Skocz do zawartości

Espresso Stout - Stout Kawowy


Rekomendowane odpowiedzi

Też robiłem to piwo i miałem identyczne odczucia, stanowczo za dużo kawy. Ale co innego chodzi po głowie, jak spowodować żeby stout wyglądał jak kawa z mlekiem? Byłoby ciekawe. Czy to w ogóle możliwe?

 

Nie dokladnie jak kawa z mlekiem, ale jest to do zrobienia :) Jeszcze nie probowalem, ale kto wie ;)

http://en.wikipedia....i/Black_and_Tan

Edytowane przez mirogster
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planuję zrobić tego Stouta ale zastanawiam się jak jest z pianą w tym piwie, czy olejki z kawy nie powodują zaniku piany ?

dodałem płatki owsiane, piana jest gęsta i klasycznie stoutowa i trzyma się do końca, kawa w ogóle nie wpływa na pienistość lub jej brak, mimo tak dużego zasypu kawy bezpośrednio do kotła warzelnego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 3 miesiące temu...

Tak się zastanawiam - jeśli w czasie burzliwej traci się sporo aromatu (mieszanie i jednak wyższa temperatura niż przy cichej), to miałoby sens dodanie kawy -np espreso z 400g kawy - już po cichej, tuż przed butelkowaniem?

Oczywiście ilość brzeczki nastawnej trzeba by pomniejszyć o odpowiednią objętość.

 

To może już lepiej zmieszać dopiero w kuflu ? wtedy można swobodnie według gustu proporcje ustalić :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten styl, stout kawowy, zrobił się ostatnio bardzo popularny wśród amerykańskich mikro-browarów. Teraz najbardziej popularnym sposobem dodania kawy do stouta jest "moczenie na zimno". Tzn. moczysz kawę w zimnej wodzie przez np 1-kilka dni w temp. lodówkowych i potem dodajesz tą "kawę" do piwa przed butelkowaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moczysz kawę w zimnej wodzie przez np 1-kilka dni w temp. lodówkowych i potem dodajesz tą "kawę" do piwa przed butelkowaniem.

I co to daje?

Z kawy w tej temperaturze to chyba niewiele przeniknie do wody?

To znaczy kawy - w takim normalnym rozumieniu - smak, zapach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to aby zapobiec oksydacjii kawy. Podobno gotowanie kawy i utrzymanie jej w wysokiej temperaturze powoduje oksydacje. Np. gdy zostawisz dzbanek z kawą na grzejniku przez dłuższy czas dostaniesz smak spalonej gumy i starego kartonu; oksydacja (utlenienie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pszemas możesz napisać swój sposób na to piwo. ( słody, chmiele, drożdże, przerwy, chmielenie itp. ewentualnie też gdzie kupowałeś surowce )

niestety nie zostawiłem sobie zapisków z tego warzenia, z tego co pamiętam to był standardowy stout owsiany na słodach ze strzegomia, weź którykolwiek przepis z wiki lub oryginalny przepis scoobiego, drożdże s04, chmiel polski, zacieranie jednotemperaturowe i uważaj z kawą, ja dałem 250g na 45l, teraz dałbym 50g na 45l, na ostatnią minutę gotowania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odświeżę trochę temat

 

1) czy ktoś próbował wsypać kawę suchą do zacierania?

 

proces zacierania odbywa się w niższej temperaturze i zapewne inaczej wpłynie to na ilość i skład substancji przedostających się z kawy do przefiltrowanej brzeczki

ale czy pozytywnie? chodzi mi o to, żeby nie wypłukać z kawy gorzkiego posmaku

 

2) lub wręcz przeciwnie, wsypać suchą zmieloną kawę do fermentora na burzliwą?

 

czy nie zaszkodzi to drożdżom?

 

Co lepsze?

Edytowane przez stachu68
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

 

ja robie jeszcze inaczej - dodaję kawę na ostatnie pięć minut chmielenia.

to nie jest inaczej tylko dokładnie tak jak pisał scooby w #1 i #10 wpisie

 

mnie interesuje sposób który pozwoli wydobyć z kawy smak i aromat, bez charakterystycznej kawowej kwaskowatości

ewentualnie jaki gatunek kawy jest tej kwaskowatości pozbawiony?

kawoszem nie jestem więc się nie znam, piwo chcę uwarzyć dla piękniejszej części rodziny :D

Edytowane przez stachu68
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem wczoraj Milk Stouta z kawą. Po wpisach w tym wątku dodałem 40 gram na ostatnie 2 minuty gotowania (warka 20 l)

W brzeczce nie wyczułem smaku kawy ale poczekamy zobaczymy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Zrobiłem wczoraj Milk Stouta z kawą. Po wpisach w tym wątku dodałem 40 gram na ostatnie 2 minuty gotowania (warka 20 l)

W brzeczce nie wyczułem smaku kawy ale poczekamy zobaczymy :)

 

Opisz koniecznie poźniejsze wrażenie, jestem zainteresowany :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zrobiłem kawowego stouta z dodatkiem 500g laktozy i 100g kawy na ostatnie 5 minut gotowania. Przy przelewaniu na cichą posmakowałem. Dominują smaki słodów palonych, kawy nie bardzo czuć. Drugą próbę przeprowadzę przy butelkowaniu :)

 

Aha, kawa brazylijska Santos, średnio palona, mielona starym ręcznym młynkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

500 g laktozy na 20l ? Nie chce cie martwic, ale to moze byc troche za duzo.

 

 

 

zwykle robię trochę więcej niż 20l, np. przedwczoraj butelkowałem klasycznego milk stuta, wyszło 23 litry (też 500g laktozy) i nieźle się zapowiada :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedys dalem 475g laktozy i na moj gust to bylo troszke za duzo (w sumie nie kontrolowalem wtedy jeszcze temp i moglo nie odfermentowac dokladnie-zostalo troche 'slodyczy' z zacierania).

Ale przeciez nie ma identycznych piw !! Tak czy siak, daj znac jak wyszlo! :)

Edytowane przez mirogster
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

http://www.piwo.org/...">Wonneberg</a>

 

opisy mojego Milk Stouta i Cafe Latte Stouta, warki #29 i #31

 

na następne spotkanie piwowarów domowych w gdańskiej Degustatorni postaram się przynieść kawowe do spróbowania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Zrobiłem stouta na podstawie tego przepisu (lekko zmodyfikowany bo akurat miałem jakieś resztki słodów ;) no i o połowę mniej kawy ) i wyszedł super. Powoli się już kończy i myślę nad powtórzeniem, ale żeby nie było nudno to chciałem trochę pokombinować. Co sądzicie o pomyśle dodania nieco płatków owsianych do zacierania i chipsów dębowych do cichej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.