Skocz do zawartości

kegator balkonowy


bnp

Rekomendowane odpowiedzi

Mieszanie w bloku ma + i - dla piwowara ma więcej -

Wymusza to nieco kombinatoryki.

 

By nie pchać się w koszta i narzekania żonki zrobiłem sobie kegator z pudła styropianowego.

Płyta 50mm wymiary zew H- 90 x60x50cm. Potrójne dno i wieko.

Wchodzi spokojnie 2 kegi i zostaje sporo miejsca na lód.

Lodówkę załadowałem ok 14 l lodu i już trzyma 3 doby. W tym czasie otwierałem do może z 20 razy. Po tym czasie zużycie lodu oceniam na 40 %.

Piwko leci o temp 6 °C więc rewelacja.

Zamontowałem kolumnę piwną ale przerobiłem na kran w lodówce.

Jak na razie nie mogę stwierdzić lodochłonności kegatora bo cały czas coś w nim grzebałem i się ogrzewał.

Przypuszczam że w najlepszym wypadku wkłady starczą na tydzień, może dłużej. Najwięcej energii idzie na schłodzenie piwa z temp pokojowej. Do takiego wychłodzenia będę stosował butelki pet by zwiększyć powierzchnię wymiany ciepła a do utrzymania stałej temp zastosuję pet 6 l po wodzie min + płaski pet po płynie do spryskiwaczy.

Może nie wygląda ślicznie bo styropian z odzysku ale najważniejsze że wyszło tanio i działa

 

foto

ps

oczywiście piwko do kegatora musiało być wcześniej przefiltrowane przez ziemię okrzemkową

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobno usuwa drożdże i daje bardziej klarowne piwo.

bnp - plusik za pomysł.

 

Powiedz tylko, co to za instalacja na ostatnim zdjęciu? Filtracja przez ziemię okrzemkową?

Jakich kranów do fermentorów używasz?

tak to układ do filtracji piwa i wina przez ziemię okrzemkową

 

wychodzi kryształ jak ze sklepu, a w smaku ... cóż kto nie pił filtrowanego piwa domowego ten nie wie o czym pisze ../.

 

Kran mam zrobiony z zaworu kulowego + końcówka nyplowa " na wąż" plastikowe krany są do dupy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak to układ do filtracji piwa i wina przez ziemię okrzemkową

 

wychodzi kryształ jak ze sklepu, a w smaku ... cóż kto nie pił filtrowanego piwa domowego ten nie wie o czym pisze ../.

Masz gdzieś dokładniejsze zdjęcia tego filtratora? Może jakieś mini how-to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cóż kto nie pił filtrowanego piwa domowego ten nie wie o czym pisze.

To przy najbliższej okazji mam nadzieje, że się załapię na butelkę z demonstracyjnym piwem filtrowanym...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

filtr zrobiony jest z korpusu 5 cali

http://www.sklep-ustm.pl/sklep/index.php?p116,wf12-5-filtr-narurowy-5-cali-przylacze-1-2-cala-i-odpowietrznik

jako przegrodę filtracyjną stosuję przerobiony wkład harmonijkowy 10"

http://allegro.pl/wklad-10-harmonijkowy-do-goracej-wody-5-mikron-i1632290738.html

do tego pompa od pralki.

Oczywiście w takim układzie nawet stosując wkład 1 mikron nic się nie przefiltruje, poleci mętne.

By przefiltrować zawiesinę należy dodać ziemię okrzemkową do piwa.

 

jak znajdę chwilę to założę temat o filtracji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dojrzałem i oczywiście plus dla Pana :D Miałem robić typowy kegator ale nie mam miejsca w domu na lodówkę. Z kolei gdybym wstawił ją do piwniczki z piwem to automatycznie zainstalowałbym kaloryfer, czego bardzo nie chcę. Po ostatnich upałach mam 18-19°C i piwo już się nie nadaje do picia w takiej temp. Mam już zamówioną szafkę u teścia. Pomysł jest taki że w szafce ma być miejsce na dwa kegi i butlę 5kg. bo niestety taką mam. Miejsce na na mrożone pety mają być w stojakach z miskami na skropliny. Drzwiczki dzielone na pół, bo do wymiany petów wystarczy otworzyć tylko górne i nie wypuszczać z dołu chłodu. Jeszcze jedna zaleta to że po wyciągnięciu kega można przenieść na np. ogródek i nie trzeba taszczyć lodówki. Oczywiście zdam relację z efektów pracy :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dojrzałem i oczywiście plus dla Pana :( Miałem robić typowy kegator ale nie mam miejsca w domu na lodówkę. Z kolei gdybym wstawił ją do piwniczki z piwem to automatycznie zainstalowałbym kaloryfer, czego bardzo nie chcę. Po ostatnich upałach mam 18-19°C i piwo już się nie nadaje do picia w takiej temp. Mam już zamówioną szafkę u teścia. Pomysł jest taki że w szafce ma być miejsce na dwa kegi i butlę 5kg. bo niestety taką mam. Miejsce na na mrożone pety mają być w stojakach z miskami na skropliny. Drzwiczki dzielone na pół, bo do wymiany petów wystarczy otworzyć tylko górne i nie wypuszczać z dołu chłodu. Jeszcze jedna zaleta to że po wyciągnięciu kega można przenieść na np. ogródek i nie trzeba taszczyć lodówki. Oczywiście zdam relację z efektów pracy :)

Panowie i Panie ojciec podsunął mi lepszy pomysł od klejonego pudła ze styropianu.

tatko zasugerował by zminimalizować straty ciepła poprzez łączenia piankowe trzeba zrobić kegator z bryły styropianu.

W bryle styropianu wyciąć otwór na jeden lub 2 kegi i miejsca na wkłady petowe.

takie rozwiązanie będzie na pewno bardziej energooszczędne.

Z kupnem sześcianu styropianu tez nie powinno być problemu w zakładzie produkcyjnym.\

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można, tylko po co? Płyty łatwo skleić a w razie potrzeby można je równie łatwo rozmontować. Z kolei wydłubanie dziury w bryle styropianu jest dużo bardziej skomplikowane i brudzi całe mieszkanie.

 

Za Twoim rozwiązaniem może przemawiać minimalizowanie strat chłodzenia na łączeniach, ale przy tak małej skali przedsięwzięcia nie zrobi to znaczącej różnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie gdzie kupisz tak wielką bryłe steropianu,czekam na efekty jak zrobisz wstaw fotki.

w każdej wytwórni, taki sześcian kroi się na pasy 5cm 10 cm lub innej

 

@Wena

wszystko pięknie tylko są 2 podstawowe wady chłodziarki

1 cena

2 piwo kisi się w temp pokojowej a w kegatorze lux 5 °C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.