Jump to content
Szwed

Słodownia GlobalMalt w Bydgoszczy

Recommended Posts

Mam pytanie czy ktoś kupował słody w tej słodowni? http://www.globalmalt.de/pl Za tydzień jadę do GlobalMalt dostałem od nich zlecenie na usługi, co prawda nie w samej słodowni a w kotłowni parowej produkującej parę na potrzeby słodowni. Mam zamiar przy okazji zrobić zakupy. Koledzy z pracy już raz tam byli i mi powiedzieli, że nie mam szans tam cokolwiek kupić, no chyba, że kupię cały pociąg. Może ktoś z forumowiczów mieszkających blisko Bydgoszczy jednak już tam się zaopatrywał.

Edited by apolloks

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bardzo proszę.

Uderzając przez sekretariat zaproponują Ci zakup jednej tony. Uderzając w inne miejsce da się kupić 50 kg i wielokrotność. Z chłopakami z Bydgoszczy wzięliśmy 100 kg. Jakość słodu super, cena 3,07 za kg. Warunkiem jest wcześniejsze umówienie się, by przygotowali towar (my musieliśmy poczekać, aż ściągną worki z nadrukiem firmowym).

Bydgoszcz produkuje pilzneński i monachijski.

Na PW wyślę Ci nr tel. do człowieka, z którym możesz negocjować.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzięki.

3, 07 za pilzneński? czy np. za Monacha?

Chyba pojedziemy Oplem Combo 4 osoby + sprzęt .Tak, że nie wiem czy będzie miejsce na słody. 1 worek to max, co się zmieści. Liczyłem, że dostaniemy większe auto.

Na stronie piszą, że produkują więcej słodów prawie wszystko oprócz wędzonych.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ano piszą, tyle, że produkują w pozostałych słodowniach, w Bydgoszczy tylko te dwa.

Słód jest niezły, w zasadzie w ogóle bez pyłu i zanieczyszczeń. Wychodzi nieco drożej niż w Bogutynmłynie, ale dla jakości warto dodać parę groszy na kilogramie, tym bardziej, że w worku jest minimum 50 kg

A numer wyślę, jak wydobędę go od Marcina (bo sierota jestem i nie zapisałem).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bardzo chętnie bym się zapisał ma monachijski, tylko problem z odległością i transportem... :ble:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Minęło parę lat, jest obecnie oferta na aledrogo na słody z tej słodowni w rozsądnej cenie. Ktoś nadal używa? Jakość wciąż ok?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kupiłem i ja worek, ceną skuszony. Słód ześrutowany w 20-25%, reszta to całe ziarna. Musiałem jechać do kol. Jac007 przepuścić to przez śrutownik.

Piwa wychodzą niesamowicie zbożowe w smaku, jakbyś pił powietrze z młyna. Pierwsze po prostu zajeżdżało spichlerzem ze skansenu - ziarno, myszy (nie mylić z mysim kiblem, po prostu świeżo wykąpany gryzoń) - ale to było piwo przy którym nie sprawdziłem, czy kupiony śrutowany słód rzeczywiście jest śrutowany, więc z 6 kg wyszedł jakis cienkusz.

 

Jak na mój gust, fantastyczny słód na wszelkiego rodzaju Saisony i tym podobne style "wiejskie" i na pewno kupię jeszcze jeden wór w tym celu. Mnie piwa "spichrzowe niestylowe" posmakowały, wśród znajomych zrobiły furorę, ale AIPA na nim warzę (w tej chwili zacieranie w połowie procesu) z duszą eksperymentatora na ramieniu.

Edit, kolejne dwie warki na tym słodzie, obie fermentowane S-04. Ta lekko chmielona bez słodów specjalnych, daje lekko myszą i zbożem, ta ciemna (karmelowy + Red Ale + barwiący) chmielona mocno Ameryką, nie daje tego zapachu (albo został przykryty).

 

Na Viking Pale Ale Zero nie miałem tego efektu. Ześrutowany Strzegom/Viking kosztuje stówę za worek, ten niecałe 70, różnica w cenie wychodzi we właściwościach.

Edited by c64club

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...