Skocz do zawartości

Elektroniczna kontrola temperatury w moim browarze


thobeta

Rekomendowane odpowiedzi

Unowocześniłem swój browar ostatnio o elektroniczny pomiar temperatury brzeczki oraz fermentacji. Zakupiłem termometr do PC

 

Koszt to 39zł

Dokupiłem jeszcze dwie sondy po 29zł za sztukę

 

Wszystkie dane są archiwizowane i przedstawiane w formie wykresów. Możliwość jest ustawienia alarmów np. przy zacieraniu. Bardzo wygodna i nie droga sprawa. Musicie dysponować tylko wolnym komputerem. Mi wpadł w ręce stary laptop z uszkodzoną matrycą. Zorganizowałem do niego zewnętrzny monitor i razem z Beersmithem dzielnie wspomaga moje poczynania. Komputer to Pentium I 233MHz i w zupełności sobie ze wszystkim radzi.

 

Poniżej podaje gdzie można interfejs zakupić oraz kilka zdjęć z jego działania.

 

Tutaj można ściągnąć darmowy program do jego obsługi (po Polsku)

www.HydroX.pl/download/tm2s.zip

 

Tutaj jest stonka do zakupu:

http://hydrox.pl/cgibin/shop?info=tm2s

 

 

Parametry termometru ze strony producenta

? stały pomiar temperatury w wielu miejscach jednocześnie z możliwością zapisu danych,

? dokładność 0.5C (po kalibracji do 0.1C),

? wygodna analiza historyczna w postaci wykresów w wybranych okresach 2, 7 i 30dni (dołączone zdjęcia)

? łatwe i proste podłączenie - jeden wolny port szeregowy RS232 (9 pin),

? konstrukcja termometru umożliwia sukcesywne dołączanie kolejnych czujników - do 255,

? zakres mierzonych temperatur od -25C do +85C,

? dane z czujnika do komputera przekazywane są w postaci cyfrowej,

? maksymalna długość przewodu (odległość czujnika od komputera) - 100m,

? możliwość ustawienia alarmów i ostrzeżeń (sygnały dźwiękowe, uruchamianie wskazanych aplikacji),

? czujniki łączy się równolegle za pomocą pojedynczego dwużyłowego przewodu o dowolnym przekroju.

 

Informacje dodatkowe:

 

Termometr tm2s składa się z układu elektronicznego (mieszczącego się we wtyczce RS232) oraz czujnika tmp. Długość kabla czujnika wynosi 5m, ale może być zwiększona do 100m bez pogorszenia dokładności pomiaru.

Do pomiaru temperatur w kilku wielu miejscach jednocześnie konieczne jest zakupienie jedynie dodatkowych czujników tmp.

Bardzo intuicyjny, spolszczony i darmowy program do obsługi termometru (3.14MB)

Edytowane przez thobeta
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda nieźle. Mam tylko pytanko co do samej sondy. Z czego ona jest wykonana, do jakiej temperatury można ją żyłować oraz czy jest dopuszczona do kontaktu z żywnością? Sam zastanawiam się nad zakupem podobnego termometru ale sonda była zalana w rurce termokurczliwej i jakoś to do mnie nie przemawiało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sonda jest z nierdzewki zaklejona u dołu i góry coś na wzór kleju na gorąco. Każda sonda posiada "ogonek" do podłączenia następnej. Czujniki mają przypisany niepowtarzalny numer dlatego komputer je rozróżnia i identyfikuje. Program posiada jeszcze moduł edycyjny przy pomocy którego możemy zmienić dosłownie wszystko od wprowadzenia znaków specjalnych, zaprojektowania wskaźnika analogowego, dźwięków alarmów, na wklejeniu rysunku np. naszej warzelni z punktami pomiarowymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka fotek z dziewiczej warki z użytkowaniem cyfrowego termometru.

Sonde zanurzyłem bezpośrednio do brzeczki ale wpadł mi do głowy lepszy pomysł.

 

Kawałek rurki mosiężnej o średnicy takiej by sonda swobodnie wsunęła się do środka - zaślepiamy jeden koniec, wsuwamy do środka sonde, zalewamy wszystko np. olejem lub borygiem i zaklejamy np. klejem na gorąco u góry. Tak skonstruowany przyrząd wkładamy do naczynia z brzeczką bez żadnego zawieszania kabli, kłopotów z przewodami itp.

Edytowane przez thobeta
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodatkowa elektronika to mikrokontroler, który w przyszłości ma być wykorzystany do sterowania całym mikro browarem, mi. sterowanie grzałkami, pompkami, zaworami, itp.

