Skocz do zawartości

Jak zrobić "kobiece" piwo - moje doświadczenia.


Zbyszek T

Rekomendowane odpowiedzi

Ja już przerabiałem granaty... piwo na suficie i dziura w tynku ;) Ale wybuchnęło 1, reszta jest ok, ale otwierać tylko bardzo zimne, inaczej całe piwo ląduje natychmiast w zlewie.

Pić się przegazowane da... ale tak jak wyżej: proponuję raczej otworzyć, przefermentować i zabutelkować jeszcze raz.

Swoją drogą, moim zdaniem produkt użyty do refermentacji (czy to miód, syrop czy glukoza) ma tak minimalne znaczenie dla smaku piwa, że ja używam tylko tej ostatniej. Nie widzę różnicy w smaku, a mniejsze ryzyko granatów (granaty pojawiły się u mnie przy refermentacji miodem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zrobiłem piwo malinowo-imbirowe na bazie soków z herbapolu (1,5 litra soku malinowego i 1,5l imbirowego), brewkita do pilsenera (Better BrewKit) i drożdży S-33.

Mam wrażenie, że sok imbirowy działa hamująco na drożdże - piwo bardzo długo się fermentowało (18 dni) a teraz nie chce się nagazować.

Gorzki posmak imbirowy zagłuszył prawie całkowicie maliny. Osobiście nie polecam, albo ewentualnie dodać soku imbirowego góra 0,5l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do moich "granatów" - z różnych powodów nie zleję tego na ponowną fermentację, ale myślałem np. żeby przenieść butelki od razu do zimnego pomieszczenia (ok. 10 0C) , to może "niedofermentuje" i nagazowanie będzie mniejsze, ewentualnie (ale to chyba mocno ryzykowne) podgrzać piwo tak, żeby "zabić" drożdże ( czyli do ok. 35 0C). Czy któryś z tych pomysłów jest sensowny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysiek9999, najprościej będzie, jeśli odczekasz aż warka nagazuje się według Twojego upodobania a potem całość schowasz do lodówki. Oczywiście pod warunkiem, że masz na to miejsce. Nagazowanie sprawdzisz wypijając piwko raz na dwa - trzy dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też kiedyś zrobiłem taki błąd, dałem 10ml soku na butelkę zamiast na 1L. Piwo było przegazowane i po otwarciu wyłaziło z butelki.

Ale do granatów to mu bardzo daleko było. Po schłodzeniu dawało się spokojnie rozlać do szklanki zanim zaczęło kipieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nastraszyliście mnie i dzisiaj (po dwóch dniach refermentacji) otworzyłem jedną butelkę. Gazu nie ma prawie wcale... Tak się zastanawiam, bo pierwszy raz (co nie jest żadną rewelacją, bo to moja druga warka) odstawiłem piwo na cichą fermentację, czy tam są jeszcze jakieś drożdże, które "zjedzą" ten cukier ze soku? Teraz zamiast "granatów" boję się, że to będzie woda z sokiem malinowym... Eh, same zmartwienia ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zastosuję 3x piwo bursztynowe WESa, do tego 6 butelek syropu herbapolu, plus dosładzacz, na w sumie 50 litrów piwa to będzie dobrze? :P

Szacowane Blg początkowe wyszło mi ok 11,5.

 

ps. jakie drożdże byście polecali do czegoś takiego? I z płynnych i z suchych.

Edytowane przez Niph
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka #23 Malinowe

 

Pilzneński 1 kg

Monachijski 25 EBC 2 kg

Amber 0.5 kg

Cara 50 EBC 0.75 kg

Aroma 100 EBC 0.25 kg

Crystal 150 EBC 0.5 kg

Syrop malinowy Herbapol 5 x 420 ml

 

Chmielenie Marynka 50 g 60 min

 

 

Wyszło około 40 l 12 BLG

 

chciałbym zrobić dla mojej LP piwo wg tego przepisu bo lubuje się w redd'sie czerwonym

 

nie znalazłem jednak tych słodów w sklepie alepiwo w którym planuję zrobić zaopatrzenie sprzętowo surowcowe. czy mógłbym prosić o podpowiedź co to są za słody amber cara aroma i crystal?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Amber - jakikolwiek bursztynowy np Strzegom

Cara - jakiś jasny karmel np Karmel 30 strzegom albo carahel

Aroma - ciężko to zastąpić, ale można spróbować Carabelga albo Abbey malt

Crystal - Karmel 150 ze strzegomia lub Caramunich III

tak szczerze, to przy tej ilości syropu nie ma większego znaczenia czym je zastąpisz. Trzymaj się podobnego EBC i będzie dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za dotychczasowe sugestie

 

Amber - szukałem odmian u weyermann'a ale nie znalazłem

Cara - zdecydowałem się na Carared bo bardziej EBC odpowiada niż Carahel

Aroma - z braku doświadczenia i braku definicji nie mam pojęcia co z tym zrobić ciężko to zastąpić, a zamawiać u różnych dostawców 1 surowca średnio mi się opłaca no ale jak nie będzie wyjścia to tak zrobię. Sugestie: Carabelg, Abbey malt, Aroma (z piwodzieja)

Crystal - zdecydowałem się na Caramunich III

 

do jutra muszę się na coś zdecydować bo w sobotę chciałbym rozpocząć warzenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast 3 puszek nachmielonych chyba zastosuję puchy niechmielone i sam nachmiele ;)

 

Jakie chmiele by tu pasowały (najlepiej z tych dostępnych w TB :P ) do piwa pomarańczowego i wiśniowego? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do pomarańczowego będą pasować wszystkie chmiele hamerykańskie (głównie na literę C) Cirta, Cascade, Centannial oraz inne, najlepiej poczytaj opisy, mogą być też z Nowej Zelandii. Do wiśniowego użył bym czegoś neutralnego, żeby nie przytłumiło aromatu wiśniowego, może być nawet lubelski, albo coś z angielskich chmieli, które dają aromaty ciemnych owoców np pilgrim, też musisz poczytać opisy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jak obliczyć zawartość alkoholu w takim piwie z resztek?

7l piwa o ekstrakcie 12,5 dający 4,9% alkoholu + 7l rozcieńczonego soku 8blg i odfermentowało prawie do 0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.