Skocz do zawartości

Starka Miniaturka Projekt


Czajkus

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Serdecznie,

Nie zajmuję się piwem (ale w tym roku drugi raz z rzędu będę na Festiwalu Birofilia w Żywcu), ponieważ zajmuję się miniaturkami alkoholi w bardzo zaawansowanym stopniu :D i chciałbym się pochwalić naszym tj. kolekcjonerów miniaturek, ostatnim projektem.

 

Najbardziej prestiżowym alkoholem wysokoprocentowym w Polsce jest Starka produkowana przez Szczecińską Wytwórnię Wódek ''Polmos''. Niestety od połowy maja 2010 r. Polmos Szczecin jest w fazie upadłości likwidacyjnej i nic nie produkuje. W tym roku syndyk ogłosił przetarg i zobaczymy co będzie.

 

Polmos produkował Starkę w wieku 10, 15, 18, 20, 25, 30 i 50 lat (dwie ostatnie w kryształowych karafkach) w tym w miniaturkach 10, 15,18, 20 i 25 lat. Polmos produkcję 30 i 50 w miniaturkach uważał za nieopłacalne i technologicznie bardzo trudne.

 

Pod koniec zeszłego roku postanowiłem jednak miniaturkę Starki Pięćdziesięcioletniej wyprodukować ;) jeszcze taka uwaga Starka 50 y.o. 0,7 l. kosztowała w sklepie firmowym 2500 zł. Mój kolega z forum SEBEK postanowił, że on zrobi miniaturkę Starki Banquet 30 y.o.

 

Znalazłem chętnych kolegów z forum, którzy w formie składek sfinansowali projekt, Hutę Szkła Kryształowego Violetta, która zrobiła miniaturowe Kryształowe Karafki dla nas, firmę od korków itd. Dużych Starek 50 kupiliśmy 3 po długich poszukiwaniach.

 

26 maja 2011 r. w kancelarii notarialnej w Krakowie przelaliśmy z SEBKIEM zawartość z dużych karafek do 32 miniaturek do Starki 50 y.o. i 40 do Starki 30 y.o. Notariusz zrobił protokół z przelania i do każdej miniaturki jest wypis z protokołu.

 

Dzień później mieliśmy V Zlot Kolekcjonerów Miniaturek w Kielcach na które kolega andrzej70 (który odpowiadał za pudełka) przywiózł produkowane i grawerowane w Stalowej Woli pudełka do miniaturek.

 

a oto jak to wyglądało

Tak wygląda karafka - każda jest ręcznie robiona - ma 60 ml +-5

bez lampy

img7852u.jpg

z lampą

img7853v.jpg

To jest tył i dół, na dole od przodu jest wygrawerowany numerek

39156093.jpg

od góry, korek będzie musiał być tak wycięty by tą całą przestrzeń wypełnił.

img7835w.jpg

starka2.jpg

starkaswiadectwo.jpg

starka4.jpg

starka5.jpg

i Butelki, warunki wykonania zdjęć były takie same

starka2.jpgstarka1.jpg

starkix2.jpgstarkix1.jpg

 

Przyczyna parowania

starkakorek.jpg

korki2.jpg

 

3 Starki

starkx31.jpg

starkix32.jpg

 

miniaturka z korkiem i zawieszką

img7856.jpg

No to od góry mi się wydaje że najlepiej oddaje tą karafkę i jej grubość

img7860m.jpg

i to jest szlif są 4 takie palemki całe i z przodu 2 połówki

img7868q.jpg

i jeszcze zawieszka,

img7858l.jpg

i moje zdjęcia na standardowym tle,

starkaok.jpg

 

[ Dodano: Sro Cze 08, 2011 12:10 pm ]

 

Ogólnie wszystko wyszło bardzo dobrze. Starka 30 jest lepiej oceniana od 50, gdyż jest kwadratowa i w przy zachowaniu skali niemal identyczna jak oryginał. Starka 50 nie mogła być taka jak duża z uwagi na technologiczną i finansową niemożność wyprodukowania takiej miniaturowej kryształowej karafki.

 

44305340.jpg

By czajkus at 2011-06-08

93711442.jpg

By czajkus at 2011-06-08

73521445.jpg

By czajkus at 2011-06-08

34599299.jpg

By czajkus at 2011-06-08

20490715.jpg

By czajkus at 2011-06-08

49023978.jpg

By czajkus at 2011-06-08

19572776.jpg

By czajkus at 2011-06-08

13570431.jpg

By czajkus at 2011-06-08

78000323.jpg

By czajkus at 2011-06-08

46652410.jpg

By czajkus at 2011-06-08

48957190.jpg

By czajkus at 2011-06-08

72734913.jpg

By czajkus at 2011-06-08

 

Miniaturki nie są w sprzedaży - koszt produkcji Starki 50 wyszedł jakieś 450 zł a Starki Banquet 30 y.o. 160 zł

 

Mam nadzieję że się podoba więcej miniaturek na mojej stronie www.czajkus.friko.pl no i do zobaczenia za tydzień ;)

 

Pozdrawiam

Czajkus

Edytowane przez Czajkus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ja dobrze rozumiem? I to ma leżakować przez pół wieku??? Jeśli dobrze kombinuję, to jak człowiek zmajstruje coś takiego w wieku 20 lat, to pierwszą degustację przeprowadzi po siedemdziesiątce? To się nazywa cierpliwość :D

 

A ja się zżymam, że mi dubbel przeleży pół roku zanim się ułoży...

 

Jeśli nie kumam - wyprowadźcie mnie z błędu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to rozumiem tak, że to leżakowało pół wieku zanim zostało rozlane do miniaturek :D

Robi wrażenie, trzeba przyznać. Szczególnie to, że prywatne osoby, samodzielnie zorganizowały tak profesjonalną akcję i to o ile dobrze rozumiem - nie w celach zarobkowych a czysto hobbystycznie. Szacun!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Tak zakładam, że Starka Pięćdziesięcioletnia była w beczce przez 50 lat, ale w Polsce nie ma przepisów regulujących takie sprawy jak np. we Francji. To jest blend najstarsze destylaty mogą pochodzić z 1947 r., sama Starka pojawiła się na rynku w 1997 r. z okazji 50-lecia Polmosu Szczecin.

 

Ten projekt Starek mógłbym porównać do projektu Piwa a la Grodziskie, którego pełna buteleczka stoi u mnie na szafce, nie było go więc pasjonaci Grzegorz Zwierzyna i Ziemowit Fałat jest zrobili przy pomocy Browaru Żywiec. Gdyby Polmos nie był w upadłości likwidacyjnej też myślę, że by nam jakoś pomogli.

 

Korki naturalne do miniaturek Starki 50 robiłem sam, bo te karafki są ręcznie dmuchane i nie mają prostej i równej wymiarowo szyjki :D

http://www.czajkus.friko.pl/Starka/Starka.htm

 

Pozdrawiam

Czajkus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Projekt bardzo ciekawy. :okey:

W likwidowanych sieradzkich zakładach spirytusowych, do sprzedaży jest taka ogromna beczka do sezonowania wódek. Kosztuje chyba nie wiele. Możnaby zrobić taki projekt aby sezonować taką starkę. :)

Może to by był niezly sposób na długofalową inwestycję. Teraz kupujesz wódkę, a za kilkadziesiąt lat sprzedajesz i masz z tego emeryturę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.