Skocz do zawartości

Elektroniczna kontrola temperatury w moim browarze


thobeta

Rekomendowane odpowiedzi

Robiłem na podstawie ich dokumentacji, http://serwis.avt.pl...T3025.pdf i pliki brd mam, ale jako osoba trzecia nie mam prawa ich wstawiać- chyba że się mylę, poszukam wieczorem linku n a elportal.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi ten link przeglądarka -firefox -pobiera jako pdf na dysk, sprawdź pobrana

używałem do mat grzejnych podczas fermentacji lagerów, wahania temp. zgodne z ustawioną histerezą, do zacierania nie używam, grzeje gazem

 

edit:

 

układ opisany był w EDW 03/2012

http://www.edw.com.pl/index.php?module=ContentExpress&func=display&btitle=CE&mid=&ceid=505 w odnośnikach jest wsad i pliki.brd.

Edytowane przez slawek1k
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem termometr na DS18b20 z wyświetlaczem, opracuję notkę na bloga i wam pokażę, jeżeli są chętni ;) Jeżeli posiadacie w domu jakikolwiek sprzęt typu laminat, wytrawiacz, albo inne podzespoły, to cena termometru zamknie się w 15zł ( procesor, wyświetlacz i czujnik DS).

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też chętnie obejrzę. Już długo przymierzam się do budowy czegoś takiego , jednak moje zdolności elektronika czy elektryka są na poziomie zero ( no dobra gniazdko i lampę w domu wymienie ) , co mi skutecznie sprawę utrudnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje też są niskie, tzn to była pierwsza płytka drukowana, którą sam nadrukowałem itd. Wstawię wszystko na bloga w ciągu 2 dni, bo chcę żeby notka była już pełna, tzn z termometrem w obudowie i stabilizatorem napięcia, żeby zasilić baterią 9v. A piszę o tym tutaj dlatego, że sam szukałem jakiejś instrukcji, która pokaże zdjęcia tak dokładne, żeby dało się zweryfikować do nich niejasności schematowe. Z moich notatek będzie można coś sobie zbudować, także dam znać do weekendu ;) pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Hejka!

Tutaj link do mojego termometru, wykonałem go sam, polecam! Początkujący da sobie radę, to była moja pierwsza taka konstrukcja ;)

http://otwieraczdopiwa.blogspot.com/2013/04/termometr-cyfrowy-z-wyswietlaczem.html

Edytowane przez maciek1221
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Mam problem z popularnym termometrem opartym na DS1820.

Układ zbudowany w oparciu o instrukcję z wiki działa poprawnie na RS-232. Jednak nie daje się wykryć podłączonego przez adapter USB.

Kupiłem polecany Unitek Y-105, zainstalowałem sterowniki z płytki i dołączony soft wykrywa go (adapter) jako COM.

Jeden z programów (Termo) pokazuje w pętli temperaturę 85°C i brak czujnika. Reszta aplikacji czujnika nie widzi.

Testowałem na różnych komputerach pod Win7 64 oraz XP. W obu przypadkach to samo.

 

Czy ktoś miał podobne problemy z tym adapterem albo wie gdzie może leżeć przyczyna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam problem z popularnym termometrem opartym na DS1820.

 

Układ zbudowany w oparciu o instrukcję z wiki działa poprawnie na RS-232. Jednak nie daje się wykryć podłączonego przez adapter USB.

 

Wynika to stąd, że komunikacja z czujnikiem 1820 następuje przez protokół 1 Wire. Protokół ten wymaga wysyłania danych - bitów 0 i 1 - w ścisłym reżimie czasowym, z dokładnością do ułamków milisekundy. Port USB wnosi opóźnienia czasowe, które mogą powodować zniekształcenia transmisji. Jak napisał Jejski - żadna przejściówka USB<->serial może nie działać z tym układem.

Edytowane przez yarrro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem w rękach dwie przejściówki, jedna w/w Uniteka, oraz inna chińszczyzna na chipsecie Prolific 2303 HX i działały. Testowane na WinXp i sondach ds18b20 i ds18c20.

Być może coś się zmieniło w konstrukcji...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś przerobiłem podobny problem , ale przy innych zagadnieniach , symulator usb/com może przypisać adres wirtualnego portu już zarezerwowanego dla innego przerwania , co za tym idzie błędnie działa . Czasami w menedżerze urządzeń w zakładce port com widać konflikt , czasami trzeba adres przepisać ręcznie . Kiedyś narobiłem się przez odbiornik GPS który zmieniał przypisywanie portów i była kiszka .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem w rękach dwie przejściówki, jedna w/w Uniteka, oraz inna chińszczyzna na chipsecie Prolific 2303 HX i działały. Testowane na WinXp i sondach ds18b20 i ds18c20.

Być może coś się zmieniło w konstrukcji...

Przy wyborze adaptera kierowałem się właśnie Twoim wcześniejszym postem na temat Uniteka. Czy posiadasz jeszcze tą przejściówkę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten temat byl tez przerabiany na browar.biz, zerknij może coś znajdziesz. Przejsciowke lacznie z portem rs spalilem przy okazji innych zabaw i dawno wylądowała w koszu.

