Mam 16L zacieru, a garnek ma około 10-12L, czy można wychmielić w tych ~10L a resztę dolać poźniej po chmieleniu? Ewentualnie przegotować drugą część w osobnym garnku bez chmielenia?

 

Poradźcie na szybko ;)

 

// Edit

Dobra, mam 15~16 litrów gar, może się jakoś zmieszczę :monster:

Edytowane przez mahho
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szybkie pytanie, przy zacieraniu mój "kocioł" warzelny odmówił posłuszeństwa, zobaczyłem przy zacieraniu. Mam 16L zacieru, a garnek ma około 10-12L, czy można wychmielić w tych ~10L a resztę dolać poźniej po chmieleniu? Ewentualnie przegotować drugą część w osobnym garnku bez chmielenia?

 

Poradźcie na szybko :monster:

Podziel brzeczkę na parę garnków. Jak masz odważoną ilość chmielu to też podziel i dodaj do każdego gara - nie muszą być to specjalnie stosunkowo podzielone ilości. Chodzi o to żeby powytrącały się osady powstające w kontakcie ze składnikami chmielu.

 

EDIT: refleks żółwia:P

Edytowane przez Swiaderny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało się, zmieściłem się w jednym garnku, ale na przyszłość dobrze wiedzieć ;)

:)

Ja zmuszony jestem do takiego podziału na stancji studenckiej, bo dysponuje tylko garnkiem 18l, a potrzeby większe niż w domu :) Główną brzeczkę wysładzam do tegoż właśnie gara. Do końcowego wysładzania posiłkuje się mniejszymi garnkami. Trochę więcej sprzątania po warzeniu ale jestem w stanie uzyskać 23-26 litrów brzeczki chmielonej :monster:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro w planie Koźlak ale chyba muszę zawiesic z prozaicznej przyczyny: brak wolnego fermentora. Mam w fermentorach hefe - weizena> zrobiony tydzień temu. Dzis przyjechalem do domu, zagladam do jednego (chlodniejszego-18°C, 5,5°Blg ) a tam bulgocze....

 

Drugi fermentor (cieplejszy- 22°C ) nie bulgocze od dwoch dni - według relacji żony. Blg wynosi 4,5°. Czyli wysokie. Czy ma szanse jeszcze zmalec??? Czy lac do flaszek. Poprzedni weizen po 7 dniach spadł do 2.5 blg i od razu zabutelkowalem. Roznica taka ze poprzednio na 20 l dalem 11,5 g wb06 a teraz 8g na 22l. czy ta mniejsza ilosc drozdzy wpalaszuje jeszcze troche cukru? Nie chcialbym miec granatow...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sprawdzaj co jakiś czas °Blg a nie słuchaj czy bulgocze - jeśli sie nie zmieni przez parę dni to butelkuj - ja bym jednak przelał teraz na cichą

:)

Edytowane przez amap
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam.

 

Jejski , Anteks z takimi tekstami z tego wątku spitalajcie na drzewo.

S-23 dają (wg. opinii co bardziej wyczulonych piwowarów) lekko "kwiatowy" profil piwa. W34/70 to chyba jedne z popularniejszych drożdży lager-owych stosowanych przez minibrowary - choć ta informacja może być wymysłem mojego umysłu. Nigdy ich nie używałem więc więcej o nich nie napisze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle to wiedziałem :). Nie rozumiem tych ironi...

Chciałem uzyskać informacje od osób, które uwarzyły już Pilsa na obu. Niby w34/70 są odpowiednikiem Bohemian Lager ale w przepisach można spotkać oba, dlatego pojawiło się moje pytanie.

Zrobię na w34/70 :)

Edytowane przez LeoxxX
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.