Skocz do zawartości

Zymoferm opinie


Szwed

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiaj 1 degustacja nowej pszeniczki i muszę powiedzieć to najlepsza pszenica jaką zrobiłem. Drożdże wypracowały aromat i smak banana , brzoskwini i cytrusów. Jak czas pozwoli to uwarzę kolejną pszeniczkę na tych drożdżach , tym razem fermentacja będzie w trochę niższej temperaturze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj 1 degustacja nowej pszeniczki i muszę powiedzieć to najlepsza pszenica jaką zrobiłem. Drożdże wypracowały aromat i smak banana , brzoskwini i cytrusów. Jak czas pozwoli to uwarzę kolejną pszeniczkę na tych drożdżach , tym razem fermentacja będzie w trochę niższej temperaturze.

A obecną jak długo i w jakich temp fermentowałeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przygotuj się na wędrówki - Weissbier III też wolno się zbierały do roboty w I pokoleniu, ale gęstwa już dała czadu i wylazły wierzchem. Zresztą, Belgische Klosterbiere tak samo, te w dodatku z niezłym opóźnieniem, przez 36h spokój i nagle wulkan, bez szczególnych objawów burzliwej fermentacji (różnica temperatury 1°C względem otoczenia). 24h po wymianie dekla i ostatniej kontroli to samo, znowu gejzer.

 

Miota nimi jak szatan! ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cenna informacja. Weissbier II żarły przez dwa tygodnie, ale jak już pisałem, bez startera, do tego jedna fiolka podzielona na dwa fermentory po 25 litrów każdy. Fermentowane w 24°C, po trzech dniach w 21. I dają cytrusowo i brzoskwiniowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cenna informacja. Weissbier II żarły przez dwa tygodnie, ale jak już pisałem, bez startera, do tego jedna fiolka podzielona na dwa fermentory po 25 litrów każdy. Fermentowane w 24°C, po trzech dniach w 21. I dają cytrusowo i brzoskwiniowo.

a miales jakies problemy z wychodzeniem tego szczepu z fermentatora? zamierzam w przyszylym tygodniu na nich warzyc i troche teraz sie zastanawiam, bo fermentowac bede na dzialce i nie usmiecha mi sie codzienna kontrola czy oby nie wylazly...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwracam uwagę, że zjawisko wychodzenia drożdży z fermentora bardziej zależy od składu brzeczki i jej pienistości niż od szczepu drożdży.

Hmm nie jestem przekonany tak do końca. Dla przykładu, Startery zawsze robię identycznie w identycznych proporcjach z identycznym składem w bardzo podobnych warunkach temperaturowych. Z żadnymi drożdżami nigdy nie miałem problemu, a THG wylazły bezczelnie z kolby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm nie jestem przekonany tak do końca. Dla przykładu, Startery zawsze robię identycznie w identycznych proporcjach z identycznym składem w bardzo podobnych warunkach temperaturowych. Z żadnymi drożdżami nigdy nie miałem problemu, a THG wylazły bezczelnie z kolby.

Tu muszę się zgodzić. Mój ostatni dolniak robiony na suchych drożdżach( bez startera) wędrował po lodówce 3 razy.

Zacieranie było jak zawsze przy moich ciemnych , temperatura 9°C. Inne nie wędrowały chociaż dodawałem do nich sporo gęstwy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drożdże Zymoferm pokazały się na rynku już jakiś czas temu. Myślę, że zaczeły się degustacje piw robionych na tych drożdżach. Być może chcę żerować na doświadczeniach innych, ale gdyby były osoby na tyle uprzejme, by porównać smak piw na nich robionych w porównaniu do drożdży wcześniej dostępnych - będe wdzięczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swoją opinię napiszę dopiero po 2 warce. Mam nadzieję , że w piątek uda mi się uwarzyć kolejną pszeniczkę. Jak już pisałem fermentował będę w niższych temperaturach i wtedy będę mógł coś więcej powiedzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drugi raz chciałem użyć tych drożdży i znowu się zawiodłem. za pierwszym razem koelschowe wlane do typowej warki 20L 12blg nie wystartowało. Tym razem pszeniczne II w 2l starterze też ani trochę nie ruszyły. Jak dla mnie porażka. (obie fiolki jeszcze sporo przed terminem przydatności do zadawania bezpośrednio do brzeczki)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również miałem problemy z Zymofermami. Weissbier Ayinger potrzebowały 90 (!) godzin na ruszenie w starterze dosyć małym, bo 400ml. Nie testowałem jeszcze na nich tej metody, ale myślę, że przy następnym razie I etapem propagacji będzie 'rozruszanie' ich w małej ilości brzeczki: 80 - 100ml. Jeżeli rzeczywiście tak mało komórek przeżywa w fiolce, że nie startują normalnie nawet w 400ml, to zmniejszenie tej ilości powinno pomóc. Oczywiście wiąże się to z przygotowywaniem kilku naczyń z brzeczką na propagację i jej stopniowanie: 100ml, 400ml, 1,6l itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również miałem problemy z Zymofermami. Weissbier Ayinger potrzebowały 90 (!) godzin na ruszenie w starterze dosyć małym, bo 400ml. Nie testowałem jeszcze na nich tej metody, ale myślę, że przy następnym razie I etapem propagacji będzie 'rozruszanie' ich w małej ilości brzeczki: 80 - 100ml. Jeżeli rzeczywiście tak mało komórek przeżywa w fiolce, że nie startują normalnie nawet w 400ml, to zmniejszenie tej ilości powinno pomóc. Oczywiście wiąże się to z przygotowywaniem kilku naczyń z brzeczką na propagację i jej stopniowanie: 100ml, 400ml, 1,6l itp.

Ja miałem sporo szczęścia , 1l starter ruszył już po 30h:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja jak namnażałem drożdże ze skosów to ruszały już po paru h. Zaczynałem od 4 ml w probówce, potem 15 potem do kolbki 200 ml i potem już litr. Drugą rzecz którą można zrobić to podnieść temperaturę. Teraz latem startery mi szalały jak głupie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.