Skocz do zawartości

Jęczmień bez słodowania?


jakub2001

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Czy można warzyć piwo z jęczmienia śrutowanego ale niesłodowanego? (lub innego zboża)

Tak, jeżeli stanowi dodatek do słodu aktywnego enzymatycznie, lub dodasz enzymy rozkładające skrobie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, są to tzw. dodatki niesłodowane i mogą stanowić do 40% zasypu w piwie. Reszta to musi być słód o sporej sile enzymatycznej, aby móc przerobić zarówno własną, jak i "obcą" skrobię.

 

Teoretycznie można stosować większy zasyp surowców niesłodowanych, nawet 100%, ale wtedy trzeba dostarczyć też enzymy do rozkładu skrobii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W słodzie są enzymy które rozkładają skrobię. Więc na samym zbożu niesłodowanym nie dasz rady zrobić zacieru. No chyba żeby dodać tych enzymów sztucznie, ale czy ten napój co powstanie będzie można nazwać piwem...wątpię. Jako dodatek jęczmień palony jest używany np. do stoutów.

 

PS.

Nie ma to jak wieloosobowy jednoczesny odzew :smilies:

Edytowane przez Marmur
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi.

Moje pytanie wynika z tego iż otrzymałem 8 kg ześrutowanego jęczmienia. Na pytanie czy był słodowany? zobaczyłem duże, wytrzeszczone oczy.

0,5 kg tej śruty trzymałem w wodzie w temp. 68 stopni przez godzinę. Następnie dodałem trochę gęstwy do ostudzonego "płynu". Bardzo pięknie fermentuje. Czy to dowód że to jest słód?

Edytowane przez jakub2001
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

0,5 kg tej śruty trzymałem w wodzie w temp. 68 stopni przez godzinę. Następnie dodałem trochę gęstwy do ostudzonego "płynu". Bardzo pięknie fermentuje. Czy to dowód że to jest słód?

Według mnie nie. Zamiast dodawać gęstwy trzeba było sprawdzić wskaźnikiem skrobi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi.

Moje pytanie wynika z tego iż otrzymałem 8 kg ześrutowanego jęczmienia. Na pytanie czy był słodowany? zobaczyłem duże, wytrzeszczone oczy.

0,5 kg tej śruty trzymałem w wodzie w temp. 68 stopni przez godzinę. Następnie dodałem trochę gęstwy do ostudzonego "płynu". Bardzo pięknie fermentuje. Czy to dowód że to jest słód?

A dokonałeś może pomiaru gęstości tego płynu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Pozwólcie że odkopie stary temat, ale nie znalazłem nigdzie odpowiedzi a z czystej ciekawości zastanawiam się czy ktoś próbował uwarzyć takie piwo na bazie zwykłego jęczmienia (innego surowca niesłodowanego) rozkładając skrobię stosując np. Enzym Alpha Amylaza stosowany w gorzelnictwie?

Jaka jest różnica w smaku pomiędzy takim piwem a bazującym na samym słodzie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapytaj kol. bnp, kiedyś trafiłem na wątek w którym opisywał co wyszło, tylko nie wiem czy tu, czy też na forum o "zbożu i enzymach"

Edytowane przez slawek1k
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piwo powstaje ze słodu lub ze słodu oraz dodatku niesłodowanego.

Np witbier 50% słodu + 50% pszenicy niesłodowanej.

Słód to nie tylko enzymy rozkładające skrobię, jest jeszcze kilkanaście innych. Prócz enzymów słód wprowadza także pożądane cechy organoleptyczne.

Reasumując, piwa z niesłodowanego jęczmienia nie da się zrobić. Oczywiście można zatrzeć jęczmień a brzeczkę nachmielić ale to już nie będzie piwo tylko napój piwopodobny.

 

Jeszcze małe sprostowanie

Można zatrzeć 1kg słodu 10kg jęczmienia czy też pszenicy bez żadnego problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Można zatrzeć 1kg słodu 10kg jęczmienia czy też pszenicy bez żadnego problemu.

Można różnie, ale czy warto. Zacieralem 1 kg słodu z 4 kg niesłodowanego jeczmienia, dla mnie smak nie do zaakceptowania, powtorki nie bedzie. To trochę jak w przyslowiu : szkłem d..y nie utrzesz, musi być papier.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, są to tzw. dodatki niesłodowane i mogą stanowić do 40% zasypu w piwie. Reszta to musi być słód o sporej sile enzymatycznej, aby móc przerobić zarówno własną, jak i "obcą" skrobię.

 

Końcówka mego postu odnosiła się do postu codera.

tak się zaciera np whiskey

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.