Skocz do zawartości

Elektroniczna kontrola temperatury w moim browarze


thobeta

Rekomendowane odpowiedzi

Jeśli ktoś może podzielić się jakąś procedurą autoadaptacji prostą w miarę do implementacji będę wdzięczny.

Chodzi Ci o autoadaptację PID ? Jeśli Masz gar ok 30l i grzałkę około 1,8 KW to myślę że mogę podać Ci moje nastawy i powinno działać. A dość prosta procedura to badanie odpowiedzi na skok jednostkowy - jeśli Cię to interesuję to mogę opisać szerzej.

 

Wykres z wstępnych testów załączyłem.

A co jest na dolnym wykresie ? bo nie bardzo łapię.Tzn widzę że jest to jakiś sygnał sterujący, tylko czy zadawany ręcznie czy programowo, szczególnie od 22:10 wygląda ciekawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ktoś może podzielić się jakąś procedurą autoadaptacji prostą w miarę do implementacji będę wdzięczny.

Chodzi Ci o autoadaptację PID ? Jeśli Masz gar ok 30l i grzałkę około 1,8 KW to myślę że mogę podać Ci moje nastawy i powinno działać. A dość prosta procedura to badanie odpowiedzi na skok jednostkowy - jeśli Cię to interesuję to mogę opisać szerzej.

 

Wykres z wstępnych testów załączyłem.

A co jest na dolnym wykresie ? bo nie bardzo łapię.Tzn widzę że jest to jakiś sygnał sterujący, tylko czy zadawany ręcznie czy programowo, szczególnie od 22:10 wygląda ciekawie.

To jest sygnał zadawanych przez skrypt w % ( regulacjaw grupowa mocy w okresie 10 sekund, algorytm PID przed doborem parametrów). Ale tu bardziej pokazuje brak "pływania" czujnika.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masakra z tymi cytatami cytatów, więc nie będe się meczył.

 

Tak więc MACIEJGACKOWSKI

Jeśli tylko zmieniłeś czas wyprzedzenia (nie wiadomo nawet o ile) i nagle idzie po zadanej jak po sznurku to śmiem twierdzić że pomogłeś temu rysunkowi.

 

Przesyłanie nastaw regulatora komuś innemu z podobnym obiektem, ale całkiem innym "modelem" regulatora jest zdeczka bez sensu. Każda firma ma swoje wariacje na temat jego pracy i nie należy się spodziewać że coś takiego zadziała. Tym bardziej że pablo pewnie też zrobi jakąś swoją wariacje.

Tu mu lepiej napisz jak go stroisz, bo o to w sumie zapytał.

 

Jeśli chodzi o czujnik. Raz mówisz o DS, potem o jakimś NTC, to który to w końcu daje takie błędy?. Jeśli NTC tak to jaki z niego cyfrowy czujnik?. To jest czujnik analogowy, a to że gada po drodze ma USB to jest inna bajka i uwierz mi przyczyna twoich błędów, skoków i w ogóle biedy z "cyfrowymi" leży gdzie indziej.

Kup jakąś atmege,jakiś cyfrowy czujnik, postaw np baskoma i spróbuj wyciągnąć informacje z takiego czujnika. Na własne oczy zobaczysz w jak wielkim błędzie jesteś.

 

Przemysłówka ma to do siebie że nie ma sensu robić regulatora z tak małym zakresem temperatur- stricte pod dallasa na przykład, ale weź bliski temat tj automatykę domową. Tam sytuacja jest odwrotna, nie uświadczysz termopary czy PT tylko proste termistory i coś w stylu DS

 

Pablo, jeśli piszesz softa na taką maszyne to ja bym sugerował zassać gotowe lib'y. Szkoda czasu...

Edytowane przez bolek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest taka zbajerowana funkcja jak "Cytuj selektywnie" :-)

 

Jeśli tylko zmieniłeś czas wyprzedzenia (nie wiadomo nawet o ile) i nagle idzie po zadanej jak po sznurku to śmiem twierdzić że pomogłeś temu rysunkowi.

Racja takie rzeczy to tylko w erze, photoshopa nie używałem :-), oznaczenie serii td=10 to literówka a nastawy z auto : T0=25 td=87 ti=520 pb=7,0 oraz moje T0=10 td=40 ti=260 pb=0,8 nazewnictwo z instrukcji Lumela gdyby były wątpliwości chodzi o : T0 - to czas próbkowania , td-stała różniczkowania , ti-stała całkowania, pb - zakres proporcjonalności

 

Jeśli chodzi o czujnik. Raz mówisz o DS, potem o jakimś NTC,

No tak pisałem zarówno o moich "bogatych" doświadczeniach z DS jak i zamieściłem wykresy jakie otrzymałem za pomocą NTC na USB, błędy miałem w obu przypadkach.

 

Kup jakąś atmege,jakiś cyfrowy czujnik, postaw np baskoma i spróbuj wyciągnąć informacje z takiego czujnika. Na własne oczy zobaczysz w jak wielkim błędzie jesteś.

