Skocz do zawartości

program BeerSmith - pomoc dla użytkowników


coder

Rekomendowane odpowiedzi

Założyłem sobie taką wydajność jaką sugerowano na forum.

Skoro wyszła mi większa to założyłem' date=' że popełniłem błąd.[/quote']

Nie, każdy browar ma swoją własną wydajność. Jaką - trzeba dojść metodą prób i błedów.

 

Wpisuj receptury z wydajnością taką jak autor receptury. Jak wszystko wygląda OK, to zmień w okienku wydajność na własną (np. 85%) i zmniejsz ilość slodów podstawowych (specjalne zostaw w takiej samej ilości!) tak, żeby wyszło zakładane Blg.

 

Inna sprawa, że niektórzy twierdzą, że nie nalezy śrubować wydajności, bo to szkodzi piwu - max to 75%; ale to jest przedmiotem debaty

Z reguły receptury są podawane bez wydajności.

 

W sumie dopiero uwarzyłem 2 warki z pomocą BS więc mam za mało doświadczenia.

Będę zwracał na to uwagę.

 

Wydajności nie śrubuję.

To tak jakoś mi wyszło ostatnim czasem. :))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No przecież to jest pytanie retoryczne.

 

Browar to nie apteka. :)

Zależy w której kwestii. :)

Przede wszystkim w kwestii podawania gęstości (w Balingach) do drugiego miejsca po przecinku' date=' IBU np. w wersji 37 IBU, ilości słodu w postaci 2 869 g. czy ekscytowania się wydajnością. Programy to jest pomoc, a nie wyrocznia. Jak będziesz miał warzelnię sterowaną komputerowo, surowce badane laboratoryjnie przed każdą warką, itd. itp. to będziesz mógł ślepo ufać temu co wyjdzie z komputera, póki co musisz niestety zdecydować się na pewną dozę niepewności. W koncernach mają wszystko sterowane komp. a i tak często wychodzi im inaczej niż by chcieli.

 

Chcę się trzymać wytycznych stylów co do gęstości, koloru i nachmielenia piwa. :))

Ja też staram się tym kierować, co nie znaczy, że spędza mi sen z powiek jeśli dostanę więcej piwa lub o wyższym ekstrakcie niż pokazał komputer. Jak dostanę mniej, to się zastanawiam czy gdzieś był błąd, ale to zależy jak dużo odbiega to od wyliczeń, jeżeli <10% nie ma co sobie nad tym głowy łamać.

Cóż, mierzę gęstość aerometrem więc jeśli poziom cieczy jest między kreskami to wpiszę ale pamiętam, że nie jest to zbyt dokładny przyrząd pomiarowy.

 

Wagę słodów aż tak bardzo nie sprawdzam, 2 miejsca po przecinku wystarczą a wartością IBU zainteresowałem się dopiero mając BS. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
O jakim potencjale piszesz? Nagazowania?

chodzi o to ze sacharoza ma jedną cząsteczkę wody mniej, a tyle samo węgla, co 2 cząsteczki glukozy. Przez to efekt fermentacji cząsteczki sacharazy jest taki sam jak 2 cząsteczek glukozy, ale sacharoza waży 5% mniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O jakim potencjale piszesz? Nagazowania?

chodzi o to ze sacharoza ma jedną cząsteczkę wody mniej' date=' a tyle samo węgla, co 2 cząsteczki glukozy. Przez to efekt fermentacji cząsteczki sacharazy jest taki sam jak 2 cząsteczek glukozy, ale sacharoza waży 5% mniej.[/quote']

Właśnie dlatego się pytam, czy chodzi o nagazowanie czy o ekstrakt po prostu :rolleyes:

Jeśli chodzi o ekstrakt, to nie ma znaczenia co dodajemy, glukozę czy sacharozę. Sto gramów rozpuszczone w 900g wody zawsze da 10 °Blg. Może to być nawet cukier z batatów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie dlatego się pytam, czy chodzi o nagazowanie czy o ekstrakt po prostu :rolleyes:

Jeśli chodzi o ekstrakt, to nie ma znaczenia co dodajemy, glukozę czy sacharozę. Sto gramów rozpuszczone w 900g wody zawsze da 10 °Blg. Może to być nawet cukier z batatów.

Chodzi o ekstrakt, cukier dodawany do zasypu.

 

Dlaczego do zacieru mamy dodawać tyle samo co sacharozy, a do refermentacji inaczej?

 

Edit: OK, już rozumiem. Blg będzie to samo, ale fermentowalność niższa.

Edytowane przez coder
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba by zobaczyć jak w BS masz zdefiniowane surowce, coś mi się obija ze istnieje glukoza bezwodna i wtedy rezultat jest taki sam jak w przypadku sacharozy, w handlu spotykamy glukozę uwodnioną i wtedy jest rożnica ok. 5% i trzebaby brać to pod uwagę i przedefiniować w oknie surowce - glukoza. Ale nie mam pewności czy coś nie pomyliłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://w215.wrzuta.pl/plik/7DyV3fwYbyE/zacieranie

 

To mój sposób zacierania, może się komuś spodoba.

