Skocz do zawartości

Safale S-04 czy US-05


hoirack

Rekomendowane odpowiedzi

No właśnie :)

 

Co bardzo ciekawe mam już za sobą 6 warek i ani jednej górnej fermentacji.

W tym roku chciałbym coś uwarzyć angielskiego. Moje pytanie brzmi czy jest jakaś różnica między tymi drożdżakami? Chciałbym zaobserwować jakieś posmaczki estrowe. I czy sprawiają jakieś problemy wychowawcze? Chyba nie powinno być żadnych problemów z odfermentowaniem. Mam zamiar fermentować w piwniczce bo w lecie jest tam około 20 °C.

Proszę doradźcie coś początkującemu :) ( 6 wareczek to niezbyt wiele :lol: ).

 

I może jeszcze czy suche drożdże do weizenów dają pożądany efekt?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na mój gust lepsze smakowo i temperaturowo-większa rozpiętość,w tych drugich nie ma nic zachwycającego-takie zwykłe drożdże bez specjalnego charakteru.

"Lepsze" bo dają dość czysty smak, a często krytykowane za dość niską flokulację. Ja bym wybrał S-04.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na mój gust lepsze smakowo i temperaturowo-większa rozpiętość' date='w tych drugich nie ma nic zachwycającego-takie zwykłe drożdże bez specjalnego charakteru.[/quote']

"Lepsze" bo dają dość czysty smak, a często krytykowane za dość niską flokulację. Ja bym wybrał S-04.

Ja również S-04, według mnie najlepsze suche do ale. Szybkie, bardzo ładnie od fermentowują piwo i bardzo klarownie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przecież na us05 też są bardzo klarowne,no chyba ,że ktoś ma ciśnienie pić jeszcze z niedofermentowaną glukozą :beer:

Nie lubię się męczyć z tym kożuchem drożdży jaki pozostaje na piwie po fermentacji, która się już praktycznie skończyła. S-04 - 4-5 dni w 16°C i już łanie są na dole, a piwo jest już odfermentowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do piw angielskich lepsze są S-04, dają sporo estrów i "angielskich " smaczków.

US-05 to drożdże amerykańskie, czyste, mało estrowe, nadaja się do czystych piw - szkockich, może irlandzkich i oczywiście amerykańskich.

 

Oba szczepy są chwalone i godne polecenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Użyte drożdże mają wpływ na smak piwa, przemienne zastosowanie obydwu w/w szczepów pozwoli wybrać ten, który odpowiada naszym gustom. Dla mnie lepszym szczepem są US-05, ale stout robiony na S-04 bardziej mi smakował.

Edytowane przez bogdan62
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy ktoś z was pił takie piwo ( kupne ): Ale Ale z browaru cornelius. Coś w ten deseń bym chciał uwarzyć tylko oczywiście lepsze :smilies:

No nie wiem moim skromnym zdaniem.(Tylko się nie obraź)

Lepiej idź do sklepu i kup se je.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do piw angielskich lepsze są S-04, dają sporo estrów i "angielskich " smaczków.

US-05 to drożdże amerykańskie, czyste, mało estrowe, nadaja się do czystych piw - szkockich, może irlandzkich i oczywiście amerykańskich.

 

Oba szczepy są chwalone i godne polecenia.

Na 100% zgadzam się z Coderem, po prostu to zależy jakie piwo chcesz uwarzyć; angielskie piwo to S-04. Dodam tylko że moim zdaniem jeszcze lepsze niż S-04 są Danstar Nottingham i do tego podobno są najczęściej stosowane do angielskich Ales przez browary brytyjskie.

Tutaj jest mój eksperyment porównania drożdży Nottingham i US-05: http://www.piwo.org/forum/t5388-Porownanie-drozdzy-US-05-i-Nottingham.html

Edytowane przez scooby_brew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy ktoś z was pił takie piwo ( kupne ): Ale Ale z browaru cornelius. Coś w ten deseń bym chciał uwarzyć tylko oczywiście lepsze :smilies:

No nie wiem moim skromnym zdaniem.(Tylko się nie obraź)

Lepiej idź do sklepu i kup se je.

Wolałbym swoje bo swoje smakuje lepiej chociażby dlatego, że jest swoje. A chciałem się zwiedzieć, które drożdżaki mi dadzą coś takiego. Nie rozumiem komentarza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komentarz miał chyba wyrażać stosunek z_bycha do do Ale Ale, które nie ma opinii najlepszego z Ale.

Moim zdaniem - jeśli chcesz iść w kierunku ejlowych posmaków - s-04. Robiłem kilka piw na tych drożdżach i wychodzą bardzo smacznie, szybko i są na prawdę klarowne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za komentarze, ale chyba popróbuję obu szczepów na podobnym zasypie i już będę wiedział.

 

Komentarz miał chyba wyrażać stosunek z_bycha do do Ale Ale, które nie ma opinii najlepszego z Ale.

Moim zdaniem - jeśli chcesz iść w kierunku ejlowych posmaków - s-04. Robiłem kilka piw na tych drożdżach i wychodzą bardzo smacznie, szybko i są na prawdę klarowne.

brak doświadczenia u mnie i nie wiem co dobre :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdemu smakują różne rzeczy - de gustibus non disputandum est.

Warząc, zobaczysz że smak Ci się bardzo zmieni (czy jak inni wolą to nazywać - wyrobi).

A póki co, jeśli chcesz i możesz - zrób 3 warki - na S-04, US-05 i WB-06. Będziesz miał przekrojowe porównanie tych drożdży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zrób 3 warki - na S-04, US-05 i WB-06. Będziesz miał przekrojowe porównanie tych drożdży.

Albo lepiej: podziel jedną warkę na trzy fermentory i zaszczep każdy innymi drożdżami. To najlepsze porównanie bo przy kolejnych warzeniach może być problem z powtarzalnością.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy ktoś z was pił takie piwo ( kupne ): Ale Ale z browaru cornelius. Coś w ten deseń bym chciał uwarzyć tylko oczywiście lepsze :(

No nie wiem moim skromnym zdaniem.(Tylko się nie obraź)

Lepiej idź do sklepu i kup se je.

Wolałbym swoje bo swoje smakuje lepiej chociażby dlatego' date=' że jest swoje. A chciałem się zwiedzieć, które drożdżaki mi dadzą coś takiego. Nie rozumiem komentarza.[/quote']

Po prostu w Corneliusie mają tylko dwa szczepy drożdży - górne i dolne :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.