Skocz do zawartości

Jak zrobić "kobiece" piwo - moje doświadczenia.


Zbyszek T

Rekomendowane odpowiedzi

Zapomniałem cholerka dodać słodzik. Wczoraj wieczorem rozlewane do butelek. Ma sens otwarcie każdej butelki, dodanie słodzika i zakapslowanie?

 

Edycja:

 

Zrobiłem jak pisałem. Pootwierałem butelki, słychać było lekki syk, trochę CO2 się już wytworzyło. Trochę sie spieniło, a jak dorzuciłem słodzik, to jeszcze bardziej, ale tylko z jednej butelki wyszła mi piana. Poczekałem, aż tabletki się ropuściły, w międzyczasie piana trochę opadła i ponowne zakapslowanie.

 

Mam nadzieję, że będzie pijalne :)

Edytowane przez eresz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Jak zorganizować pracę by wg przepisu Zbyszka zrobić dwie warki kobiecego piwa? Zakładamy, że mam obecnie 20 litrów warki po burzliwej fermentacji. Co dalej (jak rozdzielić, ile dolać itp.)? :)

 

PS: Jedna warka malinowa druga jagodowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zorganizować pracę by wg przepisu Zbyszka zrobić dwie warki kobiecego piwa? Zakładamy, że mam obecnie 20 litrów warki po burzliwej fermentacji. Co dalej (jak rozdzielić, ile dolać itp.)? :)

 

PS: Jedna warka malinowa druga jagodowa.

10 litrów butelkuję, pozostałe 10 litrów zlewam do innego fermentora, do słoika zlewam drożdże, czekam, aż się trochę rozwarstwią, z fermentora odlewam 5 litrów do kolejnego, do obydwu dodaje po 5l wody, 2 soki, herbatkę chmielową i po połowie drożdży, voila! Edytowane przez eresz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to do fermentorów odlewasz po 10l piwka, reszta tak samo, po 2 soki, po 5l wody, herbatka z chmielu i po połowie drożdży.

 

sam robiłem z 10 liitrów i wszystko było ok, zresztą autor wątku też zwiększał ilość piwa bez zwiększania proporcji syropów itd. -> spójrz http://www.piwo.org/topic/4990-jak-zrobic-kobiece-piwo-moje-doswiadczenia/?p=120244

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Panowie, po co chcecie gotować te owoce? Gotowanie zabija witaminy i aromaty.

 

Trzeba je dodać "na zimno", najlepiej tak jak do wina.

 

Tj. sok (wyciskany na zimno)  lub miazgę - najlepiej lekko zasiarkowane i odstane.

Zrobiłem tego lata dwa eksperymenty - z wiśniami i jeżynami "ogrodowymi". Ja dodawałem całe owoce spasteryzowane 10-15 min w 80 st.C (może miazga byłaby jeszcze lepsza). W każdym razie efekty były bardzo dobre, dużo lepsze niż poprzednio z syropem malinowym. Ponieważ syropy z dużą zawartością malin są coraz droższe i trudniej dostępne a są dostępne owoce mrożone pakowane jak warzywa (Hortex, marki dyskontowe etc.) więc ja bym polecał zamiast syropu ekstrakt słodowy + owoce albo chociaż cukier/glukoza + owoce. W ten sposób uzyskujemy prawie idealnego Kriek'a/Framboise tyle że nie z lambica a piwa górnej fermentacji. Mój przepis to 6L piwa chmielonego, 5L brzeczki (z ekstraktu) nie chmielonej, 1.3 do 2.5 kg owoców po kliku dniach burzliwej. Do rozlewu można dodać 250g ksylitolu + cukier do nagazowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy podczas nalewania wody wraz z syropem do tej resztki piwa powinno się natlenić zawartość wlewając agresywnie, czy raczej delikatnie?

 

Jeszcze jedno podobne pytanie OT: czy lejąc risa na gęstwę po cieńkuszu też należy porządnie natlenić? Zdaję sobie sprawę, że głupie pytanie, ale wyczytałem, że natlenienie jest potrzebne do namnożenia się gęstwy. A po co namnażać jak jest jej już sporo.

 

no hejt plz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 4 słoiki 1L z wstępnie przygotowanym sokiem z malin. 3kg malin zasypane cukrem i wodą. Planuje zrobić stouta z tymi malinami. W jakie blg samego piwa celować? Czy aby to stwierdzić muszę sprawdzić blg soku i celować w sumie w 12? Wiem żeby ksylitol dać przed fermentacją bo z nim to różnie bywa, jednak czy 700g na 24l piwa wystarczy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

czy 700g na 24l piwa wystarczy?

