Skocz do zawartości

Dzielenie brewkitu i rodzaj do miodowego


Rekomendowane odpowiedzi

Jestem świeży na forum - więc na początek - witam wszystkich!

 

Mam zamiar nastawić swoje pierwsze piwo - ale zanim zacznę kompletować potrzebne materiały - chciałbym dowiedzieć się co nieco.

 

1. Czy brewkit np. puszka Coopers'a można podzielić na kilka porcji warzonych w różnych czasach? Otóż mam niewielki balon - i nie wykorzystał bym całej zawartości puszki. Gdybym np. przelał to co pozostanie do sterylnego słoika i odstawił "na później" ?

 

2. Uwielbiam piwa miodowe - typu "Ciechan miodowy", a także piwa typu "Dębowe mocne" i "Okocim mocne" - jaki brewkit Panowie polecacie, do uzyskania pysznego piwa miodowego, mocnego? Mam do dyspozycji dużo miodu - więc w razie potrzeby będę mógł go użyć.

 

 

Z góry dziękuję za podpowiedzi.

 

Z poważaniem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do dzielenia brew kitu - według mnie nic nie stoi na przeszkodzie, choć nigdy się ekstraktami nie bawiłem.

 

Co do piwa miodowego, to bardzo trudno uzyskać smak podobny do komercyjnych przykładów, bo browary dodają miód już po spasteryzowaniu piwa. Domowe piwo zawsze jest "żywe" więc drożdże przejedzą cały cukier z miodu zostawiając tylko CO2 i alkohol, a niewiele smaku. Podobno najlepsze rezultady daje w tej materii miód sztuczny, ale ponownie teoretyzuję, bo nie przepadam za piwami miodowymi i nigdy takich nie warzyłem.

 

Skoro masz sporo miodu to może lepiej zrobić sobie miód pitny, choćby czwórniaka, doprawiony trochę chmielem? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że zamiast dzielić brewkita na części, lepiej chmielić mniejsze ekstrakty słodowe np. WES:

http://www.homebrewing.pl/ekstrakty-slodowe-c-11.html

Ewentualnie możesz użyć brewkita WES i zrobić z niego 12 l bez dodatkowego surowca:

http://www.homebrewing.pl/piwo-domowe-jasne-wes-17kg-p-39.html

Jaki duży masz ten balon? Może warto zaopatrzyć się w fermentator.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może być kłopot.... ponieważ porcja izomeryzowanego ekstraktu chmielowego jest wstrzykiwana na górę puszki (na powierzchnię ekstraktu słodowego w syropie) tuż przed jej zamknięciem. Dlatego dzielenie może spowodować nierówne nachmielenie obu porcji piwa (jedna będzie przechmielona a inna bez chmielu w ogóle).

Albo kup fermentor (koszt ok 22 - 35zł) lub zrób jak pisał olo333 użyj brew kita WES i zrób bez dodatkowego surowca 12 litrów piwa. Tak będzie najprościej.

Co do "miodowego" brew-kita - ludzie dawali miód zamiast cukru/ekstraktu (surowiec do fermentacji) z różnym rezultatem smakowym. Ja się w to nigdy nie bawiłem - więc nie wiem.

 

EDIT: do wyszukiwarki forum wpisz miodowe - na drugiej stronie z wynikami będziesz miał szósty od góry wątek miodowe z brewkita. :D

Edytowane przez coelian
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzielenia brewkit'a nie zalecam, gdyż aby je nachmielic, dodawany jest ekstrakt (o ile dobrze pamiętam) chmielowy na samym końcu pakowania i jest nierównomiernie rozprowadzony (lub wcale). Gdybyś podzielił puszkę, to prawdopodobnie jedna warka Ci wyjdzie mocno przechmielona a druga niedochmielona.

 

Hehe, byłeś szybszy Coelian :D

Edytowane przez Spotter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro masz sporo miodu to może lepiej zrobić sobie miód pitny, choćby czwórniaka, doprawiony trochę chmielem? :(

Miody pitne też bardzo lubię - ale najrzadszy "do picia" to dwójniak -trójniak za bardzo jest już "rozwodniony". Myślałem nad miodem pitnym - jednak trwa to b. długo, a ja chciałbym się uczyć na czymś gdzie rezultaty są widoczne znacznie szybciej;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki duży masz ten balon? Może warto zaopatrzyć się w fermentator.

Balon mam 5 litrowy - uczyłem się w nim robić wina... Jak widać - fermentator jest niezbędny - już planuję zakup.

Koniecznie! Wino to jeszcze można zrobić w baniaku 5-litrowym, ale piwa to zrobisz tyle, że na jedno posiedzenie wystarczy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do dzielenia brew kitu - według mnie nic nie stoi na przeszkodzie, choć nigdy się ekstraktami nie bawiłem.

 

Co do piwa miodowego, to bardzo trudno uzyskać smak podobny do komercyjnych przykładów, bo browary dodają miód już po spasteryzowaniu piwa. Domowe piwo zawsze jest "żywe" więc drożdże przejedzą cały cukier z miodu zostawiając tylko CO2 i alkohol, a niewiele smaku. Podobno najlepsze rezultady daje w tej materii miód sztuczny, ale ponownie teoretyzuję,

Ostatnio sporo eksperymentowałem z piwami miodowymi. Do refermentacji dodawałem miód , sztuczny miód , plastry miodu. Żadna z tych metod nie do Ci efektu piwa sklepowego. Żeby uzyskać piwo podobne do komercyjnego wziąłem 2 pety 0,5l lagera , dodałem miodu do uzyskania wyraźnej słodyczy , zostawiłem do nagazowania i spasteryzowałem. Tyle że w ten sposób traci się sens piwa domowego:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem świeży na forum - więc na początek - witam wszystkich!

