Skocz do zawartości

areometr "na stałe" w fermentorze


dennis

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś próbował zostawiać w fermentorze areometr na całą fermentację burzliwą?

Teoretycznie szklany, czysty, zdezynfekowany areometr nie powinien być źródłem infekcji :rolleyes:

Tylko jak później będą wyglądały pomiary/odczyt kiedy sprzęt oblepi się pianą po fermentacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pewnie kiepsko. A z drugiej strony po co na burzliwej od początku mierzyć gęstość ? Są typowe oznaki zakończenia fermentacji i wtedy chyba korzystnie jest zacząć intersować się pomiarem.

Kombinuje w ten sposób, przed zadaniem drożdży i tak muszę/powinienem zrobić pomiar - mogę albo pobrać próbkę do menzurki albo wrzucić areometr do wiadra. Jeżeli wrzuce go do wiadra to nie muszę wyjmować bo przyda mi się pod koniec fermentacji burzliwej żeby sprawdzić postępy. W pierwszych dniach faktycznie nie muszę niczego mierzyć ale skoro spławik już pływa to można rzucić okiem - a wtedy nie muszę otwierać całej pokrywki i babrać się nad otwartym wiadrem tylko uchylę pokrywkę i rzucę okiem na wskaźnik :(

Wg mnie to zły pomysł, nie będzie prawidłowego odczytu.

Bo?

nie wiem więc pytam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo tak jak TomX wspomniał pomiar będzie zafałszowany przez komórki drożdży a przede wszystkim do CO2 który przylgnie do areometru.

Wrzuć areometr do wody gazowanej :)

No ale to będzie analogiczna sytuacja jakbym po fermentacji burzliwej wrzucił areometr do wiadra (czy też menzurki) - też będzie CO2 wypychało spławik do góry :rolleyes:

Jak bardzo taki pomiar może być zafałszowany? nie chodzi mi o wróżenie tylko może ktoś dokonywał już podobnych pomiarów i może powiedzieć jaka jest różnica :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś się przeraziłem, że po dwóch tygodniach prawidłowej fermentacji piwo zeszło mi z 12 do ledwie 7 °Blg. Po odgazowaniu próbki wynik był 3°Blg. Różnica jest znacząca...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.