Skocz do zawartości

Ma ktoś pomysł na warkę ?


thobeta

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...
  • Odpowiedzi 87
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Zamieszczam wyniki z posiewów:

 

pożywka wybiórcza na pleśnie i drożdże

piwo - 2,4x10^6 jtk/ml

rodzynki - 3,9x10^5 jtk/ml

 

Brak pleśni zarówno w piwie jak i na powierzchni rodzynek. Obecne tylko komórki drożdży. Pod mikroskopem wyglądały na Saccharomyces cerevisiae.

 

pożywka na ogólną liczbę bakterii:

piwo - 1,2x10^5 jtk/ml

rodzynki - 9,6x10^6 jtk/ml

 

Przy następnym piwie jakie będę robił zrobię ponownie posiewy, żeby zobaczyć ile tam będzie bakterii i ile drożdży

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, robiłem rozcieńczenia w soli fizjologicznej (wcześniej wysterelizowanej). Posiewy robione w sterylnych warunkach, przy palniku, stół przetarty etanolem 70%, tipsy oraz pożywki wyautoklawowane.

Acha, jeszcze zmierzyłem pH-metrem pH piwa. Wynosi ono 3,71. Kunze podaje, że pH piwa powinno wynosić 4,3-4,7, piwa pszeniczne 4,3-4,5.

Przypuszczam, że pod wpływem bakterii nastąpiła fermentacja w stronę kwasów organicznych np. jabłkowego.

Piwo jest smaczne, jakby takie winne :D Lambik? :)

Edytowane przez Franekkkk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem w stanie policzyć na płytce pojedynczych komórek drożdżowych :) W ten sposób to tylko komora Thoma. Skrót jtk to jednostki tworzące kolonie, zatem jak liczyłem to były kolonie składające się z kilkudziesięciu-kilkuset komórek drożdżowych.

A czy to jest kwasiżur, bo ja wiem :) Są przecież piwa, gdzie bakterie odgrywają istotną rolę podczas fermentacji. Może Nobla dostane za to doświadczenie :D:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wczoraj byłem na kursie organizowanym przez Piwoznawcę, bardzo ciekawy i pouczający kurs.

Pod koniec kursu przyniosłem 2 butelki owego piwa z rodzynkami. Smak piwa zmienił się bardzo. Piwo było bardzo owocowe, przynajmniej ja nie wyczułem rodzynek. Pan Maciej powiedział, że ciężko przypasować to piwo do konkretnego gatunku. Piwo to wg mnie nadawałoby się na bardzo gorące dni, idealne do ochłodzenia :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurs zaczął się od omawiania wszystkich zmysłów oraz jak one wpływają na nasze postrzeganie piwa oraz na wybór piwa.

Kolejnym etapem było omawianie sztuki degustacji z zastosowaniem różnych technik, wszystkie techniki prezentowane są na piwie więc jest fajnie, ponieważ nie jest to takie "jałowe". Potem omawiane były barwy smaku, sposób podawania i inne ciekawe tematy. Miedzy czasie próbowaliśmy i ocenialiśmy piwa różnych gatunków np. stout, porter, alt i inne.

Polecam ten kurs, moje spojrzenie na piwo uległo zmianie, oczywiście na lepsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam ten kurs' date=' moje spojrzenie na piwo uległo zmianie' date=' oczywiście na lepsze.[/quote'']

To fajnie, jestem zapisany na przedwarsztatową edycję.

Ja też się zapisałem.

A ja niestety w tym roku również nie mogę pojechać na warsztaty. :lol: Z niecierpliwością czekam na edycję warszawską kursu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja niestety w tym roku również nie mogę pojechać na warsztaty. :lol: Z niecierpliwością czekam na edycję warszawską kursu...

Ok. Sekcja warszawska chce się szkolić. To się chwali! Pisałbym się na daltonizm :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.