 

Wysyłane z mojego GT-S5830 za pomocą Tapatalk 2

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niektóre adaptery nie mają pełnego COMa. Konwertowane są tylko sygnały RX i TX.

W wersji termometra z wiki jest wykorzystywana linia kontrolna DTR, której to sygnałów konwerterek nie koniecznie tłumaczy.

Co do adapterów USB/COM z mojego doświadczenia najlepiej sprawdzają się układy FTDI. Zero problemów nawet przy większych prędkościach transmisji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Nowa jakość w tym temacie!
Raspberry Pi i Nettemp moim zdaniem to przełom w dotychczasowych moich  wzmaganiach z procesem fermentacji piwa i nie tylko. Urządzenie za niecałe 200zł plus około 50zł czujniki przekaźniki itp. to luzik. Wklejam listę założeń projektu ze strony nettempa

Funkcje

  • Sterowanie bezprzewodowymi przekaźnikami na ESP8266
  • Podgląd z kamer IP po RSTP
  • Odczyt temperatury z czujników cyfrowych DS18B20 podłączonych bezpośrednio lub bezprzewodowo (ESP8266 wifi)
  • Odczyt temperatury i wilgotności z czujników DHT11 i DHT22
  • Odczyt z czujników HTU21D, TSL2561, BMP180
  • Zdalne odczyty temperatur po SNMP
  • Wyświetlanie odczytów na głównej stronie
  • Zapisywanie odczytów do bazy
  • Wyświetlanie wykresów na podstawie odczytów z czujników
  • Wygodny interfejs do zarządzania czujnikami, dodawanie, usuwanie, wykrywanie nowych czujników
  • Nadawanie nazw i kolorów czujnikom
  • Definiowanie na których wykresach mają sie pojawić wykresy z czujników do wyboru (godzinny, dzienny, tygodniowy, roczny)
  • Ustawianie alarmów dla czujników (maksymalna i minimalna temperatura)
  • Powiadomienia mailowe i sms
  • Definiowanie użytkowników do powiadomienia
  • Sterowanie przekaźnikami – sterowanie proste on/off, godzinowe, trzy strefy w ciągu dnia, tygodniowe, temperaturowe z trzech czujników, temperaturowe w połączeniu ze sterowaniem tygodniowym i trzy strefy w ciągu dnia.
  • Funkcja reverse stanu High do Low na przekaźnikach.
  • Uprawnienia Administrator
  • Logowanie zdarzeń programu
  • Resetowanie do ustawień domyślnych
  • Serwer VPN
  • Firewall
  • Zabezpieczenie całej strony na hasło   

Sterowanie pracą lodówek, wentylatorów we fermentowniach itp. Zdalne (np. z tel.) załączenie schładzarki przed przyjazdem do domu jest bezcenne.

Moim zdaniem można nawet zacierać ale nie w pełnym automacie lecz w ustawianych ręcznie krokach, ale za to z ustawianą temp i histerezą. 

Dopiero  poznaję malinę ale jestem zachwycony! Energooszczędny, wydajny, łatwo konfigurowalny  komputer w tej cenie jest zajebisty!!!

Bonus jest taki że dodatkowo można dodatkowo na dysku usb można postawić serwer samba czyli plików w lanie, dlna czyli multimedialny,  www i ftp oraz more, more innych ciekawostek. :)

Edytowane przez Jejski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co najlepsze wykrywa automatycznie :) . Klikając w zakładkę "devices" od razu masz :)  Jutro odbieram zestaw 4 przekaźników i jak myślę to automatycznie zmieni możliwości serwisu, ale ja to lamer jestem :) bez kitu!

Edytowane przez Jejski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Soft i hard to dwie sprawy i też się na tym przejechałem. Podłączając poprawnie i robiąc

sudo modprobe w1-gpio
sudo modprobe w1-therm

Jeśli nie otrzymaliśmy żadnych błędów to warto aby powyższe moduły ładowały się wraz ze startem systemu dodając do pliku /etc/modules poniższe linijki.

 
w1-gpio
w1-therm

Nie było widać DEsów, ale doczytałem na stronie że

UWAGA:
W nowszych wersjach systemu należy jeszcze dodać poniższy wpis do pliku /boot/config.txt i zrestartować malinę.
dtoverlay=w1-gpio,gpiopin=4

I to było to, bo wcześniej z konsoli efekt miałem zerowy. Jeśli z konsoli widać to netterm oczywiście wykryje.

Edytowane przez Jejski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Anteks do roboty :)

Uwaga  w opisie na stronie nettempa jest nieaktualny skrypt. Aktualny na github czyli z konsoli root :

mkdir -p /var/www/nettemp && cd /var/wwwgit clone https://github.com/sosprz/nettemp    cd nettemp && git checkout nettemp2 && ./install_nettempi już :)Go to  http://your_ip czyli ip w malinie po lanie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.