Skocz do zawartości

Przechowywanie piwa w beczkach.


Shooter

Rekomendowane odpowiedzi

Z uwagi na ceny kegów 19l i małą podaż, przyszedł mi do głowy pomysł, aby prowadzić cichą fermentację w plastykowej beczce. Taka beczka, po cichej fermentacji, była by zakręcana szczelnie i umieszczana w leżakowni o temperaturze około 5°C. Do wyszynku takie piwo, było by przelewane do kega i sztucznie nasycane CO2.

Pytania:

1. Ile czasu mogło by leżakować piwo w takiej beczce?

2. Czy CO2 nagromadzone podczas fermentacji cichej zabezpiecza piwo?

 

Proszę o uwagi i sugestie.

Edytowane przez Shooter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że pomysł wart wypróbowania jeżeli ktoś ma zimną piwnicę - uniknie się wtedy przegazowanych piw i piwa mogą być bardziej klarowne. Ciekaw jestem jak pomysł sprawdzi się w praktyce.

Jestem na etapie projektowania chłodni do lagerów w oparciu o starą lodówkę.

Odejmę drzwi i zdemontuję drzwiczki zamrażalnika. Zabuduję ją skrzynią z płyt OSB a miejsce łączenia uszczelnię pianką montażową. Wnętrze docieplę styropianem, a na dno dodatkowa płyta, aby nie niszczyć styropianu. Otwierane od góry wzorowane na josefiku. Wypatrzyłem to w wywiadzie z nim :D (22minuta). Jak tylko powstanie, zaraz przejdę do testów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zaczne robić chłodnie to wymontuje cały system chłodzący z lodówki obudowe wywale.Zrobie skrzynie powiedzmy na 5 lub więcej fermentatorów i tam zamontuje.

Dla mnie jest to ciekawy projekt. Tylko jak z wydajnością i kWh będzie. Ale ciekawe .

I w/g mnie godne poparcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kWh to jest zawsze temat ile chcemy schłodzić i w jakiej temperaturze utrzymać. Nic za darmo.. Dobra izolacja i będzie to w rozsądnych granicach. Pozostała kwestia wydajności. Agregat z lodówki jest przeznaczony do okreslonej jej pojemności i do określonej temperatury. Nie powinno wyjść źle, ale pewnie z ciut większej lodówki. Lodówka utrzymuje temperaturę w okolicach 2-5st.C. Poprawcie mnie jeśli się mylę. Ale do lodówki nie wkładamy tak dużej masy jak pojemność fermentatora i to w jednym momencie. Może być konieczne zamontowanie wentylatora na skraplacz czyli na tę czarną drabinkę z tyłu lodówki, aby poprawić sprawność. Temperatura na termostacie może szybko osiagnąć zakładana wartość i agregat się wyłączy. Będzie to temperatura wewnątrz tej niby lodówki. Niestety sprawność wymiany z fermentatora nie będzie za duża i temperatura stosunkowo szybko podskoczy w górę. I tu jest niebezpieczeństwo. Jeśli termostat zażąda właczenia agregatu, a ciśnienie w układzie będzie duże wystapią przeciążenia co może skutkować po kilku takich włączeniach uszkodzeniem silnika agregatu. Niby jest zabezpieczenie przed takimi sytuacjami. Za często się nie włączy, ale to z kolei skutkuje nie osiagnięciem zadanych temperatur w rozsądnym czasie. Agregat jak pracuje może pracowac stosunkowo długo bez uszczerbku na jego zdrowiu... jak spada temperatura to spada pobierana moc. Po prostu nie ma co robić. Ale za częste jego właczanie to dla niego zabójstwo. Ten wentylator na skraplaczu bardzo mu pomoże, a i umieszczenie czujnika atermostatu w odpowiednim miejscu też. W programowalnych sterownikach chłodni są parametry do histerezy oraz do minimalnego czasu postoju do kolejnego włączenia właśnie w celu zabezpieczenia agregatu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Po prostu nie ma co robić. Ale za częste jego właczanie to dla niego zabójstwo. Ten wentylator na skraplaczu bardzo mu pomoże, a i umieszczenie czujnika atermostatu w odpowiednim miejscu też. W programowalnych sterownikach chłodni są parametry do histerezy oraz do minimalnego czasu postoju do kolejnego włączenia właśnie w celu zabezpieczenia agregatu.

Dobrze mówisz, dlatego nabyłem sterownik zdemontowany z urządzenia chłodniczego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.