 

Mam zamiar nastawić swoje pierwsze piwo - ale zanim zacznę kompletować potrzebne materiały - chciałbym dowiedzieć się co nieco.

 

1. Czy brewkit np. puszka Coopers'a można podzielić na kilka porcji warzonych w różnych czasach? Otóż mam niewielki balon - i nie wykorzystał bym całej zawartości puszki. Gdybym np. przelał to co pozostanie do sterylnego słoika i odstawił "na później" ?

 

2. Uwielbiam piwa miodowe - typu "Ciechan miodowy", a także piwa typu "Dębowe mocne" i "Okocim mocne" - jaki brewkit Panowie polecacie, do uzyskania pysznego piwa miodowego, mocnego? Mam do dyspozycji dużo miodu - więc w razie potrzeby będę mógł go użyć.

 

 

Z góry dziękuję za podpowiedzi.

 

Z poważaniem

Ad 1 Ekstrakty można spokojnie dzielić i zostawić na "później" nawet bez przechowywania w lodówce

Moim zdaniem przygotowywanie piwa w balonie 5l to strata czasu , poszukaj większy pojemnik np w marketach budowlanych (10-15l )

Ad 2 Moim zdaniem miodowe w warukkach domowych bardzo trudno osiągnąć, nawet z miodem sztucznym . O pozostałych przemilczę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Czy brewkit np. puszka Coopers'a można podzielić na kilka porcji warzonych w różnych czasach?

Ad 1 Ekstrakty można spokojnie dzielić i zostawić na "później" nawet bez przechowywania w lodówce

Można podzielić puszkę ekstraktu niechmielnego i przechowywać w lodówce lub "normalnie".

Tylko z brew kitem nie jest to takie oczywiste - wymieszanie tak gęstego syropu w celu równomiernego "nachmielenia" nie będzie proste.

 

Teoretycznie można teoretyzować' date=' ale w praktyce się tego nie praktykuje[/i']

 

http://pspd.org.pl/uploads/piwowar/2010/2010-zima-14.pdf

Edytowane przez coelian
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok - zaryzykuję i kupię zestaw (faktycznie warzenie w 5L balonie może być mało efektywne):):

 

- Fermentator z kranem i rurką,

- pirosiarczan,

- kapsle,

- kapslownice -na początek, bo tej najtańszej uderzanej się boję (wydaje mi się, że niekoniecznie to uszczelnia),

- brewkit,

- cukromierz - mam od wina,

- słód zamiast cukru (brać piwowarska radzi - świeżak słucha i działa),

 

Teraz jeszcze jedno pytanko:

- skoro miodowego nie uzyskam w domu - to który brewkit wybrać, aby przypadł mi do gustu? Lubię piwa w stylu Warka Strong, Okocim Mocne (słodkawe, z mniejszą goryczką, nie jadące strasznie spirytusem, ani też nie rozwodnione - "lury"). Fajny jest też jak dla mnie Gingers -ale raz na x "normalnych" piw;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- kapslownice -na początek, bo tej najtańszej uderzanej się boję (wydaje mi się, że niekoniecznie to uszczelnia),

Nie rób tego bo będziesz przeklinał tak jak ja, albo zrób i potem Kapslownica ze statywu wiertarki

Edytowane przez Jejski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz jeszcze jedno pytanko: który brewkit wybrać, aby przypadł mi do gustu? Lubię piwa w stylu Warka Strong, Okocim Mocne (słodkawe, z mniejszą goryczką, nie jadące strasznie spirytusem, ani też nie rozwodnione - "lury").

Na prawdę ciężko doradzić.... nie piłem/robiłem (nikt nie robił/pił) wszystkich brew-kitów...

Z tego co piszesz o preferencjach to ja lubię dokładnie co innego... goryczkę i bez słodyczy.

Zobacz na ofertę browamatora i poczytaj opisy (opisy jak opisy, ale zawsze coś...) tych piw.... lub z oferty homebrewing strzelam w WES bursztynowe ale lub WES ciemne ale

Są na ekstraktach w syropie i kilka razy już ktoś pisał o tych piwach z WESa, że "wyszło słodkawe". Chmielone są też na 12 litrów a w tych zestawach są z surowcem na łącznie 20 litrów... więc nie powinny być bardzo goryczkowe. Tyle mogę (teoretycznie) pomóc.

Edytowane przez coelian
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz jeszcze jedno pytanko:

- skoro miodowego nie uzyskam w domu - to który brewkit wybrać, aby przypadł mi do gustu? Lubię piwa w stylu Warka Strong, Okocim Mocne (słodkawe, z mniejszą goryczką, nie jadące strasznie spirytusem, ani też nie rozwodnione - "lury").

Co tam nie wybierzesz to staraj się fermentować bliżej dolnej granicy zakresu temperatur dla danych drożdży - uważaj na wysokie temperatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.