Skocz do zawartości

Jak zrobić "kobiece" piwo - moje doświadczenia.


Zbyszek T

Rekomendowane odpowiedzi

A moje piwo z tego postu:

http://www.piwo.org/topic/4990-jak-zrobic-kobiece-piwo-moje-doswiadczenia/page__st__140#entry198943

Straciło dominantę imbiru i zrobiło się bardzo dobre - pozostała jedynie delikatna imbirowa goryczka. Po pół roku leżakowania w garażu zaczęło schodzić w zastraszającym tempie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piwo od tygodnia w butelkach i sie wyklarowalo. Dzisiaj otworzylem pierwsza butelke i jak dla mnie bardzo dobre. Tylko zonie nie zabardzo podchodzi bo za duzo goryczki. . Zrobilem je z resztek po IPA i czuc dosc mocno goryczke.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

SŁODYCZ LATA

 

22l

4kg pilzneński

0,5kg karmelowy

zacieranie na słodko 60' 70-720C

 

chmielenie:

60' czas gotowania

15' 10g Citra

10' 15g Citra

10' 20g skórki słodkiej pomarańczy

1' 25g Citra

razem ok. 16 IBU

50g Citra na zimno

 

drożdże S-33, refermentacja: 170g glukozy

 

To mój pomysł na damskie piwo. Moja Ukochana nie jest wielbicielką smakowych, piwa do 25 IBU wypija bez soku :) Citra ponieważ lubi cytrusowe zapachy IPA (i na zapachu kończy), może lepszy będzie Amarillo, Cascade, Centennial?

 

Kilka pytań:

1. Lepiej zrobić lekkie piwko czy dać jeszcze 0,5kg pilzneńskiego?

2. Może dobrym pomysłem będzie dodanie czekoladowego jasnego 0,2-0,5kg na podbicie kolorku?

Bardzo proszę o krytykę i porady w celu usprawnienia przepisu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Zrobiłem piwko malinowe, wg. przepisu z resztek PA.

Czy to normalne. Że by po dodaniu soku, po 48h ustała burzliwa fermentacja?

Zmierzyłem BLG -0

Warkę zlałem na cichą fermentację.

 

Mam pytanie, jak długo trzymać na cichej?

Z tego co doczytałem. To powinno się butelkować, jak przestanie fermentować na cichej.

U mnie od kilku dni nie ma oznak fermentacji.

 

Proszę o wyrozumiałość jeśli zadaję głupie pytanie.

 

Pozdrawiam Paweł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Zrobiłem piwko malinowe, wg. przepisu z resztek PA.

Czy to normalne. Że by po dodaniu soku, po 48h ustała burzliwa fermentacja?

Zmierzyłem BLG -0

Warkę zlałem na cichą fermentację.

 

Mam pytanie, jak długo trzymać na cichej?

Z tego co doczytałem. To powinno się butelkować, jak przestanie fermentować na cichej.

U mnie od kilku dni nie ma oznak fermentacji.

 

Proszę o wyrozumiałość jeśli zadaję głupie pytanie.

 

Pozdrawiam Paweł.

 

Czasem blg może spaść poniżej 0. Potrzymał bym jeszcze koło tygodnia

 

Sent from my BlackBerry 9300 using Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmierzyłem BLG -0

Warkę zlałem na cichą fermentację.

Z tego co doczytałem. To powinno się butelkować, jak przestanie fermentować na cichej.

U mnie od kilku dni nie ma oznak fermentacji.

Cukromierz może być źle wyskalowany. Sprawdź go w wodzie. Jednak prawda jest taka, że fermentacja ma się po prostu zakończyć, niezależnie od tego czy będzie 2 czy 0 Blg i czy trwała 5 czy 35 dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy pędzenie własnego piwa jest legalne ?

