Skocz do zawartości

Jak zrobić "kobiece" piwo - moje doświadczenia.


Zbyszek T

Rekomendowane odpowiedzi

Nigdy nie rozumiem, poco ktoś robi przepis na 3,5 kg słodów i 16 L piwa... Przecież pracy tyle samo jest bez względu na wielkość warki i można na normalnym sprzęcie zrobić 25-28 L piwa... Więc po co robić mniej ??? To troche takie sado-maso...

Ja się tak odnoszę do w/w przepisu :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj zrobiłem 23L 13,5Blg piwka malinowego (herbapol) na zasypie ze słodów: pilzneński 1kg, monachijski 1kg i carapilis 0,5kg, chmielu amarilo 30g i drożdżach saflager W-34/70. Od dzisiaj bulga w 11 st.C. Nie będę mierzył Blg tylko będzie 2 tyg. burzliwej i tydz. cichej i w butle. Ciekaw jestem rezultatów.

 

Zacierałem na 62st.C - 15'

72st. C - 55'.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja rozumiem doskonale tez nie rozumiem takich sytuacji gdzie ktos meczy sie w kuchni a wychodzi ledwo na kilkanascie butelek piwa. Chodzilo mi tu raczej o wasze zdanie na temat dodania tego miodu w 3 dniu fermentacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie rozumiem, poco ktoś robi przepis na 3,5 kg słodów i 16 L piwa... Przecież pracy tyle samo jest bez względu na wielkość warki i można na normalnym sprzęcie zrobić 25-28 L piwa... Więc po co robić mniej ??? To troche takie sado-maso...

Ja się tak odnoszę do w/w przepisu :D

po co robić 30 l jak można połowę? nie każdy ma miejsce na przetrzymywanie wiekszej ilości butelek/kegów, nie każdy chce wypijać ileś tam litrów dziennie - jakość a nie ilość....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Jestem początkującym piwowarem i jeszcze jestem na etapie brewkitów. Zaimponował mi Zbyszek T z przepisem na piwo malinowe które czasami lubie (redsy itp) ale uwielbia je niestety moja żona. Nie dając mi życia moja LP chce takie właśnie piwko. Spróbuję zrobić to z brewkita LAGERA które mi właśnie fermentuje. Planuję dodać tzw herbatki chmielowej. Zamówiłem chmiel Marynkę, słodzik kupiłem w Lidlu i syropy malinowe z Herbapolu. Czy dodając do refermentacji 5 ml syropu na butelkę 0,5 l wystarczy to do dobrego nagazowania? Co o tym sądzicie i co na to główny szef od receptury Zbyszek T ?

Najwyżej pójdzie 5 litrów Lagera do zlewu.

 

Pozdrawiam

Jacek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej zrób wg przepisu, czyli dodaj syrop i wodę do przefermentowanego piwa i zostaw na kolejne kila dni, aż przefermentuje. Wydaje mi się, że jak dasz 5ml syropu na butelkę, to nawet tego nie poczujesz, a jak dasz więcej, to będziesz miał granaty. Moją LP (i mnie również) zadowalał efekt uzyskany z samego syropu, bez dodatku słodzika, słodzik tylko popsuł efekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej zrób wg przepisu, czyli dodaj syrop i wodę do przefermentowanego piwa i zostaw na kolejne kila dni, aż przefermentuje. Wydaje mi się, że jak dasz 5ml syropu na butelkę, to nawet tego nie poczujesz, a jak dasz więcej, to będziesz miał granaty. Moją LP (i mnie również) zadowalał efekt uzyskany z samego syropu, bez dodatku słodzika, słodzik tylko popsuł efekt.