Tanki są dodatkowo na samym początku fermentacji schładzane wężownica zanurzeniową do temperatury fermentacji . W razie konieczności, jak jest za ciepło również można wychładzać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
[...]Sonde zanurzyłem bezpośrednio do brzeczki ale wpadł mi do głowy lepszy pomysł.

 

Kawałek rurki mosiężnej o średnicy takiej by sonda swobodnie wsunęła się do środka - zaślepiamy jeden koniec, wsuwamy do środka sonde, zalewamy wszystko np. olejem lub borygiem i zaklejamy np. klejem na gorąco u góry. Tak skonstruowany przyrząd wkładamy do naczynia z brzeczką bez żadnego zawieszania kabli, kłopotów z przewodami itp.

Mosiężna rurka nie jest najlepsza do tego celu. Unikamy przecież kontaktu brzeczki z cynkiem (mimo tego, że jest go tam niewiele, a i rurka nie jest duża). Trochę lepsza byłaby miedziana. Ja właśnie takich używam do DS1820. Jest jednak mała różnica. Nie wklejałem do rurki DS. Zrobiłem króćce termometryczne (rurka z jednej strony zaślepiona - wlutowany krążek blaszki Cu).

Sprawdza się przy zacieraniu. Gorzej wygląda to przy fermentacji. Rurka pokrywa się nalotem, tak jakby śniedziała. Zniechęciło mnie to do kontroli i rejestracji T w brzeczce. Nie pozostawałoby nic innego jak wykonać takie króćce z nierdzewki/kwasówki.

Swoim króćcem z mosiądzu zapewne zrobiłbyś więcej szkód niż bez niego (tzn. zanurzając samą czujkę :D

System jest świetny, polecam (ma drobne niedociągnięcia ale da się przeżyć). Mój laptop rejestruje non stop T już chyba ok. 2 lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rurka pokrywa się nalotem' date=' tak jakby śniedziała.[/quote']

Jeżeli na zielono, to uważaj - to jest podobno jakiś trujący związek miedzi.

Węglan miedzi. Zabezpiecza miedź przed utlenianiem się

Edytowane przez jacer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rurka pokrywa się nalotem' date=' tak jakby śniedziała.[/quote']

Jeżeli na zielono' date=' to uważaj - to jest podobno jakiś trujący związek miedzi.[/quote']

Węglan miedzi. Zabezpiecza miedź przed utlenianiem się

A gdyby tak całość (czujnik i rurka) wsadzić jeszcze w koszulke termokurczliwą?. Ciężko będzie zrobić obudowe taką "obojętną" obudowe. Kwasówek w formie rórki fi 8 jeszcze nie spotkałem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
A gdyby tak całość (czujnik i rurka) wsadzić jeszcze w koszulke termokurczliwą?. Ciężko będzie zrobić obudowe taką "obojętną" obudowe. Kwasówek w formie rórki fi 8 jeszcze nie spotkałem ;)

Udało i się znaleźć w katalogu (w necie) rurki 6 × 1 i 8 × 1. Szóstka za cienka bo DS1820 ma 4,8 mm natomiast po ósemke dzisiaj się wybieram. Dla informacji - cena ~5 zł/m.

 

Swoją drogą układ już zmontowany i działa. Pozostało mi zrobić czujnik tylko zastanawiam się czym wypełnić rurkę? Ze względu na na szybkość pomiaru najlepiej, żeby DS pływał w jakiejś przyzwoicie przewodzącej ciepło cieczy albo był zalany/zatopiony w czymś takim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze względu na na szybkość pomiaru najlepiej, żeby DS pływał w jakiejś przyzwoicie przewodzącej ciepło cieczy albo był zalany/zatopiony w czymś takim.

Może jakiś olej? W transformatorach się stosuje to i tutaj powinien być ok, tylko niestety nie wiem jaki ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba niezbyt jasno się wyraziłem.

Mianowicie, jeśli wkładasz czujnik do kryzy dobrze by było, że był w czymś zanurzony/zalany/zatopiony nie przewodzącym prądu a w miarę dobrze przewodzącym ciepło. Powietrze jest dobrym izolatorem więc taki pomiar będzie dokonywany z opóźnieniem a być może i błędem.

Nie wiem jak to jest realizowane w praktyce ale tak to sobie na logikę wyobrażam.

 

Jaką średnicę wewnętrzną ma Twoja kryza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może jakiś olej? W transformatorach się stosuje to i tutaj powinien być ok, tylko niestety nie wiem jaki ;)

Istnieje z tego co się orientuję olej transformatorowy choć na nasze potrzeby pewnie dobry byłby jakikolwiek.

Ale łatwiejszy do zdobycia jest - bo i nim myślałem - płyn chłodniczy - glikol.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.