Skocz do zawartości

Jak zrobić "kobiece" piwo - moje doświadczenia.


Zbyszek T

Rekomendowane odpowiedzi

Zatarłem FAH. Zszedł do 3BLG. Wlałem 2x430 plus 1x250ml soku malinowego. Fermentacja znowu ruszła a ja nie sprawidziłem BLG. Teraz po czasie jest znowu 3 BLG. Ile dać slodzika/cukru do butelek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie piję sobie malinowe z resztek z syropem herbapolu i powiem wam, że przy takich temp (28 C w pokoju),to jest pycha, malinowy smaczek, lekko wodniste, ale na ten upał bdb. W butelkach od 1,5 tygodnia, trochę mało jeszcze nagazowane, ale schodzi jak świeże bułeczki, a butelek wyszło tylko 20

 

W związku z tym przyszedł mi pomysł, żeby nie czekać na resztki, tylko od razu do fermentora wlać te syropy malinowe. Oczywiście jest przepis na zacieranie w pierwszym poście, ale ja bym nie kombinował z tyloma słodami, tylko użył pilzneńskiego i trochę karmelowego, po 30g chmieli, zacieranie na lenia od 69 C i po schłodzeniu od razu wlać syropy i zadać drożdże. Robił tak ktoś?

 

edit: po przejrzeniu przepisów zacieranych z 1 postu, wychodzi 40 l piwa z 4 kg słodu i 5 syropów 450ml. Nie mam takiego fermentora, więc dałbym

 

2 kg pilzneńskiego

0,1 karmelowego

30g goryczkowego

2 syropy 450 ml

drożdże s-04

 

Wyjdzie z tego 20 litrów ok 12 blg?

Edytowane przez eresz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Wkrótce będę przelewał moje pierwsze piwko z resztek (malinowe) na cichą. Chciałbym się dowiedzieć czy drożdże, które zostaną po burzliwej będzie można raz jeszcze wykorzystać do kolejnego piwka z resztek, lecz o innym smaku (wiśniowe).

Wcześniej zostawiłem tak jak pisał Zbyszek osad na dnie plus 5 litrów piwka, a czy teraz jeśli oczywiście da się znowu wykorzystać te drożdże, mogę zostawić piwka mniej 1 lub 2 litry + woda, herbatka chmielowa i syropy.

I czy zamiast herbatki chmielowej można by zrobić np. herbatkę miętową, zaparzyć zwykłą herbatkę miętową (100% mięty) i dodać do piwka, czy to ma jakiś sens, może to wpłynąć na efekt końcowy, czy za bardzo bym pokombinował.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warzę wlasnie IPA coopersa i chce zrobic malinowe z resztek. Czy chmiel citra jest dobry do chmielenia na zimno. Chcialbym uwydajnic lekko owocowy smak. I jaka ilosc ewentualnie w tym celu wykorzystac. Chce zrobic z 5 litrow resztek i dolac 5 l + dwa soki z tymbarku 440ml . Z gory dziekuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warzę wlasnie IPA coopersa i chce zrobic malinowe z resztek. Czy chmiel citra jest dobry do chmielenia na zimno. Chcialbym uwydajnic lekko owocowy smak. I jaka ilosc ewentualnie w tym celu wykorzystac. Chce zrobic z 5 litrow resztek i dolac 5 l + dwa soki z tymbarku 440ml . Z gory dziekuje.

Citra jest dobra. 10-15g wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym się dowiedzieć czy drożdże, które zostaną po burzliwej będzie można raz jeszcze wykorzystać do kolejnego piwka z resztek, lecz o innym smaku (wiśniowe).

 

będzie można

 

z miętą uważaj - poza tym mięta mięcie nierówna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3-krotnie próbowałem zrobić damskie piwko, ale tak aby nie dodawać owoców, syropów, słodzików. Założenia jakie przyjąłem to płytkie odfermentowanie, możliwie najniższa goryczka przy mocnym aromacie chmielu [zauważyłem, że kobietom bardzo podoba się zapach IPA ale... do pierwszego łyka]. Pierwsza próba to chmielenie w ostatnich 10, 5, 1 minutach gotowania - goryczka nadal zbyt wysoka jak na podniebienie moich kobietek. Wypiłem ze smakiem.

 

Kolejna próba to spory zasyp karmelowych, mniejsza dawka do gara na ostatnie 10, 5, 1. Trochę przestrzeliłem z karmelowymi co przełożyło się na niski BLG - 11. Ponadto poszło trochę amerykańców na zimno. Goryczka już zbliżona do tej tolerowanej ale brakło podbudowy słodowej.