Jest ok, może jedynie popraw nazewnictwo poszczególnych przerw na te ogólnie przyjęte, żeby od razu wiadomo było o co chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 4 tygodnie później...
"Aroma hop-steep" - co to jest? Czy to chodzi o wrzucanie chmielu na chłodzenie? Jak widzę, daje to zawsze 0 IBU.

Według mnie to są te tabletki do chmielenia na zimno. Spotykam je często w zagranicznych recepturach, chyba dość popularne w Stanach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Aroma hop-steep" - co to jest? Czy to chodzi o wrzucanie chmielu na chłodzenie? Jak widzę, daje to zawsze 0 IBU.

"steep" w znaczeniu browarniczym ponoć należy rozumieć jako "zaparzać"... Jeśli sie mylę - proszę o sprostowanie... :)

A gdzie w BS jest ten termin?... nie mogę znaleźć...:D

 

według http://www.homebrewtalk.com/f39/aroma-hop-steep-53249/ to to samo, co flame out... ;)

Edytowane przez seniorroberto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak BS to otwiera. BS tworzy pliki właśnie z rozszerzeniem BSM. Może i jakiś inny program też, ale w naszym przypadku to BS nas interesuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Aroma hop-steep" - co to jest? Czy to chodzi o wrzucanie chmielu na chłodzenie? Jak widzę' date=' daje to zawsze 0 IBU.[/quote']

"steep" w znaczeniu browarniczym ponoć należy rozumieć jako "zaparzać"... Jeśli sie mylę - proszę o sprostowanie... :)

A gdzie w BS jest ten termin?... nie mogę znaleźć...:(

 

według http://www.homebrewtalk.com/f39/aroma-hop-steep-53249/ to to samo, co flame out... :)

Jak wybierasz sposób zadania dawki chmielu - do wyboru masz boil, aroma hop-steep, dry i chyba coś tam jeszcze.

 

Zastanowiło mnie to, bo żeby to rzeczywiście dało 0 IBU, to chmiel musiałby być dodany do brzeczki o temperaturze niższej niż izomeryzują a-kwasy, czyli chyba <80°C. Wrzucenie po wyłączeniu palnika (flame out) spowoduje jednak że trochę goryczki przybędzie zanim temperatura nie spadnie.

 

Na razie robię to tak, że wrzucam do brzeczki podczas chłodzenia, jak już trochę ostygnie.

Edytowane przez zgoda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Aroma hop-steep" - co to jest? Czy to chodzi o wrzucanie chmielu na chłodzenie? Jak widzę, daje to zawsze 0 IBU.

To jest opisane w helpie:

Aroma (Steep) Hops - Hops that are steeped in the wort at the completion of the boil for aroma purposes only. Steeped aroma hops add no bitterness.

Czyli namaczenie chmielu po zakończeniu gotowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Aroma hop-steep" - co to jest? Czy to chodzi o wrzucanie chmielu na chłodzenie? Jak widzę' date=' daje to zawsze 0 IBU.[/quote']

"steep" w znaczeniu browarniczym ponoć należy rozumieć jako "zaparzać"... Jeśli sie mylę - proszę o sprostowanie... :)

A gdzie w BS jest ten termin?... nie mogę znaleźć...:(

 

według http://www.homebrewtalk.com/f39/aroma-hop-steep-53249/ to to samo' date=' co flame out... :)[/quote']

Jak wybierasz sposób zadania dawki chmielu - do wyboru masz boil, aroma hop-steep, dry i chyba coś tam jeszcze.

 

Zastanowiło mnie to, bo żeby to rzeczywiście dało 0 IBU, to chmiel musiałby być dodany do brzeczki o temperaturze niższej niż izomeryzują a-kwasy, czyli chyba <80°C. Wrzucenie po wyłączeniu palnika (flame out) spowoduje jednak że trochę goryczki przybędzie zanim temperatura nie spadnie.

 

Na razie robię to tak, że wrzucam do brzeczki podczas chłodzenia, jak już trochę ostygnie.

Ok!... u mnie nie ma tego ...hop steep, dlatego pytałem :)

Robiłem APA z aromatycznym danym w całości flame out... eksperyment był jednorazowy więc wniosków co do goryczki brak a efekt z aromatycznym - dziwny, chyba zbyt "odstrzelony" od całości... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Czy ktoś ogarniający Beersmith'a mógłby podpowiedzieć początkującym krok po kroku co i jak wpisać do BS np załączony przepis? Belgijski Tripel ze Sprawdzonych Receptur. Probuje wpisać tę receptę do programu ale nijak nie mogę tego ogarnąć ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.