Skocz do zawartości

Belgian Blonde/Blond Ale - jak długie dojrzewanie?


zgoda

Rekomendowane odpowiedzi

Jakoś chciałbym wykorzystać gęstwę belgijskich Z039, teraz przyszedł czas na coś mocniejszego, ale ogranicza mnie pojemność leżakowni. Pierwszym planem był dubbel, jednak wolałbym nie zajmować sobie 25% pojemności na 6 miesięcy dojrzewania.

 

Czy ci co robili BBA zechcieliby się podzielić informacją, po jakim czasie leżakowania te piwa dochodzą do pełni swoich walorów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój ostatni dubbel jest już bardzo dobry po 2 tygodniach, (robiony na Ardennesach, 15 blg), normalnie wszystkie blondy i dubble jakie robiłem ( w okolicach 16 blg) po 2 miesiącach miały optymalny smak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ci co robili BBA zechcieliby się podzielić informacją, po jakim czasie leżakowania te piwa dochodzą do pełni swoich walorów?

Niewiele moich belgijskich piw przetrwało do dzisiaj /cała serię robiłem październik-grudzień/ ja preferuje świeże i optimum dla mnie to 2 m-ce. Ale juz po miesiącu od zabutelkowania były w ciągłej konsumpcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swoje BBA rozlałem na początku maja i mam ambitny plan przetrzymać je do zimy. Obym tylko nie przedobrzył. Na razie schodzą butelki testowe. Są, kurde wyśmienite... (piwa, nie butelki, ofkors :okey:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm... Opierałem się na tym, co wyczytałem tu i ówdzie - wszędzie piszą, że dubble powinny dojrzewać minimum 4-5 miesięcy, a optymalnie 6. Dlatego zacząłem szukać jakiejś alternatywy i pomyślałem o Blonde, bo jasne piwa potrzebują mniej czasu niż ciemne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm... Opierałem się na tym, co wyczytałem tu i ówdzie - wszędzie piszą, że dubble powinny dojrzewać minimum 4-5 miesięcy, a optymalnie 6. Dlatego zacząłem szukać jakiejś alternatywy i pomyślałem o Blonde, bo jasne piwa potrzebują mniej czasu niż ciemne.

dubble 6 miesięczne - na pewno są lepsze jak 2 miesięczne - tylko czy spróbuję takiego 6 miesięcznego :okey:

Jak 2 miesięczne też jest dobre. :):)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mogę tylko powiedzieć o moim tegorocznym triplu. Po 5 miesiącach jest dużo lepiej. A początkowo zapowiadał się nieciekawie. Ale to mocne piwo, nie mam przy sobie dokładnych notatek ale ok 20°Blg. Ja z reguły daję piwom czas na optymalizację smaku, wyjątkiem może być tylko pszenica lub grillowe polish ale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.