Skocz do zawartości

Dziń dybry =]


daniooo

Rekomendowane odpowiedzi

jestem nowy na forum, więc witam serdecznie wszystkich piwowarów domowych!! ;)

 

nazywam się Daniel, od dłuższego czasu, fascynowały mnie piwa, które ciężko dostać w zwykłym sklepiku na wsi, a za które często trzeba było wyłożyć po ponad 5zł za szukę... a jako że jestem studentem (zaocznym co prawda..), na każdym zjeździe, butelki puste po wypitym piwie, można by zliczać w dziesiątkach sztuk.

razem więc z kolegą postanowiliśmy poszukać tańszej alternatywy. i tak wpadł nam do głowy pomysł, aby samemu sobie piwa uwarzyć :)

jakieś 3 tygodnie temu, wybraliśmy się do sklepu, by zaopatrzyć się w zestaw piwowara :)

 

i tak się zaczeło..

 

na Tym forum znalazłem wszystkie potrzebne informacje..i do wczoraj, miałem za sobą 2 gotowe piwa(z ekstraktów słodowych+chmielenie) ..wczoraj też niesmiało zabrałem się za degustacje jednego z nich.. i powiem że...TO JEST TO:) mimo że bardzo prosto zrobione, smakują i pachną wspaniale:D

 

tak się zajawiłem okrutnie, że dziś zakupiłem produkty na kolejne 2 warki. jedna to jeszcze bursztynowe na bazie ekstraktów słodowych do chmielenia. Ale.. ;) ..drugi zestaw który kupiłem to już Pale Ale na bazie słodów, zabiore się za niego gdy tylko zrobie sobie filtrator. :(

 

będę się trzymał mocno instrukcji i porad które znalazłem na tym forum tak że mam nadzieje że nic mi w piwnicy nie wybuchnie :/

 

pozdrawiam wszystkich, a szczególnie Pana Tomka ze sklepu w Krakowie, za trafne i naprawde pomocne dla początkującego uwagi!!:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio sobie policzyłem, że przy zakupie sprzętu za 600,- PLN, średnim koszcie wytworzenia jednej butelki piwa (zacieranego) 1,25 PLN i koszcze zakupu piwa w sklepie 3,- PLN, to nakłady na sprzęt się zwróca po ... 9 warkach ;) Więc chyba nie jest tak źle. No i zapłcisz za to kartą Mastercard. Natomiast radośc ze zrobienia własnego piwa - BEZCENNA ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio sobie policzyłem, że przy zakupie sprzętu za 600,- PLN, średnim koszcie wytworzenia jednej butelki piwa (zacieranego) 1,25 PLN i koszcze zakupu piwa w sklepie 3,- PLN, to nakłady na sprzęt się zwróca po ... 9 warkach :) Więc chyba nie jest tak źle. No i zapłcisz za to kartą Mastercard. Natomiast radośc ze zrobienia własnego piwa - BEZCENNA :okey:

A na 600 PLN zwykle się nie kończy :)

Witam i powodzenia życzę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wszystko trzeba przeliczać na pieniądze. Do niektórych rzeczy człowiek jest w stanie permanentnie dopłacać przez całe życie --> patrz: pasje, hobby, zainteresowania.

 

No i... Żona :okey:

 

PS Powodzenia w piwowarzeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WITAJ

Nie wyjdzie ci taniej w sklepie:)

Zawsze coś trzeba dokupić ze sprzetu;)

"Nie wyjdzie Ci taniej niż w sklepie" czy może miałeś na myśli, że własne zacieranie jest tańsze? :okey:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz: średni koszt wytworzenia jednej butelki piwa (zacieranego) wg Spottera 1,25 PLN i koszt zakupu piwa w sklepie od 3,- PLN ("zwykłe jasne") do 10,- PLN (patenty w stylu Bitter, Schwarzbier, belgijskie i inne...) Wyjaśnia się powoli ?? :okey:

@daniooo - jeszcze raz witamy na forum - miejscu gdzie ściera się ze sobą wiele różnych opinii :)

 

