Skocz do zawartości

Espresso Stout - Stout Kawowy


Rekomendowane odpowiedzi

jizv3t.jpg

 

 

Warka: 11 gal (41.6 L)

OG: 1.054 (13.3 Plato)

IBU: 16

SRM: 26 + kolor kawy

Wydajność: 70%

 

 

Słody:

18.0 lbs. (8.2 kg) Pale Malt (2-row)

2.00 lbs. (0.9 kg) słód pszeniczny

2.00 lbs. (0.9 kg) Crystal 60L

1.00 lbs. (0.45 kg) słód czekoladowy

0.50 lbs. (0.22 kg) Roasted Barley (palony)

 

 

Chmiele:

2.0 oz. (57 g) Willamette 4.0% AA, 60 min.

2.0 oz. (57 g) Willamette 4.0% AA, 10 min.

 

 

Kawa: 0.50 lbs. (0.22 kg) kawa espresso, 1 min

 

 

Drożdże: Fermentis US-05 Safale

 

 

Zacieranie: 152F (66.7°C), 60 min.

 

 

Uwagi: Jest to jedno z ulubionych piwek mojej żonki, warzone wielokrotnie.

Słód Pale Malt możesz zastąpić słodem Pils, słód Crystal możesz zastąpić słodem karamelowym jasnym, Roasted Barley możesz zastąpić Carafa III, chmiel Willamette możesz zastąpić chmielem Fuggle. Kawę espresso możesz zastąpić innym rodzajem kawy. Kawę wsyp prosto do kotła warzelnego zaraz przed końcem gotowania.

 

Ta sama receptura w "wersjii polskiej", na 21L:

Słody:

4 kg pils

0,5 kg pszeniczny

0,45 kg karamelowy

0,25 kg czekoladowy

125 g jęczmień palony

Chmiele:

20 g Marynka 60 min

25 g Willamette 10 min

Kawa:

100 g espresso 1 min

Drożdże:

US-05

Zacieranie:

67°C / 60 min

Edytowane przez scooby_brew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kawa jest mielona na drobno, ale chyba każdy rodzaj kawy i mielenia będzie dobry.

 

PS. Własnie poprawiłem błąd w recepturze, kawy daję 4 uncje na 5 gal (20 L), czyli na podwójną warkę 40 L idzie 8 oz. kawy, czyli 0.5 funta (0.22 kg).

Edytowane przez scooby_brew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, fusy do kotła. Ciekawe czy drożdże mają kłopoty z zaśnięciem po takiej ilości kawy? :)

Edyt: Chyba nie zrozumiałem pytania, więc wyjaśniam: wsypuję suchą mieloną kawę prosto do kotła warzelnego.

Edytowane przez scooby_brew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie' date=' fusy do kotła. Ciekawe czy drożdże mają kłopoty z zaśnięciem po takiej ilości kawy? :)[/quote']

Espresso zawiera b. mało kofeiny, a taka "po turecku" dużo.

Spróbuję zrobić to piwo, bo mnie zaintrygowałeś, dzięki :)

Ja jednak nieco go zmodyfikuję i przepuszczę przez ekspres.

Kawę zrobisz przez ekspres przelewowy czy ciśnieniowy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla wyjaśnienia tylko dodam, że wsypuję suchą mieloną kawę prosto do kotła warzelnego na kilka minut przed końcem gotowania. Wszystkie receptury na Stouty Kawowe tego zalecają. Ale napewno wlanie świerzo uwarzonej kawy też będzie dobre, tylko myślę że chyba wtedy będziesz potrzebował użyć więcej kawy, może ze 2-3 razy więcej żeby dostać podobny smak i aromat? Nie wiem. BTW, te kawowe "fusy" opadną na dół w fermentorze razem z chmielem, drożdżami i proteinami i nie zobaczysz tego w butelkach ani w kegu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie' date=' fusy do kotła. Ciekawe czy drożdże mają kłopoty z zaśnięciem po takiej ilości kawy? :)[/quote']

Espresso zawiera b. mało kofeiny' date=' a taka "po turecku" dużo.

Spróbuję zrobić to piwo, bo mnie zaintrygowałeś, dzięki ;)

Ja jednak nieco go zmodyfikuję i przepuszczę przez ekspres.[/quote']

Kawę zrobisz przez ekspres przelewowy czy ciśnieniowy ?

