Jump to content
Sign in to follow this  
crosis

butelkowanie przy 3°Blg - brewkit, Coopers Draught

Recommended Posts

Hej,

mam delikatny problem - pewnie takie można powtarzać do znudzenia, ale cóż...

19stego maja nastawiłem sobie trzecią warkę - Coopersowy Draught. Wyszło 23l, ok 11°Blg

Fermentacja tak naprawdę wystartowała ponad 24 godziny później, baniak poszedł do piwnicy, do temperatury 18°C

W sumie byłem przygotowany na wolną fermentację, ale ta tutaj trochę przerosła moje oczekiwania

26 Maja (6sty dzień fermentacji) - 5°Blg

30 Maja - 3°Blg

31 Maja - 3°Blg

Od wczoraj praktycznie nie drgnęło. Nawet mimo tego, że wody w rurce jest minimalna ilość, ciągle jest tylko delikatnie wypchnięta "do góry"

Na powierzchni tylko kilka wysepek piany.

Teraz proste pytanie - butelkować czy nie? Czy przy zabutelkowaniu przy 3°Blg i dodaniu 4g cukru nie będę miał granatów?

Trochę więcej szczegółów w moich zapiskach:

http://www.piwo.org/forum/viewtopic.php?id=5151&p=2

Z góry dzięki za odpowiedź,

Crosis

Jeśli używałeś ekstraktu zamiast cukru raczej więcej nie odfermentuje. W zejście do 1°Blg raczej nie wierz.

Jeśli zadowala cię klarowność piwka to butelkuj, 4g cukru będzie ok. nie powinno być granatów :)

Żadne moje piwo nie odfermentowało poniżej 4°Blg . Jak do tej pory zero problemów z przegazowaniem , a co dopiero "granaty".

Hej,

sorry, zapomniałem napisać o ekstrakcie: poszedł 1kg jasnego ekstraktu od mistrza Sladka.

Mnie troszkę w tym kontekście martwi to: baniak poszedł do piwnicy, do temperatury 18°C

Kwestia dość prosta: w kuchni mam temperaturę 23-24 stopnie. Niby ok do fermentacji górnej, ale na forum naczytałem się mnóstwo o tym, że im niższa temperatura fermentacji tym głębsze odfermentowanie.

Zrobiłem tak z ostatnią warką - Cervezą Coopersa i dało to fajny efekt - piwo fermentowało spokojnie, może trochę dłużej, ale zeszło w ciągu 6 dni do 2°Blg

W piwnicy brzeczka ma mniej więcej stałą temperaturę 18-19°C

Crosis

Ja fermentuje w 24st i z 11blg schodzi mi do 2 po 6 dniach. Piwo jest wtedy dość sporo nagazowane. Jak zszedłem do 1blg albo do zera to mi wyszły słabo nagazowane. Powiem tylko ze lubie mocniej nagazowane piwko. nie używam oryginalnych drożdży z brewkitów.

Obniż temperaturę fermentacji do 18-20, uzyskasz lepszy efekt. Nagazowanie regulujemy ilością środka do refermentacji przy butelkowaniu, a nie końcowym odfermentowaniem.

w sumie to trochę tak: jak poczytasz o skali ballinga to będziesz wiedział mniej więcej ile masz cukru w butelce przy butelkowaniu. Ja pierwszą warkę zabutelkowałem za szybko - granatów nie ma, ale otwieranie piwa i od razu utrata połowy butelki oraz zalanie wszystkiego dookoła - nie o to chodzi.

Teraz sprawdzam 3 razy czy fermentacja się zakończyła... albo zostawiam po prostu dłużej, nie spieszę się. Jak nie dajesz dodatków do cichej to może tak stać i dwa tygodnie.

Wygodniej zrobić

Teraz sprawdzam 3 razy czy fermentacja się zakończyła... albo zostawiam po prostu dłużej, nie spieszę się.

Wygodniej zrobić FFT i od razu wiadomo na czym się stoi.

FFT w moim języku to Fit&Function Test - czyli zamontowanie nowych komponentów do maszyny seryjnej dla weryfikacji routingów i BoMu produkcyjnego :D Nie widzę zastosowania do piwowarstwa ;)