Skocz do zawartości

Pytanie o drożdże Saflager W 34/70, czas fermentacji burzliwej.


Rekomendowane odpowiedzi

Jak szybko przefermentują brzeczkę 24 litry 15,5 BLG w fermentorze?

Minęło 11 dni i chyba fermentacja dobiegla już końca (przestało bulkać). Normalnie brzeczkę 20 litrów 17 BLG w balonie przefermentowywały w 18-19 dni. Temperatura to ok 10°C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym że nie chcę otwierać fermentora przed czasem ani brudzić kranika. By uniknąć ewentualnych infekcji. Jedyne krytyczne momenty to przelanie na cichą i kapslowanie. Nie chcę ryzykować kolejnych. Teoretycznie powino zejśc do 3 BLG a potem miesiąc przy 2-4°C. Jeśli nie zejdzie do 3 BLG to będe mieć problem bo potem przy 2-4°C są marne szanse na dalszą fermentację. Taką by zjadło pozostały cukier.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie ma jednoznacznej odpowiedzi.

Jeśli nie chcesz ingerować w piwo w trakcie fermentacji to musisz sprawdzić na podstawie innych czynników jak wygląda fermentacja.

Przykładem może być rurka, klarowanie piwa, ewentualnie posmakowanie go, czy test fermentacji. Korzystnie jednak jest pobrać próbkę do takiego czy innego sprawdzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz zastosować strategię fermentacji wg schematu F

http://www.piwo.org/forum/t3545-Strategie-fermentacji-lagerow.html

czyli 8-10 dni fermentacji burzliwej w temp.8-10°C

następnie 48h w temp. 18-20°C

potem lagerowanie ok. 3 tygodnie.

Całą zimę robiłem wg tego schematu, fermentatory otwierałem dopiero przy butelkowaniu.

Odfermentowanie nawet poniżej 2°Blg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały czas robiłem lagera w dymionie na balkonie. Bo temperaturę można było łatwo regulować w okresie zimowym. Potem na cichą szło do lodówki. Trawło to ok 18 dni burzliwej, potem ok 1 miesiąc cichej.

 

To jest pierwszy raz gdy robię to od początku w lodówce. Co za tym idzie nie mogę dokładnie określić końca burzliwej. Rurka od dymionu jest cieńsza i ma mniej wody niż od fermentora dlatego też gaz z fermentora trudniej wychodzi.

 

Normalnie przelewałem gdy przestało bulkć, gdy z 17 BLG zeszło do 3 BLG. Dopiero jak przestało bulkać decydowałem się na cichą i badałem BLG. Tutaj jest trudniej określić czy przestało bulkać bo ilość wody utrudnia wydostanie się CO2.

 

Poczekam może jeszcze chwilę. Teoretycznie burzliwa powinna trwać kilka dni krócej niż wprzyadku poprzenich lagerow bo tu było tylko 15,5 BLG a nie 17 BLG. Czyli jest o 1,5 BLG mniej.

 

Teraz wyliczyłem sobie teoretyczny moment w którym fermentacja burzliwa powinna się skończyć

 

Poprzednie lagery:

17 BLG - 3 BLG = 14 BLG

spadło o 14 BLG w 18 dni

 

0,78 BLG na dzień

 

Teoretycze wyliczenie dla obecnej warki:

 

15,5 BLG - 3 BLG = 12,5 BLG (o tyle powinno zejść)

0,78 BLG na dzień (zakładamy że taka jest wartość)

12,5 BLG / 0,78 BLG = 16,02 dni

Edytowane przez Rageofhonor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po przygodach z dolną fermentacja polegających na słabym odfermentowaniu, czy przegazowaniu gotowego piwa, wyrobiłem sobie nawyk prowadzenia fermentacji burzliwej lagerów w czasie od 2 tygodni do miesiąca (zależy od piwa i drożdzy). Stwierdziłem, że przeciągnięcie burzliwej o 1 lub 2 tygodnie nie szkodzi, ale może pomóc w dobrym odfermentowaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się pod temat drożdży W34/70.

Lato się jeszcze nie zaczęło a dolniaków ubywa w zastraszającym tempie, w związku z tym zamierzam coś jeszcze prostego do szybkiego spożycia w chłodziarce uwarzyć.

Jednak nie mam całego opakowania drożdży tylko zostawiłem sobie kiedyś ok. 1/5 opakowania, może nawet mniej.

Dadzą się namnożyć na mieszadle? Ktoś rozmnażał taką małą ilość suchych drożdży? Dadzą radę, opłaca się, nie zmutują?

Mogę je oczywiście zamówić to nie problem tylko zrobiłem sobie niedawno mieszadło, więc pomyślałem że spróbować nie zaszkodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.