Skocz do zawartości

program BeerSmith - pomoc dla użytkowników


coder

Rekomendowane odpowiedzi

Gdyby ktoś zastanawiał się, czy BS2 poprawnie liczy kolor bo mu w życiu wychodzi co innego niż w programie, to informuję, że program dobrze liczy wg wzoru Morey'a, tylko wzór jest niepoprawny. Obliczenia oparte na MCU (np. w programie Beer Engine) zdają się być bliższe rzeczywistości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Wam,

Dopiero poznaję program od ok dwóch dni (wersja 2.2) i chciałbym się dowiedzieć czy jest w nim coś takiego jak lista zrobionych warek. Oczywiście jest baza przepisów, ale chodzi mi bardziej o coś takiego gdzie dodawałbym z czasem kolejne warki, które zrobiłem na podstawie przepisów z bazy. Niekoniecznie ciągle nowe tylko czasami powtarzane z tego samego przepisu lecz z innymi wartościami, które są zmienne tj. ilość uzyskanej brzeczki, zmierzone blg przed i po fermentacji, czy jakieś drobne zmiany w zasypie, chmielu. Czyli takie archiwum warek.

Czy może trzeba po prostu dodawać nowe przepisy do bazy przepisów i oznaczać to sobie np. Jasne 1, Jasne 2, Jasne 3 z dopiskiem daty warzenia?

A poza tym, macie pomysł jak oznaczyć wartość EBC dla miodu gryczanego (buckwheat honey)? Jest zwykły miód w bazie surowców i ma 2 EBC, ale gryczany to jednak sporo więcej barwy niż zwykły wielokwiat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

masz tam coś takiego jak "Version" (zakładka Design dla danej receptury) - wersja piwa - możesz tam oznaczyć, która to iteracja danego piwa

oczywiście pełna dowolność w nazywaniu

 

w każdej możesz dowolnie wprowadzać poprawki i korekty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale pewnie będzie to dodawało jako kolejne receptury do głównej bazy, tak?

Właśnie bawię się tworząc recepturę na przyszłe piwo Stout kawowy z dodatkiem laktozy. Zauważyłem, że chyba ktoś się nie postarał przy opisie laktozy bo jej dodatek do zasypu powoduje wzrost oczekiwanej zawartości alkoholu i spadek oczekiwanej końcowej gęstości.. yy wtf? :/

 

Edit:

Doszedłem, że przy opisie surowca jest checkbox "Not Fermentable". Zaznaczenie powoduje, że laktoza w obliczeniach zachowuje się jak powinna ;)

Edytowane przez Marcin.U
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby ktoś zastanawiał się, czy BS2 poprawnie liczy kolor bo mu w życiu wychodzi co innego niż w programie, to informuję, że program dobrze liczy wg wzoru Morey'a, tylko wzór jest niepoprawny. Obliczenia oparte na MCU (np. w programie Beer Engine) zdają się być bliższe rzeczywistości.

 

Czyli wychodzą za ciemne?

Może jakaś poprawka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zupełnie inny wzór wyliczania, nie da się tak prosto. Np. z ostatnich mój Boom Tom bs2 wyliczył na 35 EBC, BeerEngine na ok. 90 EBC, a piwo jest ciemno brązowe.

 

Błąd uwydatnia się szczególnie przy dodatku ciemnych słodów do mocnych piw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To niech autor aplikacji robi poprawkę skoro bierze za nią kasę . ;)

 

BTW. Po ostatniej aktualizacji BS przy każdym uruchomieniu pojawia się wnerwiające okno z informacją o aktualizacji.

Coś źle zrobiłem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy po aktualizacji do nowej wersji trzeba podawać klucz aktywacyjny, czy to jakiś błąd, bo aktualizacja mi się wysypała? Ja swój gdzieś zgubiłem, a teraz mi krzyczy, że trzeba zarejestrować od nowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.