Skocz do zawartości

Safale S-04 czy US-05


hoirack

Rekomendowane odpowiedzi

  • 5 miesięcy temu...
przecież na us05 też są bardzo klarowne,no chyba ,że ktoś ma ciśnienie pić jeszcze z niedofermentowaną glukozą :beer:

Nie lubię się męczyć z tym kożuchem drożdży jaki pozostaje na piwie po fermentacji, która się już praktycznie skończyła. S-04 - 4-5 dni w 16°C i już łanie są na dole, a piwo jest już odfermentowane.

 

u mnie ciemny wes + ekstrakt ciemny + 100g cukru fermentowało na burzliwej 20 DNI !!! ( w temp 22°C) byłem w szoku ..odnosnie długości fermentacji,

przy zlewaniu na cichą została ładna tafla drożdzy na spodzie fermentatora ...

 

odfermentowało do 3 blg wiec nieźle

 

teraz powtarzam próbę s-04 na bursztynie....

Edytowane przez wd40
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam mam w zapasie drożdże Us-05 oraz S-04.Planuję na jednych z nich uwarzyć trzy kolejne piwa wykorzystując gęstwę do dwóch następnych.W planie mam American Wheat, Single -hop na chmielu mosaic i zastanawiam się nad trzecim -czy będzie to bitter,czy American Stout ?[tu nie mam do niego chmielu Centennial i nie wiem, czym mogłabym go ewentualnie zastąpić ]

Na jakich drożdzach lepiej zrobić te piwa?-poprzednie trzy zrobiłam na Us-05[ puchy wesa chmielone citrą, Polsko-amerykańskie pale-ale i full aroma hops] mam nawet jeszcze gęstwę z drugiego piwa ,ale wolę wykorzystać nowe drożdże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli koniecznie chcesz uwarzyć wszystkie 3 piwa na tych samych drożdżach to użyj S-04

 

Warto też wrzucić w google nazwe stylu i drożdże i poczytać o doświadczeniach innych w stosowaniu różnych kombinacji drożdży

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałam ekonomicznie wykorzystać gęstwę ,potem zabrać się za pszeniczne np [hefe weizen ,witbier i saison]

Na razie jestem w fazie eksperymentów i poszukiwań piwa ,które będe mogła powtarzać.

Dlaczego napisałeś -koniecznie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego że american wheat wyjdzie dużo lepsze na US-05. Ale na S-04 podobno też nienajgorsze wychodzi.

 

Naprawdę polecam wpisywać w google np: american wheat us-05 i poczytać o doświadczeniach innych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę czytałam już i o drożdżach i sprawdzałam receptury ,ale tak jak wyżej pisałam,chcę uwarzyć 3 kolejne piwa na jednych drożdżach i ich gęstwie ,dlatego pytałam ,czy te które zamierzam uwarzyć,[a przy których się nie upieram] wyjdą dobre na jednych z wymienionych [us-05 lub s-04]A oprócz poczytania chyba można jeszcze popytać na tym forum?...

Edytowane przez betiglo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W planie mam American Wheat, Single -hop na chmielu mosaic i zastanawiam się nad trzecim -czy będzie to bitter,czy American Stout

American Wheat = US 05, Single Hop Mosaic = US 05, American Stout = US 05, Bitter = S-04.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jedziemy z Us-05 !

Mam tylko problem z twoim American Stoutem -w tym sklepie ,w którym będe zamawiać nie mają karmelowego [150],ani Crystal [80]Czym można alternatywnie je zastąpić .Czekoladowy -rozumiem ,ze jakiś jasny?[ mają 400 EBC i 1100 ] jęczmień palony -rozumiem ,ze 1100-1200EBC

Edytowane przez betiglo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to dobrze ,że tu wszyscy wszystko wiedzą najlepiej i jeszcze się chcą tą wszystkowiedzącą wiedzą tu dzielić.....[us-05....S-04....Us-05....S-04????] A ja powiem tak-obydwa szczepy podobne, obydwa dedykowane do piw typu ale, na obydwu wychodzą dobre piwa .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powiem tak-obydwa szczepy podobne, obydwa dedykowane do piw typu ale, na obydwu wychodzą dobre piwa .

Podobne te drożdże nie są wcale ; są baaardzo różne od siebie. Czasami gdy uważe 40L Stouta albo Brown Ale używam S-04 w jednym fermentorze I US-05 w drugim żeby dostać 2 różnie smakujące piwa. Ale obydwa są bardzo wysokiej jakości drożdże, to fakt.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym " podobne " ja trochę przesadziłam ,a Ty z tym "baaardzo różne",ale obydwoje jesteśmy zgodni ,że obydwa są wysokiej jakości !

Po informacjach, , które dostałam od Ciebie ,Wizi i Lolo ciężko się na coś określonego zdecydować,zwłaszcza ,gdy każdy jest pewien [bo radzi] i gdy nie robiłam piw na innych drożdzach niż US-05.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli dotąd używałaś tylko US-05 to faktycznie nie masz pojęcia na temat różnicy tych drożdży, ale z piw komercjalnych porównaj sobie np. Fullers ESB do Sierra Nevada Pale Ale, to da ci pojęcie na temat różnicy tych dwóch szczepów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak je namierzę to nie omieszkam skosztować w celu porównania .

Czy" profanacją" bittera będzie uwarzenie go na Us-05?? bo nie mam pomysłu na trzecie piwo na tych drożdzach [ american staut na razie odpada-moi panowie jeszcze się nie przekonali do ciemnych]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako trzecie możesz zrobic IPA lub IIPA, w końcu drodze będą już rozruszane. Ja planuje zrobić na nich niedlugo koźlaka jesiennego. Ot taki eksperyment z mało popularnym stylem w Polsce

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wolałabym jakieś APA ,Choć ostatnio piłam The Blach Ink o goryczce 81 IBU i powiem ,ze bardziej czułam smak palonych słodów ,niż goryczkę.

Jak nic nie wymyślę to pewnie będzie to jakieś IPA [jakie?]

[W mojej piwniczce mam piwo z puchy-Coopers Lager,z puchy Better Brew -Teqila z puchy Wes-chmielone Citrą ,Amerykańsko-Polskie Pale-ale,Full Aroma Hops.W planach -Single- hop chmielone chmielem Mosaic i American White,no i ten Bitter jako trzeci na Us-05??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

COŚ już uwarzyłam i nie jęcze tylko pytam .Z tym wykorzystaniem gęstwy do dwóch kolejnych warek to nie jest u mnie kwestia kasy.! Z tego forum dowiedziałam się ,że ludzie z powodzeniem stosują takie praktyki więc dlaczego nie?...,a te pół sezonu na pewno mi nie zajmie uwarzenie dwóch kolejnych warek chociaż całe to warzenie traktuje bardziej hobbystycznie ,zabawowo i nie liczę poniesionych z tym kosztów.

[Czytanie ze zrozumieniem chyba nie jest trudne?? .w nawiasie podałam jakie piwa uwarzyłam od połowy stycznia tego roku]

Edytowane przez betiglo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytanie ze zrozumieniem chyba nie jest trudne??

Pisanie z umierem nieco trudniejsze.

 

Robiłem (w zasadzie kolega z moją pomocą) dwa stouty na obu drożdżach. Piwa inne w smaku, czyste, niezbyt estrowe, S-04 bardziej wytrawne, US-05 pełniejsze co za bardzo do stouta nie pasuje. Piwo delikatniejsze, ale co kto lubi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.