Skocz do zawartości

Jak zrobić "kobiece" piwo - moje doświadczenia.


Zbyszek T

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

Ostatnio zrobilem malinowe (coprawda na soku z mrozonych malin) wyszlo bardzo fajne i wszystkim kobieta mega smakuje stad chcialbym kolejny raz uwazyc pelna warke z zacieraniem ale tez nieco zmodyfikowac przepis.

Ogolnie najwiekszy koszt to ksylitol (nie chce uzywac slodzikow), ktory chcialbym nieco zmniejszyc. Jest sens zacierac slod na slodko powiedzmy 5 min w 64°C i godzine w 72°C, pozniej uzupelnic o 1/4 objetosci woda z cukrem o taki samym blg jak brzeczka przednia.

Co myslicie?

Edytowane przez profik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam mam pytanko po na pierwszej stronie jest opis jak zrobić malinowe piwo z " resztek" (ze tak napisze). Ale jest napisane ze z piwa górnej fermentacji ale ja się zastanawiam czy można zrobić w ten sposób z dolną fermentacją bo w sobotę mam zamiar wstawić piwo marcowe i pomyślałem o żonie może bym coś dla niej zrobił żeby nie marudziła :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

ktoś próbował dodać owoców np. malin czy jabłek do zacierania, zastanawia mnie czy w taki sposób też otrzymał bym piwo owocowe?

Piłeś kompoty, to jak one się mają do owoców?

Edytowane przez Dr2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ Dr2 no piłem i miały smak owoców, jednak kompot to co innego niż piwo, nie mam doświadczenia w warzeniu, więc pytam bo nie chciałbym wylewać 30L przez to że nie chciało mi się kogoś zapytać o taką rzecz, @profik a do jakiego piwa dodałeś ten wyciąg z malin? ja zamierzam zrobić blond ale 10-11 blg i właśnie myślę o dodaniu jakiś owoców do tego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robilem american wheat z ktorego przy zlewaniu na cicha zostawilem 3l piwa wraz z drodzami. Dodalem 1kg cukru, sok z 3kg malin oraz dopelnilem woda do 13l.

 

Piwo wyszlo mega owocowe ale tez mocno kwaskowe przez co do 12l gotowego piwa musialem dodac az 700g ksylitolu. Finalnie wyszlo genialne piwo lecz ciut za drogie...

Stad nast razem zrobie piwo z zacieraniem na slodko by zostalo duzo niefermentowalnych cukrow by dac mniej ksylitolu. :)

 

Illsc owocow mozes zmniejszyc do 2/3 mysle ze bedzie ok :)

Edytowane przez profik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ Dr2 no piłem i miały smak owoców

ja odniosłem się do tego

malin czy jabłek do zacierania

bo uważam, że kompot to nie to samo co owoce (w szczególności dot. truskawek), dodanie owoców do zacierania to tak jakby z nich kompot ugotować.

Co innego dodać do brzeczki sok owocowy, a co innego dodać kompot.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i o takie konkrety mi chodziło :D dzięki chłopaki, spróbuje zrobić tak, uwarzę blond ale, dodam to gotowej brzeczki sok jabłkowy i postaram się by sok miał to samo blg co moja brzeczka, wtedy powinno wyjść ok

Edytowane przez Bioly1231
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie no, czegoś takiego nie chce zrobić, chciałbym z 10-11BLG zejść na 2-3BLG żeby miało lekki smak słodu zmieszany z jabłkiem i tak 3-4% alk, a jabłka wybieram z powodów patriotyzmu lokalnego, okolice Sandomierza :P

zmierzam mieć taka recepturę:

Zasyp:

  • 5 kg Pilzneński
  • 1kg Wiedeński
  • 1kg Pszenica

Zacieranie :

  • 62oC- 20 min
  • 68oC-50min

Chmielenie

lubelski 40g-60min

lubelski 60g-10min

Sok Jabłkowy o gęstości brzeczki pewnie z 6-7 L

Drożdże us-04

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chce dodać około 20% soku, a ile jabłek mi zejdzie na taki sok to nie wiem, jak będę robił to nie omieszkam podzielić się ile mi zeszło kg jabłek, planuje warzyć to ostatni tydzień lutego lub pierwszy marca, bo czekam na palnik i chłodnice

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dlatego zdecydowałem się na 20% żeby nie przegiąć, a co do soku to jak pisałem postaram się by miał to samo BLG co brzeczka, zobaczę ile ma czysty sok z jabłek, jak będzie za mało to dosłodzę, a jak za dużo to rozrzedzę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

A ja mam takie małe pytanko o blg- nie wiem może gdzieś było ale przejrzeć 20 stron to masakra na mój deficyt czasu;)

Dwa miesiące temu rozdałem kilka piw ludziom z którymi ćwiczę wszystkim smakowało zachwycali się itd. - głównie pewnie dlatego że darowanemu koniowi się w zęby nie patrzy;D. Ale znaleźli się jedni - 3 osoby z jednej rodziny- którzy jeszcze nie wypili bo oni to tylko Redd's. A że nie lubię takich sytuacji pomyślałem że zrobię piwo pod nich i kobiety które mnie otaczają;).A że jestem szczęśliwym posiadaczem także 4 wiader 15 l postanowiłem uwarzyć jedną warkę i pod koniec gotowania rozbić ją na 3 i dodać różne soki owocowe. Z tym że zastanawiam się ile blg powinno mieć piwo przed dodaniem soku w zasadzie takie piwo raczej powinno być słabe więc normalnie zrobiłbym coś miedzy 10-11 blg tyle że część soku też przefermentuje więc pewnie trzeba by obniżyć blg przed dodaniem soku lub już z sokiem sprawdzić i obniżać. Będę wdzięczny za jakieś złote myśli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tutaj masz wzory jak obliczyc o ile podniesie sie blg gdy dodasz cukier do brzeczki. Wszystko bedzie zalezalo od soku tzn o ilosci cukru w nim. Sok przefermentuje w calosci zostanie tylko sztuczny aromat, chyba ze dasz naturalny sok wtedy aromatu zostanie jeszcze mniej. :) ja daje maliny i trzeba ich dac naprawde sporo by bylo to dobrze czuc. Sprawdz sobie piwo malinowe w moich notatkach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Mam pytanie.

Na soku malinowym Herbapolu pisze iż jest słodzony syropem: cukrowo-glukozowo/frukrozowym.

W składzie węglowodany 81g/100ml (w tym cukry 76g).

Więc którą wartość mam brać pod uwagę w obliczeniach? Czy pełne 81g czy tylko te 76g. Niby i to i to jest refermentowalne.

Niby pełne 81g, ale czy na pewno?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.