Pędzenie - nielegalne, warzenie - legalne jak nie sprzedajesz.

sorry - było :D

Edytowane przez wilk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cukromierz sprawdziłem, wskazuje prawidłowo.Potrzymam jeszcze, do końca przyszłego tygodnia.W czwartek, mam mieć w zielarskim do odbioru ksylitol.Nasuwa mi się jeszcze jedno pytanie, ile dodać ksylitolu. We wcześniejszym poście kolega pisał:

To i jak powiem swoje spostrzeżenia. Po fermentacji smak i poziom słodkości był super, tylko mało aromatyczne. Do butelek poszły po 3 tabletki na butelkę. Otworzyłem jedno po 2 dniach i wyszedł... ulepek. Słodkie jak cholera. Co mnie podkusiło, żeby dawać słodzik skoro było ok.

Moje po dwóch dniach fermentacji burzliwej. Przy zlewaniu na cichą, było kwaśne jak sok z czarnej porzeczki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

SŁODYCZ LATA

 

22l

4kg pilzneński

0,5kg karmelowy

zacieranie na słodko 60' 70-720C

 

chmielenie:

60' czas gotowania

15' 10g Citra

10' 15g Citra

10' 20g skórki słodkiej pomarańczy

1' 25g Citra

razem ok. 16 IBU

50g Citra na zimno

 

drożdże S-33, refermentacja: 170g glukozy

 

To mój pomysł na damskie piwo. Moja Ukochana nie jest wielbicielką smakowych, piwa do 25 IBU wypija bez soku :) Citra ponieważ lubi cytrusowe zapachy IPA (i na zapachu kończy).

 

Kilka pytań:

1. Lepiej zrobić lekkie piwko czy dać jeszcze 0,5kg pilzneńskiego?

2. Może dobrym pomysłem będzie dodanie czekoladowego jasnego 0,2-0,5kg na podbicie kolorku?

3. Może lepszy będzie Amarillo, Cascade, Centennial na tego typu chmielenie?

Bardzo proszę o krytykę i porady w celu usprawnienia przepisu :)

 

 

Bardzo proszę o odpowiedź na mój post, planuje dziś robić zakupy i nie wiem co zamówić, został mi tylko dylemat czy takie piwko ma szanse smakować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak ten przepis wyjdzie, ja nie znoszę s-33 dla mnie najgorsze drożdże.

Tu masz link do mojego lekkiego piwa na chmielu citra. Ja robiłem na Wyeast Kolsch, ale może być na Us-05 albo s-04. Klarowane żelatyną. Wyszło naprawdę dobre lekkie piwo z "citrowym" zapachem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo proszę o odpowiedź na mój post, planuje dziś robić zakupy i nie wiem co zamówić, został mi tylko dylemat czy takie piwko ma szanse smakować.

Pewnie, że ma szanse smakować. Tylko skoro idziesz w stronę cytrusów, to dlaczego nie uwarzysz po prostu witka? Jeszcze lepiej Amerykańskiej pszenicy. Jeśli składasz zamówienie, a preferencje Twoje są takie właśnie, to ja nastawiłbym się na trzy piwa po kolei wykorzystujące te same drożdże S-33 (nie są złe). Czyli konkretne zamówienie wyglądać powinno tak:

-słód pilzneński 10 kg

-słód karmelowy 0,5 kg

-słód pszeniczny 1,5 kg

-Lubelski 50 g

-Marynka 30 g

-Citra 100 g

-płatki błyskawiczne pszenne 0.8kg

-płatki błyskawiczne owsiane 0.4kg

-kolendra 15g

-curacao 15g

-jedna paczka drożdży S-33

Składając takie zamówienie masz trzy piwa po 20 l każde, Twoje wymyślone Słodycz lata, Kolsch i Witbier. Wszystkie trzy powinny smakować Twojej kobiecie.

Edytowane przez Jacenty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacenty dzięki za odp. Zamawiam surki na 4 piwa, 3 mam zdefiniowane, będą to: AIPA, witbier i grodziskie, czwarte to słodycz lata. Moja druga połówka piła witbiera, ale ogólnie rzecz biorąc nie przepada za pszenicznymi aromatami (weizena nie lubi). Pytam tylko o recepturę na słodycz lata i propozycje usprawnienia. Czy chmiel jest odpowiedni, czy zasyp ok, czy będzie smakować kobietom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy chmiel jest odpowiedni, czy zasyp ok, czy będzie smakować kobietom.

