Jump to content
Jacenty

Lodówka do fermentacji.

Recommended Posts

Mam lodówkę do fermentacji w niskich temperaturach. Jeszcze z niej nie korzystałem. Zastanawia mnie czy gdy wstawię fermentator, a lodówka jest przecież szczelna, to fermentacja będzie przebiegać prawidłowo. Może trochę ją rozszczelnić?

Edited by jacekan

Ja w swojej z odzysku trzymam 3 baniaki. Jeszcze nie wybuchła:D

Ja w swojej z odzysku trzymam 3 baniaki. Jeszcze nie wybuchła:D

To potrójne :) Dzięki za uspokojenie :)

U mnie jeszcze gorzej, fermentuje w dwóch lodówkach :o

Jak rozwali do cała chałupę :)

Taka lodówka chodzi mi po głowie. Jak jest z doborem temperatury? Kręcimy kółkiem i sprawdzamy ile jest, czy jakieś przeróbki, termostaty, termometry, itp?

Pewnie zależy od modelu, ale interesuje mnie na przykład, czy temperaturę 18C można też uzyskać do fermentacji górnej?

Ma ktoś doświadczenia?

... Jak jest z doborem temperatury? Kręcimy kółkiem i sprawdzamy ile jest, czy jakieś przeróbki, termostaty, termometry, itp? Pewnie zależy od modelu, ale interesuje mnie na przykład, czy temperaturę 18C można też uzyskać do fermentacji górnej?...

Do takich zastosowań tylko termostat dodatkowy - pamiętać należy o histerezie, żeby agregatu nie 'zajechać'. Było już, poszukaj.

Jak jest z doborem temperatury? Kręcimy kółkiem i sprawdzamy ile jest, czy jakieś przeróbki, termostaty, termometry, itp?

Wystarczy podpiąć do RT-2C cyfrowy termoregulator sprawdzone w praktyce i do tego tanie.

snap25_2_min.jpg

Mam lodówkę do fermentacji w niskich temperaturach. Jeszcze z niej nie korzystałem. Zastanawia mnie czy gdy wstawię fermentator, a lodówka jest przecież szczelna, to fermentacja będzie przebiegać prawidłowo. Może trochę ją rozszczelnić? Ma ktoś doświadczenia w tym temacie?

A może wlać brzeczkę bezpośrednio do lodówki i zadać drożdże więcej wejdzie :)

Edited by apolloks

Mam lodówkę do fermentacji w niskich temperaturach. Jeszcze z niej nie korzystałem. Zastanawia mnie czy gdy wstawię fermentator' date=' a lodówka jest przecież szczelna, to fermentacja będzie przebiegać prawidłowo. Może trochę ją rozszczelnić? Ma ktoś doświadczenia w tym temacie?[/quote']

to by było dobre jak lodówka by była ładowana "od góry". Swoją drogą jak przyjechali do mnie znajomi na inauguracje kegeratora to większość pań myślała że cała lodówka jest wypełniona piwem :)

Mam lodówkę do fermentacji w niskich temperaturach. Jeszcze z niej nie korzystałem. Zastanawia mnie czy gdy wstawię fermentator' date=' a lodówka jest przecież szczelna' date=' to fermentacja będzie przebiegać prawidłowo. Może trochę ją rozszczelnić? Ma ktoś doświadczenia w tym temacie?[/quote'']

to by było dobre jak lodówka by była ładowana "od góry". Swoją drogą jak przyjechali do mnie znajomi na inauguracje kegeratora to większość pań myślała że cała lodówka jest wypełniona piwem :)

Na leżąco i zrobić z niej kadź otartą :)

Na leżąco i zrobić z niej kadź otartą :)

tylko kwestia czy agregat będzie pracować prawidłowo, ale zawsze można go przekręcić :)

Pomysły warte przemyślenia :). A z innej beczki. Ktoś kiedyś pytał o chłodzenie brzeczki wkładami do lodówki turystycznej. Nie dostał odpowiedzi. Ma to jakiś sens?

Pomysły warte przemyślenia :). A z innej beczki. Ktoś kiedyś pytał o chłodzenie brzeczki wkładami do lodówki turystycznej. Nie dostał odpowiedzi. Ma to jakiś sens?

Ale ładowanymi do środka, czy obok np w lodówce styropianowej?

Do środka. Odkażonymi wcześniej.

Edited by jacekan

Tylko, po co cała ta konstrukcja? To po prostu zamrozić kilka butelek i wkładać je po kolei.Zasada ta sama co przy wkładach.Tylko czy więcej w tym sensu czy ryzyka infekcji ? Chodzi mi o chłodzenie brzeczki nastawnej.

Edited by jacekan

myślę że szybciej i bezpiecznie i mniej kombinowania będzie jak znajdziesz sobie 10 m rurki miedzianej.

Chłodnicę będę miał w przyszłym tygodniu, ale w tą sobotę będę warzył, więc tak na szybko coś chciałem wymyślić. Mam trochę wkładów i stąd ten pomysł.

to na raz możesz chłodzić w garnku w wannie a potem przelać do fermentora.

I chyba przy tym sposobie zostanę jeszcze.Po co kusić los :)

Posiadam Electrolux ERN16510. Robiłem lagera i się nie otworzyła. Jednak co jakiś czas zaglądałem do niej by sprawdzić dolną temperaturę. Na górze fermentora jest inna niż na dole. Na górze mam bazę zewnętrzną od stacji pogody na dole sondę do mięsa. Może piwo górnej fermentacji otworzyłoby lodówkę ilością wyprodukowanego gazu.