Skocz do zawartości

program BeerSmith - pomoc dla użytkowników


coder

Rekomendowane odpowiedzi

http://www.birdmanbrewing.com/beersmith-2-brewing-software-downloadable-version/

Musisz napisać do info@BirdmanBrewing.com, że chcesz kupić i jesteś Polski :)

 

A chodzi o to że nie zadziała ci płatność polską kredytówką. Podeślą link do płatności PayPal (21$) i jak tylko przejdzie płatność to wysyłają mailem kod do BS (od płatności do maila z kodem zajęło to 30min)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak miesiąc nie będzie potrzebny. Wersja finalna to 1.6 chyba, że w miarę poruszania się po programie będę coś wynajdywał. Oczywiście proszę o wszelkie sugestie z Waszej strony.

 

Patrzcie też przez pryzmat początkujących - starałem się niektóre rzeczy przetłumaczyć na prosty język.

 

Niektóre dymki nie są przetłumaczone, ale to zostawiłem z premedytacją, bo czasami zrozumienie czegoś po angielsku jest dużo bardziej przejrzyste niż po tłumaczeniu na Polski.

 

http://www.piwo.org/files/file/75-polskie-tlumaczenie-do-bs2-poprawione/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy min i max attenuation w yeast / fermentation range to są wartości podane jako real attenuation czy jako apparent attenuation (ADF) ?

czy może są to całkiem rozbieżne wartości

 

sam sobie odpowiem: http://www.howtobrew.com/section1/chapter6-1.html - są to wartości apparent

Edytowane przez cml
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

O żesz ... to mi wyszła dziadowska wydajność jednym słowem ;).

 

Z drugiej strony czy program połapie się ile mieliśmy dokładnie strat w garze? Jeśli gotujemy jakieś IIPA, gdzie może być ze 400 gr. chmielu albo i więcej, różnica pomiędzy wyznaczeniem wydajność przed i po dekantacji będzie duża. W chmielinach zostaje słodka brzeczka, której się pozbawiamy, jednocześniej wpływając na wynik estymacji.

 

Właśnie sobie poklikałem i ilość chmielu ani wybrany sprzęt nie wpływają na wydajność, także podejrzewam, że nie są do wyliczeń brane straty po gotowaniu. Chyba logiczniej będzie użyć wartości sprzed dekantacji. Choć i tu nastąpi pewne przekłamanie, dodany chmiel zwiększy nieco objętość całości. Nieco :).

Edytowane przez santa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z drugiej strony czy program połapie się ile mieliśmy dokładnie strat w garze? Jeśli gotujemy jakieś IIPA, gdzie może być ze 400 gr. chmielu albo i więcej, różnica pomiędzy wyznaczeniem wydajność przed i po dekantacji będzie duża. W chmielinach zostaje słodka brzeczka, której się pozbawiamy, jednocześniej wpływając na wynik estymacji.

 

Program nie podaje, ale można to wszystko wpisać przed warzeniem (szacunkowe wartości) i wtedy są przeliczane wartości - służy to głównie wyliczeniom wody, ale ma też wpływ na szacunkowy kolor i goryczkę. Wpisujesz to w ustawieniach sprzętu.

 

Właśnie sobie poklikałem i ilość chmielu ani wybrany sprzęt nie wpływają na wydajność, także podejrzewam, że nie są do wyliczeń brane straty po gotowaniu.

 

Chmiel na pewno nie ma, a sprzęt z tego, co mi wiadomo też raczej nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Ja mam tak. Póki co te ustawienia sprawdzają się u mnie idealnie. Oczywiście czas gotowania i straty na osady trzeba sobie dostosować. Ja zazwyczaj gotuję 70 albo 90 minut, a przy moich piwach te 3 litry osadów to tak na oko, pewnie jest więcej. Ale parametry brzeczki i gotowego piwa zazwyczaj nie odbiegają od tego co pokazuje BeerSmith (chyba, że słód średniej jakości).

post-9067-0-28257800-1424296667_thumb.png

Edytowane przez szejk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to zależy jak koncepcyjnie do tego podjedziesz. Najlepiej jest osobno wprowadzić wodę do zacierania, obliczyć dodatki i je dodać do zacieru. Osobno wstawić wodę do wysładzania i te dodatki dodać do gotowania.

 

Można wszystko na raz, ale wtedy trzeba by dodatki dzielić proporcjonalnie do wody do zacierania i wysładzania a to jest już upierdliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.