Jump to content
Sign in to follow this  
amalos

brew-kit gotować czy nie?

Recommended Posts

Witam wszystkich forumowiczów .

Dzisiaj startuje z pierwszym brew-kite i mam takie pytanie.czy trzeba zagotować brewkit jeśli używamy ekstraktu słodowego zamiast cukru?Z góry dziękuje

Brew kita nie gotować.

Zagotować natomiast powinno się wodę wraz z rozpuszczanym w niej suchym ekstraktem.

Wsyp ekstrakt do większego garnka (uwaga na możliwość wykipienia) z ok. litrem gorącej wody i mieszaj aż do całkowitego do rozpuszczenia (grudki) gotując.

Ale nie zaszkodzi doprowadzić do wrzenia i chwilę pogotować.

Ulotni się trochę aromatu chmielowego

A nie jest tak, że brewkity są chmielone ekstraktem chmielowym? W tej sytuacji parę minut chyba niewiele zmieni?

Panowie czyli jak gotować czy nie w sklepie wes powiedziano mi że tak koniecznie.może zależy to marki ?pomocy bo zrobiłem 2 warki bez gotowania ,tylko zagotowałem wode i zalałem nią ekstrakt ...

a tam, jak się ma dobrą wodę to nie trzeba jej gotować

"mieszałem" puszki i nigdy nie zdarzyło mi się gotować jednego czy drugiego. I zawsze wypijałem te piwa.

użyłem wody żywiec bez gotowania ,dzisiaj robiłem pomiar blg i oczywiście małą szklaneczkę wypiłem smakowało mi...............

Ja swoją pierwszą warkę z brew-kita zalałem gorącą wodą z kranu. Była co prawda na cukrze. Była ok - Wheat Beer Coopersa.

Drugą i trzecią robiłem już z ekstraktem - też bez zagotowania wody, po prostu gorącą kranówą i też jest ok.

Suchy czy płynny ekstrakt raczej nie powinien być zainfekowany, więc źródłem infekcji może być woda albo osprzęt.

Nie martw się i rób dalej! :)

Crosis :D

Teoretycznie w wodzie pochodzącej z dobrych oczyszczalni żadnych bakterii nie powinno być. Jednak pozostają wodociągi.

Cytat ze strony rzeszowskiego mpwigu:

"Dostarczana przez nas woda posiada bardzo dobre parametry, jest idealnie przejrzysta, posiada tak doskonały smak i zapach, że można pić ją prosto z kranu ? bez gotowania. Jej jakość potwierdzona jest przez regularne badania, które prowadzimy kilka razy dziennie.

W trosce o mieszkańców w Zakładzie Uzdatniania Wody zastosowano najnowocześniejsze na świecie metody uzdatniania wody, z ozonowaniem pośrednim i filtrami węglowymi.

Efektem zastosowania nowych rozwiązań jest niemal zerowa mętność i barwa dostarczanej wody oraz bardzo dobre oczyszczenie ze szkodliwych dla zdrowia substancji organicznych, w tym detergentów"

a tam, jak się ma dobrą wodę to nie trzeba jej gotować

Ja używałem wody gorącej do rozpuszczania ekstraktu suchego oraz wypłukiwania puszek po brewkit-ach/ekstraktach (niech się nam nie marnuje cenny surowiec :D ) a resztę wody prosto z kranu.

Naście warek robiłem tą metodą i nie miałem zakażeń.

Statystyki:

3665 użytkowników, 5021 tematów, 102553 postów a tu nagle dyskusja czy gotować kita :D

:D

Co tylko pokazuje, że w piwowarstwie domowym ciągle istnieje duch dywersyfikacji... i dobrze! :)

Crosis

Na puszce brewkita WESa jest napisane "gotować co najmniej 10 minut". Coś w tym jest bo po doprowadzeniu do wrzenia ekstrakt zaczyna się mocno pienić, a po 10 minutach gotowania piana znika.

Na WESie tak pisze.... ale na innych (Coopers, Muntons...) już nie. Je wystarczy wlać do fermentora i zalać gorącą a potem uzupełnić zimną wodą.

Ich proces produkcyjny zapewnia sterylność zawartości - dlatego nie trzeba gotować.

Gotowanie może spowodować, że ulotni się trochę aromatu chmielowego - dlatego nie powinno się gotować.

Jak WES chce gotować to jego puszki gotować....

Edited by coelian

Może WES chce...

Ja nigdy żadnego ekstraktu nie gotowałem (ani WES ani innych). Miodów też nie sycę. Tego się mam zamiar trzymać.

Może WES chce...

Ja nigdy żadnego ekstraktu nie gotowałem (ani WES ani innych). Miodów też nie sycę. Tego się mam zamiar trzymać.

CZYLI to wymysł wes? ciekawi mnie to bo mam zamiar pierwszego wes puszkę zrobić i zachodzę w głowę czy gotować?Z tego co piszesz różnicy nie ma.

.