 

Następna próba to APA 11 blg, chmielenie tylko na whirlpool i na zimno. Jak się okazało w przerwie 80 st C chmiele puszczają dosyć sporo goryczki (po 20 g Mosaic, Willamette, Cascade). Jeśli macie jakieś namiary jak wyliczyć goryczkę podczas whirlpoola poproszę o takie info. Aromat będzie dobry ale goryczka za wysoka. Ps.: celuję w IBU równe blg. Jeszcze nie degustowałem gotowego piwka, ale myślę, że wyszło fajne APA.

 

Najbliższy mój plan to będzie już ostateczne rozliczenie z tym "stylem". Zebrane doświadczenie, błędy przekładają się następujące wnioski (pewnie znane przez wielu, ale piszę o swoich doświadczeniach, które potwierdziły przeczytane tutaj tezy):

- whirlpool daje więcej goryczki niż mi się do tej pory wydawało. Dziś się upewnię, ale mam wrażenie, że 20 g Willamette, 20 g Cascade, 20 g Mosaic na 60' w 80 st C dało jakieś 20+ IBU. Zatem nie jest prawdą, że izomeryzacja alfa kwasów nie zachodzi w 80 st. C,

- chmielenie na zimno również daje goryczkę, trudno powiedzieć jaką i czy ma znaczące odzwierciedlenie w zawartości alfa kwasów chmielu,

- praca nad podbudową słodową powinno być niemniej ważna od planowanej techniki chmielenia.

 

Używałem głównie chmielów amerykańskich, często z alfa kwasami pow. 10%, lepszym rozwiązaniem będzie użycie tych chmieli, które mają mocny aromat, ale niski poziom alfa kwasów.

Dlatego w najbliższej próbie takiego piwa będę używał tych mało goryczkowych.

 

Plan jest następujący:

16 blg, zasyp: pilzn/pale ale podstawa, dodatek karmelowych jasnych;

chmielenie: Ahtanum 20 g, Saaz 20 g, Cascade 20 g - 60' whirlpool 70 st. C; na zimno minimum Amarillo 30 g, Citra 30 g.

Następujące problemy - czy 120 g chmielu pozwoli uzyskać 10-16 IBU w takim schemacie? Czytałem, że gotowanie chmielu konserwuje aromat, czy w takim chmieleniu aromat będzie uciekał szybciej, jak myślicie?

 

ZAPRASZAM DO DYSKUSJI ;)

Edytowane przez joker0skater
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli macie jakieś namiary jak wyliczyć goryczkę podczas whirlpoola poproszę o takie info.

24 IBU otrzymałeś z tego chmielenia. Beersmith liczy goryczkę pochodzącą z chmieli na whirpool'u.

 

Zatem nie jest prawdą, że izomeryzacja alfa kwasów nie zachodzi w 80 st. C,

80 °C jest granicą, gdzie izomeryzacja gwałtownie przyśpiesza. Przez 60' nie straciło aromatu chmielowego?

 

lepszym rozwiązaniem będzie użycie tych chmieli, które mają mocny aromat, ale niski poziom alfa kwasów.

Gdzieś czytałem, że w charakterze goryczki większą rolę ogrywa zawartość myrcenu, ilość AK jest cechą wtórną.

 

Następujące problemy - czy 120 g chmielu pozwoli uzyskać 10-16 blg w takim schemacie?

IMHO 120 g do 16°Blg to trochę mało.

//EDIT: nie doczytałem, że chodzi o IBU

20,00 g Ahtanum [6,00 %] - Steep/Whirlpool 60,0 Hop 6,1 IBUs

20,00 g Cascade [5,50 %] - Steep/Whirlpool 60,0 Hop 5,6 IBUs

20,00 g Saaz [3,75 %] - Steep/Whirlpool 60,0 mi Hop 3,8 IBUs

30,00 g Amarillo [9,20 %] - Dry Hop 5,0 Days Hop 0,0 IBUs

30,00 g Citra [12,00 %] - Dry Hop 5,0 Days Hop 0,0 IBUs

 

Razem:15,4 IBU

Edytowane przez MichalW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wage ale co z tego jesli nie wiem ile mam uzyc na 500ml. Ile ma jedna tabletka gram ?

1200 tab. = 72 g. więc jedna tabletka powinna ważyć 0,06 g.

Zakładając 4 tab. na 0,5 l. (ja tyle dawałem do cydru) będzie to ok. 2,5 g. na 10 l. piwa.

 

Przelicznik czysto orientacyjny, na podstawie danych z opakowania.

Edytowane przez Abelard Park
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.