Nie ma nieodpowiednich chmieli. Jeśli nie planujesz konkretnego piwa to masz wolną rękę, nic Cię nie ogranicza. To samo z zasypem. A czy będzie smakować kobietom? Na to pytanie nikt Ci nie odpowie. Dlaczego uważasz, że kobiety lubią tylko to lub tamto piwo? A faceci, odważyłbyś się wymienić jedno piwo, które smakuje wszystkim? Takie podejście jest bez sensu. Moja kobieta np lubi każde piwo, które jest po prostu dobre, nie zamyka się w jakimś gatunku czy stylu. Oczywiście wiem jakie jej smakuje bardziej, ale skąd ktoś ma wiedzieć jakie będzie smakować Twojej kobiecie?

Nawiasem mówiąc uważam, że cały tytuł tego tematu jest bardzo niefortunny- Jak zrobić "kobiece" piwo - moje doświadczenia.- takie piwo nie istnieje. Najlepszy przykład z pszenicznym, ogólnie kobiety lubią piwa pszeniczne i ktoś mógłby sądzić, że w ciemno może takie zrobić. A Twoja jednak nim gardzi ;). I co z teorią? W śmieci.

Edytowane przez Jacenty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wszystko to prawda co piszesz, zastosowałem uogólnienie ("smakować kobietom"), podobnie jak z tym, że kobiety lubią piwa słodkie mało gorzkie. Taki jest mój cel, uwarzyć słodkie piwo bez dodatków słodzików, itp., które prócz braku goryczy ma coś jeszcze do zaoferowania - aromat kwiatowo-owocowy w tym przypadku. Jeśli chcesz mogę sprecyzować moje pytania co do tego piwa:

1. Czy citra chmielone w ten sposób da najwięcej aromatów owocowo-kwiatowych? Jeśli nie proszę zaproponować coś innego.

2. Czy zasyp 4kg pilzneńskiego + 0,5kg karmelowego + zacieranie na słodko nie spowoduje problemów z fermentacją?

3. Jakie drożdże do takiego zestawu zasypu, sposobu zacierania i chmieli?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Ponieważ autor tego wątku "zapłodnił mnie twórczo" to jakiś czas temu zrobiłem maliniaka z resztek Koelscha i nawet nie zauważyłem kiedy zniknął z piwnicy. Smakował wszystkim, a moja córka stwierdziła wręcz, że to najlepsze piwo jakie piła w życiu.

Skoro tak, to zdecydowałem się na:

Maliniak (na bazie zestawu Centrum Piwowarstwa Pale Ale 12o Blg)

Słody:

pilzneński (2,5 kg),

monachijski (1,3 kg),

karmelowy jasny (0,2 kg)

Chmiele:

Marynka (35 g),

Lubelski (40 g)

Drożdże US-05.

 

Zacieranie:

61-63°C - 30'

71-73°C - 30'

78°C – mash out.

Warzenie – 60’

Chmielenie:

35 g Marynki zaraz po zagotowaniu,

40 g Lubelskiego – 50’.

 

Fermentacja burzliwa w temp. ok. 19 oC -> 9 dni.

 

Mieszanie:

Brzeczkę rozlałem do dwóch fermentorów (po 10 l).

Do każdego fermentora dolałem po 2,5 dużej butelki (680 ml) soku malinowego Herbapolu.

Do każdego fermentora dolewałem przegotowaną wodę – do uzyskania 8o Blg.

Przełożyłem gęstwę do obu fermentorów w równych ilościach.

 

Fermentacja:

burzliwa ponowna w temp. ok. 19 oC -> 5 dni,

cicha w temp. ok. 18 oC -> 10 dni.

Zeszło do 0,5 oBlg.

 

Mieszanka do refermentacji:

świeżo otwarty sok malinowy Herbapolu - po 10 ml na litr piwa + rozgnieciony słodzik Cologran - po 5 szt. na litr.

 

Ostatecznie uzyskałem 38 l piwa. Przy butelkowaniu trochę spróbowałem. Myślę, że będzie bardzo smaczne :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.