Skocz do zawartości

program BeerSmith - pomoc dla użytkowników


coder

Rekomendowane odpowiedzi

nie znam tego wątku i wiesz, jakby mi sie chciało czytać 32 strony to bym nie zadawał głupich pytań. w takim razie sobie daruję te chmiele. kiedyś dodawałem strzegomy ale zupełnie nie moge dojść gdzie-co-jak.

To było 10 postów temu :). Zwykłe skopiowanie i wklejenie do bazy surowców wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bez sensu ten update. Normalnie mam te chmiele i 2 razy więcej.

 

Wrzuciłem to, co znalazłem. Ja osobiście nie miałem więc się podzieliłem. Skoro masz to również udostępnij - może ktoś skorzysta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mam pytanko odnośnie profilu wody, znalazłem jakąś tam minerałkę sklepową na której były podane zawartości Ca, Mg, Na, SO4, Cl, HCO3 - czyli te które mogę wklepać do tabeli dostosowania profilu wody, nie wiem czy to to co potrzebuję bo na butli widnieje to jako aniony i kationy, ale wklepałem to do tabeli, wpisałem ilość wody jaką chciałbym użyć, wybrałem profil docelowy z bazy, a następnie "calculate best addictions", wyszły mi jakieś śmiedsznie małe wartości dodatków bo po 1,1g gipsu i chlorku wapnia. Wartości anionów i kationów są podawane w mg/dm3.

Czy ja dobrze rozumiem że do 24l tej minerałki mam dodać tylko po 1,1 g wskazanych substancji żeby zbliżyć profil wody?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, jest to możliwe. Wszystko zależy od profilu docelowego.

 

Spróbuj użyć tego kalkulatora:

http://www.brewersfriend.com/mash-chemistry-and-brewing-water-calculator/

 

W nim masz więcej możliwości.

Edytowane przez lukaszr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też niedawno rozpracowywałem ten problem. Postanowiłem wklepać parametry wody, które udostępniają Łódzkie wodociągi. Niestety wszystkie dane były w mg/l a bs 2 toleruje jedynie magiczną jednostkę ppm :ble:

Googlując natknąłem się na mnóstwo nieciekawych przeliczników uwzględniających np. masę molową danych substancji jak również że jest to stosunek wagowo objętościowy a nie wagowo wagowy itd...

Krótko mówiąc nie idźcie tą drogą ! :)

Dla naszych piwowarskich potrzeb można przyjąć 1ppm=1mg/l gdyż 1ml wody waży niemalże 1g, czyli 1mg daje10^(-6)l (dokładna wartość, o której mówi lukaszr nie ma sensu gdyż na tak niewielkie różnice wagi ma już wpływ temperatura samej wody, zmienia się jej gęstość).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam. Na razie jestem zmuszony do warzenia z ekstraktów, w dodatku posiadam tylko garnek 9,5 L. Latem planowany zakup 40L. Czy mógłby ktoś mi pomóc uzupełnić dane dotyczące sprzętu w BeerSmith?

Jak już napisałem: garnek 9,5 L, poza tym planowane warki - 11 litrowe, gotowanie brzeczki/chmielenie : 5 litrów wody + 1,7 kg ekstraktu( z moich pomiarów wynika, że 1,7 kg ekstraktu to jest ok. 1,2 litra). Co mam wpisać w rubryki z poniższych zdjęć?

post-6391-0-33396400-1396815739_thumb.jpgpost-6391-0-19920200-1396815729_thumb.jpgpost-6391-0-39545400-1396815718_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

Cześć, stoję przed dylematem jak utworzyć wspólną bazę danych magazynu, profli sprzętu, profili zacierania i surowców dla różnych komputerów. Z tego co już wiem to najlepiej wrzucić odpowiednie pliki na Dropbox lub Google drive i na obu komputerach wskazać odpowiednie ścieżki do tych plików. Pytaniem moim jest czy odpowiednie pliki to wszystkie .bsmx? Czy ktoś kto to już robił mógłby mnie trochę pokierować abym nie doprowadził do katastrofy? Dzięki z góry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla Dropboxa wskazujesz kalalog Beersmith2 w profilu użytkownika (w Moje Dokumenty w XP lub w Użytkownicy/nazwaprofilu w Windows 7).

 

Niestety nie działa nic.

Folder Beersmith2 z komputera źródłowego przeniesiony z C:/Użytkownicy/Ja/Moje Dokumenty do folderu Dropboxa.

W komputerze źródłowym położenie dokumentów zmienione na folder Dropboxa opcją File/Change documents directory.

Beersmith na komputerze źródłowym zrestartowany - działa ok.

 

Folder Beersmith2 jest widziany na komputerze docelowym w folderze Dropboxa i jest zsynchronizowany.

W komputerze docelowym położenie dokumentów zmienione na folder Dropboxa opcją File/Change documents directory.

Beersmith na komputerze docelowym zrestartowany - brak jakiegokolwiek efektu: nie widać stanu magazynu wprowadzanego na komputerze źródłowym, i wszelkich zmian w surowcach jakich tam dokonałem......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś musiałeś pokiełbasić. Ja nie używam zmiany położenia dokumentów pod Dropboxa, można to zrobić inaczej. We wcześniejszych postach pisałem instrukcję:

http://www.piwo.org/...300#entry162898

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

brak jakiegokolwiek efektu: nie widać stanu magazynu wprowadzanego na komputerze źródłowym, i wszelkich zmian w surowcach jakich tam dokonałem......

 

 

Pamiętaj, że dopóki nie zamkniesz programu na 1 komputerze nie otwieraj go na drugim. Dodatkowo program po zamknięciu zapisuje całą bazę danych i to chwile trwa w zależności od tego jakie masz łącze. U mnie to trwa jakieś 10sek tylko ja mam dysk sieciowy w domu i gigabitowy ethernet a dropbox czy jakiś inny google drive działa na podobnej zasadzie tylko dużo wolniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Czy style piw w BS2 są poprawne? Mam sciągnięte z forum Style piw wg BJCP (po polsku) v1.1 i przy Kölsch'u mam problem. Wiki pokazuje, żę ten rodzaj piwa jest w przedziale 1-4 EBC, a BS2 pokazuje przedział 6,9 do 9,8. Ktoś może rozwiać moje wątpliwości?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wikipedia i to samo jest w arkuszu PPPP (chodzi mi o napis w barwach). Jeśli chodzi o Wiki_Piwo to po przeliczeniu SRM na EBC wychodzą wartości zgodne z BS2.

 

BTW: Sprawdziłem w BS2 przepis na Kolońskie oferowany przez BA i nie mieści się on w widełkach 6,9-9,8 EBC.

Edytowane przez szfagir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie są parametry konkretnej partii słodu. Pilzneński miewa od 2,5 do 4 nawet, pszeniczny od 2 do 4.

 

Poza tym są sposoby przyciemniania i rozjaśniania piwa nie wynikające z barwy słodu.

 

Generalnie - nie sugeruj się tym, co ci wyliczają programy, bo wszystkie robią to źle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.