Nie wiem jak bardzo słodkie piwa lubisz, ale dla mnie to już byłby syropek :) ja bym dał 1/3 tej ilości, ale ja piję i w ogóle bez dodatku i jest OK. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale czy czasem część ksylitolu nie odfermentowala Ci jako cukier?

 

Na pewno nie gdyż dodawałem prawie całość przed butelkowaniem razem z cukrem do refermentacji, tylko małą część dodałem do fermentacji. Jeśli masz sprawdzony ksylitol nie musisz dawac do fermentacji. 

 

Ja kupuję ten: http://www.bdsklep.pl/intenson-500g-ksylitol,id-55264?gclid=CPDS0baOnMgCFQEXwwod9RUFPw

Edytowane przez profik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Nie wiem czy to dobry temat ale moja żona wymyśliła sobie, żebym zrobił dla niej coś z wanilia i czekolada i nie może być paloności bo tego nie lubi i w sumie myśle o angielskim porterze albo jakiejś black apie. Czy może ktoś z was ma jakaś ciekawą podpowiedź co do receptury?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

jakiś czas temu robiłem piwo malinowe z resztek z użyciem własnie herbapolu - rozeszło się w mig...

 

Teraz planuję zrobić miodowe i malinowe ale z użyciem soku z własnej produkcji(maliny + cukier).

Zastanawiam się ile takiego soku dodać do 5l pozostawionego piwa po burzliwej? Sok mam w butelkach po frugo czyli 250ml. Robił ktoś z Was na takich sokach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zeszłym tygodniu zabutelkowałem dwie małe warki. Jedna z dodatkiem soku 100% z czarnego bzu, a druga 1 kg miodu gryczanego. Po dosłodzeniu ksylitolem zapowiadają się bardzo obiecująco jako przebój kobiecych podniebień. :D

 

5903111808563-look-food-750ml-sok-z-owoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, cześć i czołem ;)

mam wielką ochotę na zrobienie piwa miodowego. Po przeczytaniu wikipedii piwo.org i większości postów z tego tematu sporządziłem sobie drobne notatki, aby niczego nie schrzanić. Wciąż mam jednak jeszcze kilka pytań.

 

Zdecydowałem się na przepis Zbyszka, który ma najpozytywniejszy chyba feedback w tym wątku:

 

Kontynuując wątek, dodam, że to piwo miodowe to jest rekord świata :) Miód to był ciemny-jesienny (jakoś tak) z akcji miodowej z wino.org - smak wielokwiatowy z wyraźną, ale nie mocną nutą gryki. Do refermentacji też dałem miód, ale trochę za dużo - 10 g/l - liczyłem, że ma mniej cukru fermentowalnego. Proponuje 8 g/litr.

Fermentacja w zimnej piwnicy - 15-17°C. Warzone 1,5 miesiąca temu, a już znika w zastraszającym tempie....


Warka #49 Miodowe

- Pilzneński - 3 kg

- Caramunich I - 0,15 kg
- Abbey - 0,85 kg
- Płatki owsiane - 0,4 kg
- Ksylitol - 0,75 kg
- Miód - 4 kg

- Challenger 45 g - 60 min
- Fuggles 12,5 g + Styrian Goldings 12,5 g - 10 min
- Fuggles 12,5 g + Styrian Goldings 12,5 g - 5 min

Wyszło około 40-45 l, 16 BLG, S-04

 

Zbyszkowi wyszło 40 - 45 litrów, jednak ja - ze względu na pojemność fermentorów i wszelakich naczyń - chciałbym uwarzyć ~ 25 litrów.

 

1. Rozumiem, że w związku z tym zarówno słodów, chmielu, miodu, ksylitolu jak i płatków mam dać proporcjonalnie mniej, czy może obliczyć to jakoś inaczej?

2. Przy zacieraniu zastosować się do reguły 3.5x więcej wody od słodów?

3. Ile BLG powinno wyjść przed i po filtrowaniu?

4. Czy miód i ksylitol dodać pod koniec chmielenia (+ przy butelkowaniu)? Jeśli inaczej, to kiedy (podczas przelewania na fermentację cichą?)?

5. Czy 8 gram miodu / litr piwa wystarczy do odpowiedniego nagazowania się piwa po butelkowaniu? Czy dla odpowiedniego nagazowania dodać coś jeszcze?

6. Ilu - pi razi drzwi - procentowe piwo może z tego przepisu wyjść?
7. 2 tygodnie fermentacji burzliwej + 2 cichej ma tu zastosowanie?
 
