Skocz do zawartości

program BeerSmith - pomoc dla użytkowników


coder

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

Dodałem do plikowni aktualną paczkę ze wszystkimi słodami ze Strzegomia.

Do pobrania tutaj http://www.piwo.org/...-dla-beersmith/

Podziękowania dla Pani Marzeny Żmijewskiej, szefa działu jakości w DMGP, za pomoc i udostępnienie niezbędnych danych.

 

Przetestowane na obu wersjach Beersmith, ale jeżeli coś nie działa, to proszę o wszelakie uwagi

 

Teraz dopiero przyjrzałem się tym słodom w BS2.

 

Jest jedna ważna nieścisłość przy słodach ze Strzegomia. Podany kolor słodów jest najniższą wartością z zakresu. Oczywiście można sobie to wyedytować (wyśrodkować wartość) ale może kogoś nieświadomego wprowadzić w błąd. Np Karmelowy 600 podana jest wartość 400 EBC ale przecież ten słód ma zakres 400-800 EBC.

 

Słody Weyermanna mają wyśrodkowaną wartość.

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam. Mam pytanko co do wyliczania przez program wody do wysładzania. Robiłem wczoraj belgijskiego dubbela z 5,95 kg słodu docelowo 19l piwa. W parametrach zacierania mam ustawione stosunek słodu do wody na 1/3,5 więc do zacierania poszło 19 l a do wysładzania program obliczył 10,2 l wody. Uzyskałem 24l brzeczki o wartości 14blg wysładzając ją 22 l wody czyli o raz więcej niż wyliczył program. ostatnie wysładzanie szło na poziomie 4 blg. Zastanawia mnie też liczenie przez program wydajności , bo według wzoru (ilość brzeczki w litrach*gęstość w Blg)x1,05 / zasyp w kg wychodzi 65 a program pokazuje szacunkowy efekt zacierania na 72 a mierzony efekt zacierania na 88

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mała strata na osad. Na pewno masz więcej osadów, na oko powinno być ok. 1.5l - ja mam podobny sprzęt do Twojego i mam ustawione 1.7l. Odparowanie 10.5% to dużo, ale może tyle masz, zmierzyłeś to?

Chłonność ziarna - pewnie masz ustawione fabryczne 0.96, wg mnie jest to więcej, ja mam ustawione 1.016.

Naprawdę przed gotowaniem miałeś 24l 16.5°Blg? Jeżeli tak, to sprawdź cukromierz, bo na bank Ci kłamie.

 

W sumie same drobiazgi, obstawiam jednak błąd pomiaru. Zarówno gęstości, jak i mógł być objętości użytej wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przed gotowaniem miałem 24l o 14 blg bo zlewałem do pojemnika z podziałką a blg mierzyłem ciepłą brzeczkę przeliczając do temp. 20 st, oraz na drugi dzień w temp 21 st ponieważ było już późno i gotowałem ją na drugi dzień. Za każdym razem było około 14 blg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to zagadka, ale nigdy program mi się nie pomylił o 10 litrów wody na warce ~20 litrów.

 

Wynika, że użyłeś 40 litrów i zostało Ci 20, gdzieś musiało się to podziać. Osady po gotowaniu, odparowanie i chłonność ziarna - tylko tam może zostać woda. Dlatego tak się upieram przy błędzie pomiaru - wysładzając 20 litrami uzyskałbyś ok. 30 litrów brzeczki przed gotowaniem, nawet zakładając wyjątkową chłonność ziarna na poziomie 9 litrów w 5.5kg słodu, co by oznaczało że wyrzucałeś taką dość gęstą "zupę", a nie zwykłą mokrą kaszę.

Edytowane przez zgoda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Program wyliczył wszystko poprawnie.

 

Nie wiem po co użyłeś dwa razy więcej wody do wysładzania. Jeśli skończyłeś wysładzać na 4°Blg praktycznie niemożliwe, że wysłodziłeś całe 20l - chyba, że wysładzanie nie było poprawnie wykonane, woda zamiast wypłukiwać cukry przelewała się "bokiem". Ale wtedy z kolei tak pisał zgoda - musiałeś mieć więcej niż 24l do gotowania. Tak więc gdzieś się rypłeś, program się nie pomylił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowości w BS2.

http://beersmith.com...bf-style-guide/

 

Można doinstalować sobie nowe dodatki - surowce: nowe chmiele, nowe drożdże, do tego lista styli GABF.

Pojawiły się też między czasie, do pobrania, receptury ze strony Beersmith, około kilkadziesiąt receptur. Warto też zainstalować sobie te z Northern Brewer.

 

Dodatki instaluje się poprzez File->Add-ons po otwarciu okna klikamy "zielony plusik" Add, z listy wybieramy co na interesuje i klikamy Instal Add-on. Tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Mam pytanie, czy da się zrobić tak żeby wszystkie wartości w magazynie BS2 wskazywały 0 (w sensie ilości).

Pliki magazynu dostałem od znajomego jest tam masa przydatnych rzeczy, jednak mój stan posiadania jest zupełnie inny a nie chciałbym żeby się przy warzeniu okazało że coś jest na stanie ale u kolegi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kartoteka asortymentu a magazyn to 2 rożne rzeczy

 

możesz mieć kartotekę kolegi (tj. wprowadzone słody wraz z parametrami, chmiele i resztę surowców) natomiast magazyn to stan fizyczny tej kartoteki

ergo jeśli nie posadasz tego co Twój kolega usuń z Inventory wszystkie pozycje - ta operacja poczyści ci stany magazynowe

 

natomiast nadal powinieneś mieć pozycje w kartotece i mieć możliwość wprowadzenia stanów w momencie PZ czyli zakupu towaru (przychód zewnętrzny)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

W oknie głównym, po kliknięciu (ale nie otworzeniu) receptury na dole masz raport, który możesz zapisać jako html albo wydrukować. Możesz też po otworzeniu receptury kliknąć na Kroki Warzenia. Będziesz miał składniki i proces gotowania od razu. Też możesz wydrukować, albo screena zrób i zapisz jako jpg czy potem pdf jak chcesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam, Potrzebuje dodać do BS słody Castlemalting, gdzie mogę znaleźć gotowca żeby dodać te słody.

Chodzi mi o słody:

- słód cara 18-22 ebc,

- słód cara 43-57 ebc,

- słód melanoidynowy 40 ebc

Zakupione jakiś czas temu w twojbrowar.

Jeśli nie ma gotowca, to w jaki sposób przerobić z innych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Czy są gdzieś wystawione receptury na podstawie wpisów z wiki? Pomogłoby to opanować dodawanie własnych receptur, bo męczę się żeby dodać testową recepturę Pale Ale i nie mam pojęcia czy zrobiłem to dobrze (przy okazji, ile Pale Ale powinno mieć IBU?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.