Bolku, czytałem Twoje posty ( myślę że wszystkie) odwiedziłem Twoją stronę i uważam Cię za fachowca, ale mam jakieś mieszane uczucia. Napisałem post w którym zwróciłem się do Michooo o opinię praktyczną - bo spodobało mi się jak wyłuszczył kwestie techniczne. A Ty w odpowiedzi poza oceną mojej wiedzy na temat czujników i w ogóle automatyki ( i z tą oceną się w miarę zgadzam ) Poradziłeś abym poczytał specyfikacje i sam sobie opinię wyrobił oraz (jak cytowane wyżej ) kupił sobie cały stuff i przekonał się w jakim jestem błędzie - no nie do końca o takie informacje chodziło :-|

 

ja bym sugerował zassać gotowe lib'y. Szkoda czasu...

I właśnie w ogólności do tego zmierzałem. Obawiam się że wielu piwowarów - prawieautoamtyków lub omałocoelektroników zwiedzionych ceną takiego DSa - podobnie jak ja pomyśli że po co przepłacać? Skoro coś tam wiem to resztę doczytam i zbuduję sam.

Tym sposobem ( i tu znowu moje doświadczenie ) zamiast warzyć piwo spędza czas na szperaniu po forach i budowaniu z różnym skutkiem układu regulacji.

 

Twoje urządzenie jak widziałem to koszt ok 350 PLN i uważam to za cenę bardzo atrakcyjną w porównaniu z przemysłowymi sterownikami, oferującymi podstawowe funkcje ( PID, regulacja programowa min 6 odcinków ), które z punktu widzenia czasu na implementację wyglądają podobnie.

Jak się zorientowałem instrukcja nie wiele odbiega od takiej od LUMELA pod względem objętości/skomplikowania a zmontowanie całego systemu ( gar, grzałka, sonda temp., sterownik ) jest w zasięgu kogoś kto potrafi samodzielnie zainstalować gniazdko 230V.

Nie mam jednak rzetelnych informacji ile tak na prawdę trzeba poświęcić czasu/pieniędzy żeby taki sterownik z DSem zbudować samodzielnie.

 

Moje wątpliwości budziła przede wszystkim rynkowa różnica czyli cena/jakość ale jak widzę w zastosowaniach domowego piwowarstwa są to dywagacje na temat wyższości świąt Bożego Narodzenia nad Wielkanocą bo każde rozwiązanie ma swoje zalety i wady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam jednak rzetelnych informacji ile tak na prawdę trzeba poświęcić czasu/pieniędzy żeby taki sterownik z DSem zbudować samodzielnie.

Przykładowo mój termometr z DS'em to :

arduino 100,-

shield z wyświetlaczem i przyciskami 60,-

DS18.... 5,- chyba ;)

 

Kod na poziomie kółka informatycznego z podstawówki ;). Oczywiście arduino nie jest najtańszym rozwiązaniem ale banalnie prostym bo szpecem od elektroniki nie jestem. Dopięcie do tego SSRa i zassanie i dołączenie gotowych bibliotek pid jeszcze dodatkowo godzina roboty. I na razie tylko dlatego działa jako termometr bo nie mam miejsca na taką maszynerię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bolku, czytałem Twoje posty ( myślę że wszystkie) odwiedziłem Twoją stronę i uważam Cię za fachowca, ale mam jakieś mieszane uczucia. Napisałem post w którym zwróciłem się do Michooo o opinię praktyczną - bo spodobało mi się jak wyłuszczył kwestie techniczne. A Ty w odpowiedzi poza oceną mojej wiedzy na temat czujników i w ogóle automatyki ( i z tą oceną się w miarę zgadzam ) Poradziłeś abym poczytał specyfikacje i sam sobie opinię wyrobił oraz (jak cytowane wyżej ) kupił sobie cały stuff i przekonał się w jakim jestem błędzie - no nie do końca o takie informacje chodziło :-|

 

Wytłuszczone, ale ty dalej się upierałeś przy swoim. Musisz po prostu zabrać się za to praktycznie, bo z przekonywania to nie ma nic.

Płytka z poprzedniego postu była by ok- całkiem dobrze wygląda druk, zmontowane, działające i tanie. Gośc daje kod więc w zasadzie wystarczy że zainstalujesz środowisko i już możesz go przerabiać. Pytanie tylko czy ci się chce, opłaca, itp

Tak czy siak, w końcu się przekonasz że DS jest ok i jego cena wcale nie jest zwodnicza. Jego po prostu podpinasz, odczytujesz i wysyłasz na wyświetlacz, masz w sieci tysiące przykładów. A jak chcesz jaki kolwiek inny czujnik to musisz skonfigurować np przetwornik (w zasadzie pikuś, ale te wbudowane zazwyczaj są mniej dokładne od DS), potem dochodzą niuanse z obliczeniami, linearyzacją wskazań itp. Do tej zupy dodaj sobie jeszcze odpowiedni sprzęt pomiędzy prockiem a czujnikiem...