Poniżej link do moich, o zgrozo, notatek :D proszę o wyrozumiałość.
 
PS. Zamiast Styrian Goldings zamówiłem Sybillę.
Edytowane przez Pogromca
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Podziel przez pół.

2. Tak

3. Najprościej wysładzaj do objętości czyli do powiedzmy ~15l maksymalnie 20l i do tego dolej wody tak by wyszło ci 22-25l.

4. Na ostatnie 5 min gotowania daj ksylitol. Miód też chyba że chcesz w piwe zatrzymać właściwości miodu daj przy chlodzeniu, ale nigdy nie wiesz co moze być w miodzie...

5. Nie wiem, nigdy nie refermentowalem miodem.

6. Wszystko zależy ile będzie miało początkowego i końcowego ekstraktu.

7. Tak jak w każdym piwie. gdy fermentacja burzliwa się zakończy można przelać na cichą. :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Podziel przez pół.

2. Tak

3. Najprościej wysładzaj do objętości czyli do powiedzmy ~15l maksymalnie 20l i do tego dolej wody tak by wyszło ci 22-25l.

4. Na ostatnie 5 min gotowania daj ksylitol. Miód też chyba że chcesz w piwe zatrzymać właściwości miodu daj przy chlodzeniu, ale nigdy nie wiesz co moze być w miodzie...

5. Nie wiem, nigdy nie refermentowalem miodem.

6. Wszystko zależy ile będzie miało początkowego i końcowego ekstraktu.

7. Tak jak w każdym piwie. gdy fermentacja burzliwa się zakończy można przelać na cichą. :)

 

OK, dzięki za pomoc.

 

Ostatni duży znak zapytania dotyczny BLG. Ile i w którym momencie powinien wynosić - tak, abym wiedział, gdyby coś było nie tak.

 

Gdy Zbyszek mówi, że wyszło mu 16 BLG, to ma na myśli już gotowe piwo po butelkowaniu, tak?

1. Czy w takim razie po wysładzaniu powinno wyjść ok. 13 / 15 BLG (bo w trakcie gotowania jeszcze go trochę przybędzie)?

2. Ile (pi razy drzi, 3 czy 13? ;) ) w takim razie będzie go przed wysładzaniem?

3. Ile będzie go przy fermentacji burzliwej?

4. Ile przy refermentacji?

 

Czytałem wikipedię i pare wątków z forum, ale nie znalazłem satysfakcjonujących odpowiedzi, szczególnie, że to przecież mocno zależy od rodzaju piwa.

Dzięki.

Edytowane przez Pogromca
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy, ile Ci odparowuje przy gotowaniu. Można sobie stosunkowo szybko przeliczyć, ale zwykle to kwestia wyczucia sprzętu. Ja wiem że u mnie zawsze wyparowuje tyle wody, że Blg brzeczki nastawnej podnosi się o około 1,5-2 w stosunku do tej nastawionej do gotowania.

 

Przeliczenie:

Do gotowania nastawiasz 30 litrów brzeczki 14Blg.

14 Blg = 140gr / kg roztworu

 

Masz więc cukrów: 30 * 140 = 4200 gr

 

Po gotowaniu zostaje Ci 24 litry brzeczki, ale jakie Blg?

4200 / 24 = 17,5Blg

 

Cukier nie odparowuje podczas gotowania, w przeciwieństwie do wody.

 

Obliczenia są "na szybko" i nie są do końca dokładne - puryści zaraz będą bić, więc od razu uprzedzam :D Równania nie uwzględniają chociażby ciężaru właściwego brzeczki (30 litrów brzeczki 14 Blg to około 31,7 kg, potem w drugą stronę przeliczam już na większym blg itp.). Ja niestety nie siedzę przy garach z łygą i laptopem na kolanach, więc musi wystarczyć kalkulator z telefonu - a taki szybkie przeliczenie zwykle daje mi mniej więcej dobry wynik.

 

Musisz też uwzględnić straty - po gotowaniu trochę odchodzi z chmielinami (i znów - poznaj swój sprzęt, u mnie jest to 1-2 litry), po fermentacji znów trochę odpada na dnie z drożdżami i osadami. Przy rozlewie i refermentacji, jeżeli dajesz syrop, to zwykle robisz go w zbliżonym Balingu do piwa - wtedy nie zmieniasz już znacząco Blg końcowego. Możesz zrobić gęstszy (np. 100gr cukru na 0,6 litra wody =~ 20 Blg), ale wtedy odrobinę skoczy Ci Blg końcowe piwa (tak na oko o jakieś ~0,3Blg)

Edytowane przez ThoriN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.