Jump to content
Sign in to follow this  
pieddro

Chciałbym powitac z Krakowa

Recommended Posts

Powitac wszystkich!

Na początek parę słów wstępu:

Jako miłośnik wszystkiego co domowe doszedłem do wniosku że własne piwo także trzeba umiec uwarzyc. Tak więc po wyrobach wędlin, chleba i żółtego sera (którymi zaopatruję całą rodzinę:-) nalewek (wypijam SAM) i przetworów padło na piwo. Co prawda pierwszego Brewkita kupiłem 14 lat temu (!)ale projekt nie wyszedł poza fazę zakupu produktów i puszka gdzieś zaginęła... Potem była żona, dzieci ...etc etc.

Na początek, postanowiłem zrobic brewkita (lub dwa) i dopiero przejśc na zacieranie. Powody są dwa: Nauka i złapanie podstaw fermentacji i rozlewu oraz co chyba ważniejsze: żona ZAWSZE mówi "od początku wiedziałam że tak właśnie będzie" niestety mówi tak niezależnie czy się uda czy nie :-)) Stąd chcę przejśc po kilku stopniach wtajemniczenia : brewkit - ekstrakt + chmielenie - zacieranie.

Na razie Coopers Traditional Draught leżakuje po zabutelkowaniu. W Niedzielę (chyba że nie dam rady wtedy dopiero po długim weekendzie Bożego Ciała) rozpocznę WES bursztynowe.

Na razie 3-4 piwa zamierzam zrobic w górnej fermentacji racji temperatury w piwnicy, ale ponieważ mam w letnim domu piwniczkę z XIX wieku :-) ze stałą temperaturą zima-lato 6 stopni, następne bedą dolne.

Jako początkujący liczę na pomoc innych Krakusów :-) i nie tylko.

Jeżeli w mojego posta wkradł się chaos - wybaczcie, ale dziś degustuję pierwsze otwarcie zeszłorocznego wina wiśniowego mojego przyjaciela:-))

pieddro

Witam Cię na forum! Wybrałeś zły moment, bo większość, jeżeli nie wszyscy, są w Żywcu na Birofilii ;)

Ja również jestem zdania, że to co domowe, to w wielu przypadkach najlepsze ;) Co do piwka - daruj sobie ekstrakty+chmielenie - potrzebujesz ten sam sprzęt co do zacierania a kosztowo wychodzi znacznie drożej. Zrób sobie ze 2-3 różne puszki, by nabyć kilka nawyków (w szczególności higienicznych) a później od razu przejdz na zacierane piwka. To wcale nie jest takie trudne - chociaż na początku efekty mogą być różne ; )

Życzę powodzenia i wielu udanych piwek ;)

Edited by Spotter

Witam

Dla kogoś kto robi tyle specjałów w domu, łącznie z żółtym serem, fermentacja czarną magią nie będzie.

Co do piwka - daruj sobie ekstrakty+chmielenie - potrzebujesz ten sam sprzęt co do zacierania a kosztowo wychodzi znacznie drożej. Zrób sobie ze 2-3 różne puszki, by nabyć kilka nawyków (w szczególności higienicznych) a później od razu przejdz na zacierane piwka.

Co właściwie masz na myśli ? Moim zdaniem robienie 2-3 brewkitów to właśnie strata czasu i pieniędzy. Wystarczy jeden a potem albo zacieranie (polecam) albo chmielenie ekstraktów - co prawda droższe od zacierania, ale można uzyskać naprawdę przyzwoite piwo. Żeby chmielić ekstrakty wystarczy taki sprzęt jak do brewkitów.

Witam i pozdrawiam, zachęcam od razu do zacierania - jest to najlepsza nauka ;)

I ja witam,

W Krakowie masz silną ekipę piwowarską więc problemów nie będzie z nawiązywaniem stałych kontaktów piwowarskich.

...Co właściwie masz na myśli ? Moim zdaniem robienie 2-3 brewkitów to właśnie strata czasu i pieniędzy. Wystarczy jeden a potem albo zacieranie (polecam) albo chmielenie ekstraktów - co prawda droższe od zacierania, ale można uzyskać naprawdę przyzwoite piwo. Żeby chmielić ekstrakty wystarczy taki sprzęt jak do brewkitów.

Mam na myśli to, że brew-kity pozwalają na zapoznanie się z własnym sprzętem, pozwalają na wyrobienie odpowiednich nawyków (w szczególności higiena) i sprawdzenie siebie, czy się nam to podoba. Następnie polecam od razu zacieranie. Ja na samym początku też myślałem, że zaliczę ten etap (ekstrakty + nachmielanie), ale gdy poczytałem co i ile trzeba oraz że zacieranie w sumie nie jest takie trudne, to postanowiłem go sobie pominąc i tego nie żałuję. No i moim zdaniem samo chmielenie jest chyba najmniej ciekawym procesem.

No i jeszcze jedno - ja nie napisałem, że się nie osiągnie przyzwoitego piwa ;)

...Co właściwie masz na myśli ? Moim zdaniem robienie 2-3 brewkitów to właśnie strata czasu i pieniędzy. Wystarczy jeden a potem albo zacieranie (polecam) albo chmielenie ekstraktów - co prawda droższe od zacierania' date=' ale można uzyskać naprawdę przyzwoite piwo. Żeby chmielić ekstrakty wystarczy taki sprzęt jak do brewkitów.[/quote']

Mam na myśli to, że brew-kity pozwalają na zapoznanie się z własnym sprzętem, pozwalają na wyrobienie odpowiednich nawyków (w szczególności higiena) i sprawdzenie siebie, czy się nam to podoba. Następnie polecam od razu zacieranie. Ja na samym początku też myślałem, że zaliczę ten etap (ekstrakty + nachmielanie), ale gdy poczytałem co i ile trzeba oraz że zacieranie w sumie nie jest takie trudne, to postanowiłem go sobie pominąc i tego nie żałuję. No i moim zdaniem samo chmielenie jest chyba najmniej ciekawym procesem.

No i jeszcze jedno - ja nie napisałem, że się nie osiągnie przyzwoitego piwa :beer:

Wszystko prawda, oprócz tego, że nachmielić ekstrakty można dysponując takim sprzętem jak robiąc brewkita. Co prawda dobrze mieć duży gar np. 30-litrowy, ale nie jest to konieczne, można chmielić w mniejszym. No i oczywiście mając taki gar mamy już prawie wszystko co trzeba do zacierania, więc lepiej się od razu zabrać za to.

... No i oczywiście mając taki gar mamy już prawie wszystko co trzeba do zacierania, więc lepiej się od razu zabrać za to.

No przecież o tym mówię :beer:

ale ponieważ mam w letnim domu piwniczkę z XIX wieku :-) ze stałą temperaturą zima-lato 6 stopni, następne bedą dolne.

No cześć. Taka piwniczka to prawdziwy skarb

Ja także witam nowego piwowara z Krakowa :beer:

Odwagi, zacieranie to nic trudnego.

Ze swej strony mogę zaoferować wszelaką pomoc (także offline).

Edited by Pietruś