EDIT: ale podzielam zdanie Portera: Nie wszystko trzeba przeliczać na pieniądze. W końcu to hobby.... bo przecież czy gra w tenisa albo rower górski komuś się zwraca ?? (nie licząc zawodowego sportu)

Edytowane przez coelian
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuje za ciepłe słowa.

oczywiście że to hobby, a że człowiek lubi czasem poszukać czegoś nowego, tutaj np. nowych odmian,smaków piwa, to te nowe przygody związane z warzeniem piwa, budzą co raz to większą ciekawość:okey:

 

dziś zrobiłem filtrator i tak po weekendzie mam zamiar po raz pierwszy uwarzyć piwa z zacieraniem. nie wiem tylko czy garnek 29litrowy którym dysponuje mi wystarczy? czy też musze szukać czegoś o większej pojemności?

Edytowane przez daniooo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziś zrobiłem filtrator i tak po weekendzie mam zamiar po raz pierwszy uwarzyć piwa z zacieraniem. nie wiem tylko czy garnek 29litrowy którym dysponuje mi wystarczy? czy też musze szukać czegoś o większej pojemności?

Spokojnie ja się męczę w ok.25l i na warzenie kuchenne to wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziś zrobiłem filtrator i tak po weekendzie mam zamiar po raz pierwszy uwarzyć piwa z zacieraniem. nie wiem tylko czy garnek 29litrowy którym dysponuje mi wystarczy? czy też musze szukać czegoś o większej pojemności?

Ja w 30l garze zacierałem portera bałtyckiego 22°Blg i dałem rady. Gar masz dobry , nic tylko zacierać:)

Edytowane przez bubuś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w 30l garze zacierałem portera bałtyckiego 22°Blg i dałem rady.

Ile tego portera uwarzyłeś w tym garze? Pochwal się. Zacierałeś na dwa razy, czy robiłeś mniejszą ilość? Też mam taki garniec i ochotę na portera :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wszystko trzeba przeliczać na pieniądze. Do niektórych rzeczy człowiek jest w stanie permanentnie dopłacać przez całe życie --> patrz: pasje, hobby, zainteresowania.

 

No i... Żona :)

 

PS Powodzenia w piwowarzeniu.

Porter nie strasz młodzieńca , bo się chłopak nie ożeni. Czemu ma być mu lepiej niż nam?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Natomiast radośc ze zrobienia własnego piwa - BEZCENNA ;)

No przecież napisałem, że to jest najważniejsze :) U mnie pierwsza warka już 3,5 tyg. od zabutelkowania i 1/3 zniknęła... w gardłach :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Natomiast radośc ze zrobienia własnego piwa - BEZCENNA ;)

No przecież napisałem' date=' że to jest najważniejsze :) U mnie pierwsza warka już 3,5 tyg. od zabutelkowania i 1/3 zniknęła... w gardłach :D[/quote']

Ja też nieraz mówię tak mądre rzeczy, że sam się później cytuję :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehe ;)

 

u mnie 2 tygodnie ledwo mineły od zabutelkowania pierwszej warki..wypadła mi niezapowiedziana wizyta rodzinki i tak to już prawie połowa przenicznego została wypita;) ..wiem że to może zbyt krótko by piwo dojrzało, ale i tak piwko w smaku jest cudowne :smilies:

 

coś czuje że ta pierwsza warka nie doczeka się zalecanych 4 tygodni do leżakowania w piwnicy :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
Ja w 30l garze zacierałem portera bałtyckiego 22°Blg i dałem rady.

Ile tego portera uwarzyłeś w tym garze? Pochwal się. Zacierałeś na dwa razy' date=' czy robiłeś mniejszą ilość? Też mam taki garniec i ochotę na portera :)[/quote']

Zasyp 9,2kg , wyszło 23l / 22°Blg. Zacierałem na gęsto na 1 raz. Po tej warce nie musiałem chodzić na siłownię:) No i zakupiłem 50l gar.

Całość nadrabiałem sowitym wysładzaniem. Myślałem że będzie gorsza wydajność , ale wyszło:okey:

Edytowane przez bubuś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.