Widzisz trudność z "analogowym" czujnikiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Odgrzewam stary temat. Cóż wk***** mnie już mierzenie temperatury. W ostatniej warce sprawdziłem działanie 3 termometrów. 2 bimetaliczne jeden cyfrowy z sondą z nierdzewki. W lodówce tylko cyfrowy pokazywał 7.5, a bimetaliczne kolejno 11 13. Dalej sprawdzanie temp. ciała, temp na zewnątrz, wrzątku itd. Za każdym razem róźnice i to w zakresie temp. zacierania po 5-8 stopni. Wiem że browar to nie apteka, ale chciałbym mieć możliwość kontroli procesu który zaplanuje. Tak więc znalazłem coś takiego:

http://allegro.pl/pa...3131150697.html lub http://allegro.pl/art-lcd-128x64-atmega8-ds18b20-termometr-2-4-i3139994963.html

oraz jakiś tam adapter portu rs232 na usb !

Wiem że temat był tysiąc razy wałkowany ale jak mam to wykorzystać, podłączyć etc. Na elektronice nie znam się wcale. Czy ten sprzęt z allegro mogę poprostu użyć bez kompa podłączając go do jakiegoś zasilania jak tak to jakiego.

Edytowane przez goral89
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Artronik z 2 linku -

do tej ceny dolicz jeszcze czujniki ds1820, chyba z 5 zł szt

ponadto czujnik trzeba zaizolować- zrobić sondę z rurki itp, dodaj zasilanie 5V ( myśle że na 4,5 V też zadziała- z płaskiej baterii ), obudowe i masz autonomiczny termometr

Edytowane przez slawek1k
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu nie ma co rozumieć, na rynku jest wiele gotowych układów już zmontowanych na płycie razem

z wyświetlaczem do pomiaru temperatury kwestia tego jaki chcesz zastosować wiąże się to z kasą

możesz mieć jedno lub wielu punktowy tzn: z wieloma lub jedną sądą .

Ja kupiłem na jedną z dużym wyświetlaczem do tego zasilacz 6 V stałego wyjąłem z obudowy i wszystko

zamontowałem w obudowie za 9 zł z elektronika do tego wyłącznik napięcia i gnizdo RJ telefoniczne

sonda w rurce miedzianej na kablu telefonicznym zakończonym wtyczką RJ i to wszystko.

Święty spokój z innymi termometrami mam jak taki zrobiłem ciągły pomiar i nie tłukący, koszt około 70 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim przypadku uzywam programu w laptopie z czujnikiem DS http://www.piwo.org/files/file/31-tcltempmonitor/ .mam ustawiona temp max i min dla kazdego z cykli warzenia z sygnalizacja akustyczą, do tego kreuje sie mi wykres narastań i trzymania temperatury plus timer odliczający. Tak więc za cene 3,5 zł /ds18b20/ mam wszystko co potrzebne w opcji temperatura. Bo zakladam ze dzis pod strzecha znajdzie sie zawsze jakis komputer.

Może brakuje automaryki utrzymywania zadanej temperatury, ale obserwując wykres jestem w stanie jej przypilnowac nasluchujac dzwiekow, jednoczesnie robiac w tym czasie porzadki w domu.

Pozdrawiam.

jk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Zrobie tak kupie sprzet z pierwszego linku. Do tego jakis zasilacz tylko jaki co ewentualnie szukac na allegro? A takze chcialbym to docelowo podlaczyc do kompa .... ale to moze pozniej. Chyba ze kweste zasilania da sie zalatwic z laptopa przez adapter czy cos ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gaz.... narazie kuchenka niedługo taboret gazowy. Ok kupiłem TERMOMETR DWUKANAŁOWY Z RS232 (pierwszy link ) i teraz potrzebuje zasilacza. Czy jak kupie takie coś http://allegro.pl/za...3131026263.html utne kabel na wyjściu 12v i podepne pod zakupiony sprzęt to będzie działało ?? I pytanie o czujniki z tego co widzę są one zabezpieczone koszulką termokurczliwą czy to powinno wystarczyć czy raczej przerobić na kapilarę czy też rurkę miedzianą ?

Edytowane przez goral89
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Czy ktoś może ma taki problem i wie jak sobie z nim poradzić? Zrobiłem jakiś czas temu termometr wg projektu na wiki, z czujnikiem dallasa. Po podpięciu do COMa w kompie stacjonarnym jest wszystko super, niestety w laptopie muszę korzystać z przelotki usb - com (porządna, za ponad 60zł kupiona na allegro) no i niestety odczyt jest bardzo wolny, temperatura przeskakuje z 23 na 27stopni, takie opóźnienie jest.. Ktoś sobie z tym poradził, czy może tak już musi być?

Może ktoś konstruował układ z wyświetlaczem 3x1 segment na Attiny2313 i coś poleci? Na elektrodzie się trochę chamstwa namnożyło i temat ''dla początkujących'' jest traktowany jak ''dla zawodowych elektryków'', dlatego proszę o rady tutaj ;)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

robiłem termostat na bazie AVT3025,, wyświetlacz + atmega 8, histereza od 0.5 st dla mnie idealny termometr/termostat

Na jakim sprzęcie uzywałeś ten termostat-jaka grzałka/płyta ,jak duży gar i w jakich widełkach trzymał Ci temperaturę.Ile Cię wyniosły części-może jakiś schemat/opis

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.