Jump to content
Sign in to follow this  
wiess

Pytanie o przepisy

Recommended Posts

Cześć , jestem początkującym piwowarem . Chciałbym spróbować na początek uwarzyć piwo z ekstraktu słodowego z etapem chmielenia.Czy możecie mi podpowiedzieć jakieś przepisy (receptury). Niestety ze względu na brak sprzętu i temperatury w grę wchodzą tylko (na ten czas) piwa górnej fermentacji.Nadmienię , że najbardziej smakują mi czeski Pilsner Urquell i Noteckie ( niestety "zepsuło" się a poza tym wystawili ten browar na sprzedaż więc pewnie zlikwidują )ale są to piwa dolnej fermentacji więc na tą chwilę ze względu na sprzęt i zerowe doświadczenie- nierealne.Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedzi :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tutaj będziesz miał problem z uzyskaniem takich piw jak wspomniałeś. Najlepiej i najsmaczniej wyjdzie Ci zakup około 3-3.5 kg czystego ekstraktu słodowego jasnego, około 20g chmielu aromatycznego i tyle też goryczkowego, oraz jakieś sensowne drożdże np. Fermentis S-04, US-05, S-33

Share this post


Link to post
Share on other sites

A tu masz gotowe zestawy surowców na bazie ekstraktów: http://www.homebrewing.pl/zestawy-surowcow-na-bazie-ekstraktow-c-45_46.html ; http://www.centrumpiwowarstwa.pl/sklep/kategorie/1334

 

EDIT: można jeszcze pójść o jeden stopień wyżej i uwarzyć piwo z ekstraktów z dodatkiem słodów

Edited by coelian

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dziękuję za pomoc.Dla mnie większość piw na rynku albo jest wodnita albo jakaś taka "słodka". Dzisiaj przelewałem - właśnie "przelewałem"- moją pierwszą warkę z brewkita na cichą fermentację i chyba wszystko spieprzyłem ponieważ zamiast zlewać do fermentora wężykiem ja to po prostu przelałem . Wyczytałem ,że takie napowietrzenie powoduje skwaśnienie piwa. Cóż nauka kosztuje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja kiedyś zrobiłem próbę ,

część piwa przelałem wężykiem , a część z wiadra do wiadra.

 

Efekty był taki że w smaku nie było różnicy .

Czyli nie ma co demonizować tego napowietrzania .

Pozdrawiam

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przelanie metodą "chlup z wiadra do wiadra" może powodować utlenienie piwa (posmak mokrego papieru), oczywiście wzburza osady z dna, przez co klarowanie poszło się kochać, ale definitywnie do kwasa prowadzić nie musi. Jeżeli jakiś syfilis lata Ci w powietrzu to mógł już w trakcie chłodzenia zaatakować brzeczkę (ale raczej rzadko się to zdarza na szczęście :D )

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ten zestaw to :Muntons --- Continental Pilsner 3,0 kg --- Klasa Gold .Jeśli chodzi o klarowanie to ja najpierw zlałem poprzez kranik spokojnie po ściance do gara wymyłem fermentor i ponownie przelałem tylko ,że już burzliwie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mmmm brew-kit na samych ekstraktach płynnych. Super! Powinno wyjść dobre, treściwe piwo z ładna pianą. Niestety nie piłem żadnego "jasnego" Muntonsa. Piwa tego producenta mają taki swój specyficzny posmak - w każdym razie będzie zupełnie inne niż Żywiec czy Tyskie ze sklepu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.