Tak myśle zrobić wegług przepisu tylko że to będzie piwko z brewkitu (oczywiście woda też będzie). Myślisz że wyjdzie z tego coś pijalnego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jasne, że wyjdzie :D i chyba, nie powinno być wielkiej różnicy w przypadku brewkit'a. Możesz też dodać jakiegoś amerykańskiego chmielu na zimno, albo w postaci herbatki, powinno dać sporo nut owocowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jasne, że wyjdzie :D i chyba, nie powinno być wielkiej różnicy w przypadku brewkit'a. Możesz też dodać jakiegoś amerykańskiego chmielu na zimno, albo w postaci herbatki, powinno dać sporo nut owocowych.

 

Niestety nie znam się kompletnie na tych chmielach i tak intuicyjnie zamówiłem Marynkę. Zobzaczymy co z tego wyjdzie. Tego chmielu dać tak do 15 g?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marynka jest raczej używana jako chmiel goryczkowy, chociaż znam kilku, co ją używali namiętnie jako aromatyczny. Żeby zwiększyć goryczkę musiał być ten chmiel gotować w brzeczce przynajmniej przez 20-30min. Chmielenie herbatką, albo na zimno nie da Ci goryczki, a jedynie smak/aromat - tylko nie wiem jak w tej roli sprawi się Marynka :P Co do dawkowania, to bym nie przekraczał 10-15g/10l

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w zasadzie każdy aromatyczny się nada. Jak będziesz chciał uzyskać bardziej owocowy aromat, to proponuję zastosować coś typu amarillo, cascade, citra, pilgrim czy motueka. W sklepach masz opisany prawie każdy chmiel np tu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I zamieniłem marynkę na cascade, tylko że najmniejsze opakowanie to 100 g co ja z tą resztą zrobie? Jak długo taki chmiel można przetrzymywać żeby nie stracił swojej właściwości?

 

Browamator sprzedaje po 30g, Piwodziej po 50g.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja bym Ci radził najpierw dobrać ilość słodzika - dla jednego 3 tabletki to za mało, a dla drugiego 2 to aż nadto. Najlepiej dodaj do butelek podczas butelkowania i sprawdź jaka ilość będzie dla Ciebie optymalna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słodzik dodaje się do butelek czy wcześniej rozpuścić w piwku?

Dałem 3 i 4 tabletki słodzika z lida na 0,33 - jak dla mnie za słodkie obie wersje i czuje jakiś taki posmak tego słodzika (następnym razem użyje cukru brzozowego);

tabletki wrzucalem prosto do butelki rozpuszczaly się momentalnie

Mojej LP smakowały oba przy czym wersja z 3 tabletkami chyba lepiej (ilość tabletek zależy też od ilości dodanego soku - ja dałem go dość dużo i po fermentacji pozostalo mi w piwie dużo kwasu askorbinowego, ale aromta malinowy jest mocno wyczuwalny)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(następnym razem użyje cukru brzozowego);

A cukier brzozowy nie zostanie przypadkiem przejedzony przez drożdże czyli w efekcie granaty?

Jeśli pisząc "cukier brzozowy" miał na myśli ksylitol to drożdże tego nie ruszają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj zlełem Lagera miał 1 BLG. Zostawiłem 5 litrów dodałem baniak wody 5 litrowy , soki z herbapolu malinowe i 10 g herbatki z chmielu cascade. Trochę czuć było ten chmiel kwiatami. Czy będą odczuwalne nuty kwiatowe w tym piwku czy to się przefermentuje? BlG podskoczyło do 7,5 i po 3 godzinach rozpoczeła się fermentacja. Do jakiego poziomu BLG utrzymywać fermentację? Ciekaw jestem jeszcze czy wzrośnie poziom alkocholu.

Edytowane przez jacek438
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy będą odczuwalne nuty kwiatowe w tym piwku czy to się przefermentuje

z aromatu chmielowego nie zostało u mnie za wiele przykrył go aromat soku malinowego (ale nawet dość przyjemny)

 

Do jakiego poziomu BLG utrzymywać fermentację

aż przestanie schodzić

 

Ciekaw jestem jeszcze czy wzrośnie poziom alkoholu

przybędzie i to kilka ładnych procent

Edytowane przez korzen16
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.