Ciśnieniowy :)

Czemu scoobiemu dałeś minusa?? :)

Edytowane przez szop007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakby ktoś miał ochotę na eksperyment, to ja zawsze chciałem przerobić ten stout na Milk Stout i dodać do tej receptury laktozy. Nazywałbym wtedy to piwo Cappuccino Stout albo Latte Stout (cappuccino i latte to jest espresso z mlekiem). Nigdy tego jeszcze nie zrobiłem i nie wiem ile laktozy dodać ani w jaki sposób. Napewno ktoś na tym forum już dodawał laktozy i wystarczy tylko poszukać i ewentualnie zadać kilka pytań?

Edytowane przez scooby_brew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się zastanawiam - jeśli w czasie burzliwej traci się sporo aromatu (mieszanie i jednak wyższa temperatura niż przy cichej), to miałoby sens dodanie kawy -np espreso z 400g kawy - już po cichej, tuż przed butelkowaniem?

Oczywiście ilość brzeczki nastawnej trzeba by pomniejszyć o odpowiednią objętość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakby ktoś miał ochotę na eksperyment, to ja zawsze chciałem przerobić ten stout na Milk Stout i dodać do tej receptury laktozy. Nazywałbym wtedy to piwo Cappuccino Stout albo Latte Stout (cappuccino i latte to jest espresso z mlekiem).

Dostępne na większości stacji orlen :tort:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się zastanawiam - jeśli w czasie burzliwej traci się sporo aromatu (mieszanie i jednak wyższa temperatura niż przy cichej), to miałoby sens dodanie kawy -np espreso z 400g kawy - już po cichej, tuż przed butelkowaniem?

Oczywiście ilość brzeczki nastawnej trzeba by pomniejszyć o odpowiednią objętość.

No właśnie, gdy dolewasz conajmniej 1 litr kawy, bo chyba mniej się nie da zrobić z 100+ g kawy suchej, to przez to rozcieńczasz piwo. Co prawda można by to zrobić podczas butelkowania i po prostu tą kawę wykorzystać w ten sposób że ją posłodzisz cukrem do refermentacji. Innym sposobem było by "dry hopping" kawą, t.j. wrzucenie 100 g suchej kawy do fermentacji cichej. Ja zawsze wsypuję kawę do gotowania zaraz przed wyłączeniem gazu i to działa dobrze, ale można by też spróbować innych sposobów.

Edytowane przez scooby_brew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Espresso zawiera b. mało kofeiny' date=' a taka "po turecku" dużo.

Spróbuję zrobić to piwo, bo mnie zaintrygowałeś, dzięki :)

Ja jednak nieco go zmodyfikuję i przepuszczę przez ekspres.[/quote']

Kawę zrobisz przez ekspres przelewowy czy ciśnieniowy ?

Ciśnieniowy :)

Czemu scoobiemu dałeś minusa?? :lol:

Już naprawiłem swój błąd :) Scooby sorry :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kawę zrobisz przez ekspres przelewowy czy ciśnieniowy ?

Ciśnieniowy :)

Czemu scoobiemu dałeś minusa?? :lol:

Już naprawiłem swój błąd :) Scooby sorry :)

Szop dzięki za info bo bym nawet nie wiedział.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Spodobał mi się ten przepis na stouta i uważyłem go niemal z identycznych składników jak scooby, jedynie chmiel zastąpiłem swoim ogródkowym, piwo wyszło naprawdę niezłe, ale na drugi raz użyję dużo mniej kawy... 220g na 45l brzeczki to zdecydowanie za dużo, piwo po otwarciu butelki pachnie w szklance jak kubek świeżej kawy, smakuje bardzo intensywnie bardziej kawowo niż stoutowo, niż w ogóle piwnie...., nie zmienia to faktu wszyscy dookoła szczególnie panie wciągaja to piwo nosem. Następny raz do piwa dodam nie więcej jak 100g na 45l brzeczki, obecnie zaprzyjaźniony browar restauracyjny uważył coffie stouta i tam browarnik dodał wręcz 1000g na 1000l brzeczki, czyli aż 5 razy mniej niż w przepisie scoobiego, za kilka tygodni przekonamy się czy to skolei nie za mało. Ponad to użyłem średniej jakości kawy i czuć to, trzeba niestety wyskoczyć z kasy i nabyć kawę ekskluzywną... lavazza espresso to minimum, następnym razem kupię włoską illy espresso. Co to wszelkich fusów to nie ma obaw wszystko zostaje w (ręcznym) whirpoolu z chmielinami do tego po klarowaniu żelatyną piwo wyszło idealnie klarowne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.