Skocz do zawartości

Jak zrobić "kobiece" piwo - moje doświadczenia.


Zbyszek T

Rekomendowane odpowiedzi

a jak sie ma sprawa z użyciem innych smaków soków z Herbapola? mam na myśli tę samą recepture tylko zamienić smak malinowy na czarną porzeczkę, truskawkowy lub wisniowy?

a drożdże kóre lepsze, Safale S-04 czy pod nuty owocowe Safbrew T-58?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo to trzeba użyć prawdziwego, domowego soku wiśniowego,

Pytanie dot. sków z "Herbapola" to też do takich to "soków" się odniosłem. ;)

Swoją drogą, w domowym soku też raczej większość to cukier chyba?

Edytowane przez Dr2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy użyciu sokownika.

to ile taki sok będzie maił cukru w sobie? I z ilu kg wiśni by go trzeba zrobić?

Pytam pod kątem wykorzystania go do zrobienia piwa "z resztek" bo taka chyba jest idea rzeczonego "kobiecego" piwa. ;)

Surowy sok z wiśni czy malin ma ok 10-12% cukru. Ma też sporo kwasu 10-15g/l co może być wyczuwalne w piwie. Z sokownika na pewno mniej. Aronia ma 18-25% cukru, z czego sporo niefermentowalnego. Poza tym ma dużo cierpkich tanin. Aromaty świeżego soku na pewno bedą wyczuwalne ale szybko się rozpadają. Takie piwa należy dość szybko wypijać.

Edytowane przez kilis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dr2 ja soku w sokowniku nie robię, ale znam ludzi, którzy tak soki pozyskują i są bardzo dobre, aromatyczne. (winka na nich super, choć ja preferuję fermentację w miazdze).

 

Nie mam zamiaru robić piw kobiecych, ale wydaje mi się, że nie trzeba tego robić z byle czego by nie kłóciło się z ideą (można wykorzystywać wysłodziny bądź skąpą ilość słodu)

Edytowane przez Biniu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Robię dopiero drugie piwo z brewkita, a już zaczynam kombinować. Obiecywałem sobie że kilka pierwszych będzie ściśle wg instrukcji ale "naciąłem się" na ten wątek no i kombinuję piwo malinowe z resztek. Czy ktoś próbował warzyć z dodatkiem syropu z PoloMarket "frutessa"? To co mnie zaskoczyło to zawartość 19% soku, żadne Herbapole tyle nie mają. I dodatkowe pytanie - bardziej z ciekawości - czy takie piwa z resztek numerujecie kolejnym numerem warki, czy na zasadzie nn bis?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się naciąłem na sok z Biedronki. Ten to miał ponad 20% soku. Niby miał... Ale miał też jakieś dziwne dodatki, fermentowało to długo, potem przestało, potem znowu zaczęło, zostały jakieś dziwne posmaki i paskudny kolor. Zdecydowanie odradzam. Lepiej posłuchać kolegi Zbyszka i użyć Herbapolu albo Tenczynka. A jeśli chodzi o numerację, to piwo z resztek u mnie jest nn bis :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 1 miesiąc temu...

mam na burzliwej "piwo z resztek " , 12 blg ze słodu pilnzeńskiego i monachijskiego pół na pół. Brzeczki do malinowego było około 6 litrów , dodałem przegotowanej schłodzonej wody około 4 litry oraz około 0,8 l soku sun grown (zawiera apartan , pokusiłem się na niego bo herbapol, Paola i inne z półki miały na etykiecie napisane , że zawierają 1-3% zawartości ekstraktu z malin a ten co kupiłem ciut więcej a cena korzystna, chociaż jak dodałem go ciut do herbaty to cienizna), piwo jest 7 dzień na burzliwej i tej burzliwej nie ma, nie ruszyło i nie mam pojęcia czemu. Gęstwa S04, w załączniku zdjęcia

post-7048-0-91250700-1389216433_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak dla mnie to wygląda jakby już burzliwa się dano zakończyła - może najpierw sprawdź gęstość. Zdjęcie wygląda ok.

nie było charakterystycznego osadu z piany pofermentacyjnej powyżej lustra brzeczki,

piwo robione z gęstwy więc te zbrylenia widoczne na lustrze brzeczki utworzyły się w trakcie zadania,

BLG początkowe nie znam bo akurat stłukła się jedna z części balingometru , a obecnie jest to około 1 BLG,

obawiam się dwóch rzecz po przelaniu do butelki , że zacznie się fermentacja i będą bomby lub że piwo będzie bezalkoholowe lub bardzo nisko alkoholowe...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

będą bomby lub że piwo będzie bezalkoholowe lub bardzo nisko alkoholowe

Spokojnie, będzie dobrze.

Osadu nie było bo chmielu może nie było, a osad raczej z żywic jest niż drożdży.

BTW, jak to ma być piwo do dolej do tego kompotu z chmielu.

 

Jak to 1 blg nie spada to drożdże już posprzątały co było do sprzątania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Czy robiąc piwo z resztek dodajemy drożdże ? Czy wystarczą te co pozostały z fermentacji burzliwej brzeczki do której dolewamy syrop?

 

Wyklepane tapatalkiem z mego szajsunga!

Edytowane przez Gajosq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zrobiłem piwo miodowe na miodzie gryczanym, z resztkami słodów (czyszczenie zapasów ;)):

 

- miód gryczany - 1,8 kg

- pale ale - 0,7 kg

- jęczmień niesłodowany - 0,65 kg

- monach. I - 0,55 kg

- caramunich II - 0,4 kg

- pilzneński 0,3 kg

- kasza gryczana - 0,25 kg

- płatki owsiane - 0,20 kg

- czekoladowy jasny - 0,05 kg

- pszenica prażona - 0,065 kg (zimny ekstrakt) - dodałem na cichą, bo chciałem przyciemnić kolor.

 

- ksylitol 0,5 kg

 

i właśnie je próbuję - kolor piękny miodowy, w sam raz słodkie, zrówn oważone lekką goryczką, nagazowanie już prawie prawie, piana prawie też, miód czuć w aromacie bardzo dobrze, w smaku też, tylko jest lekko ostre w smaku i delikatnie kwaskowe (wyczuwalnie, ale do przyjęcia). Czy ta kwaskowość jest zasługą miodu? A może jeszcze kasza gryczana zrobiła swoje? Ostrość się ułoży? Butelkowałem około miesiąca temu.

Edytowane przez Exar_Kun
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

jak lepiej?

1) uwarzyć piwo np. 8 BLG, dodać soku i wyjdzie nam np: 12 BLG

2) czy może uwarzyć 12 BLG dodać soku i wyjdzie np 16 BLG a do preferowanych 12 BLG rozcieńczyć wodą?

 

Ponawiam pytanie kolegi ponieważ męczy mnie ten temat. W którym sposobie piwo będzie lepsze smakowo? (bardziej owocowe :) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.