Skocz do zawartości

yapkovar


Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 miesiące temu...

Warka #50 już w butelkach i wstępnie nagazowane. Już po fakcie przeczytałem że hop tea bez ekstraktu potęguje łodygowy smak chmielu ale na szczęscie chinook się sprawdził i piwo smakuje nieźle. Goryczka nie jest idealnie krótka ale zupełnie poprawna, szczególnie jak na stosunek IBU do ekstraktu.

 

Drożdże Gozdawa West Coast podobne do US-05 (piana, profil estrowy) ale lepiej chyba flokuują bo po 11 dniach było klarowne bez chłodzenia. Osad niestety łatwo podrywa się z dna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#51 Wędzony porter

 

Pilzneński 2kg

Monachijski 1kg

Wędzony 2.2kg

Żytni 1kg

Pszeniczny 0.5kg

Bursztynowy 0.5kg

Special W 0.25kg

Karmelowy 600 0.25kg

Czekolad. 400 0.32kg

Palona Pszenica 0.12kg

Palony Żywiec 0.1kg

 

Zacieranie 65-62 st 60 min + długa filtracja.

 

EKG 60g brzeczka przednia

EKG 40g 5min

 

Wyszło 34 litry 14 Brix czyli nieźle. Zapomniałem o płatkach owsianych :(

23 litry - Fermentis Abbaye

11 litrow - PAY7

Edytowane przez yapko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj do małego wiadra z wersją PAY7 wrzuciłem 75g płatków dębowych wymoczonych 5 dni w 200ml bourbonu z biedronki.

 

Edit: A dzień później wersja Abbaye + melasa zabutelkowana z 100g cukru na 24L piwa. Wyszło 49 butelek.

Edytowane przez yapko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Recenzja z degustacji piwa z warki 51 Wędzony Porter wersja na drożdżach Abbaye.

 

Kolor: czarne w pokalu nieprzejrzyste

 

Piana: drobniutka niska opada do obrączki i pozostaje już do końca delikatnie oblepia szkło

 

Aromat: wędzonka ale delikatna dla mnie super, dalej lekka słodowość chmiel EKG nie wyczuwalny ale zrozumiałe

 

Smak: piwo pełne, wędzonka jak w aromacie tak i w smaku delikatna, słodowość lekka czekolada, kawa żadnych posmaków

 

alkoholi wyższych wszystko super

 

Goryczka: dla mnie niska mogła by być minimalnie wyższa

 

Wysycenie: niskie dla mnie idealne

 

Generalnie bardzo udane piwo, pijalne do polecenia i powtórzenia.

Dzięki za możliwość spróbowania

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za szczegółową recenzję :)

 

Goryczka nie taka miała być, użyłem EKG który miał mieć ponad 7% alfa, nie wiem czy tyle miał, poza tym "przeliczyłem" w głowie chmiel na typową warkę 30L a zrobiłem 34L, dodanie chmielu jako FWH a nie po zagotowaniu też podobno zmniejsza odczucie goryczki.

 

Tak czy siak goryczka do zdecydowanej poprawy, paloność też bym lekko zwiększył dając jęczmień albo słod mocno palony zamiast żywieckiego.

 

Miło mi że smakowało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#52 Lekkie AIPA

 

Ekstrakt Jasny 3.4kg

 

Gotowanie polowa ekstraktu + 13L wody, druga polowa dodana po zakonczeniu gotowania

 

Zeus 30g 50min

Simcoe 20g 10min

Centennial 20g 10min

Simcoe 30g po wstepnym schlodzeniu

Centennial 30g po wstepnym schlodzeniu

 

Po schlodzeniu 1h na balkonie, dodalem 10L zimnej wody.

Zadane Gozdawa West Coast i przeniesione do 15st C.

 

6.11 dodałem jeszcze 1.7 kg ekstraktu i 3l wody. Po opadnięciu piany dodam jeszcze wody. Nie chciałem zbytnio grzebać w piwie więc nie udało się spróbować ale jak spojrzałem jeszcze raz na ilość chmieli i %alfa do gotowania to stwierdziłem że z warki 22L trzeba zrobić 30L bo goryczka może być degustacyjna a nie sesyjna :)

Edytowane przez yapko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

11 Listopada przelałem warkę 52 na cichą - niestety w pomieszczeniu gdzie miało być 16-17st budowlańcy na jakiś czas uruchomili ogrzewania podłogowe i zrobiła się estrowa oranżada. W związku z tym dzisiaj na krótkie chmielenie na zimno zamiast Simcoe i Centennial poszły "odpady": Willamette 50g i Lubelski 2013 65g.

 

Jutro zabutelkuję w PET'y a część może w butelki ale niestety warka spisana na straty i będę powtarzał APA na pozostałych chmielach które miały iść na cichą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Recenzja warki 51 Wędzony Porter w wersji na drożdżach Gozdawy PAY7 z płatkami dębowymi.

 

Kolor: czarne w pokalu nieprzejrzyste, pod światło rubinowe refleksy

 

Piana: drobniutka niska opada do obrączki i pozostaje już do końca delikatnie oblepia szkło praktycznie to samo co w wersji na Fermentisach

 

Aromat: to samo co w pierwszej wersji

 

Smak: Moim zdaniem ta wersja a może i czas powodują odczucie że piwo jest bardziej wytrawne nie takie pełne jak które piłem za pierwszym razem, wędzonka jak w aromacie tak i w smaku delikatna, słodowość lekka czekolada, kawa żadnych posmaków alkoholi wyższych wszystko super

 

Goryczka: wydaje mi się minimalnie wyższa dłuższa lecz nie zalegająca może od alkoholu? Sam nie wiem

 

Wysycenie: dla mnie super nie za wysokie

 

Ogólnie piwo bardzo smaczne co do dodania płatków dębowych niestety ale nic w tym kierunku nie wyczuwam może za krótki czas bo co do ilości to powinno być ok.

Reasumując piwko lux dzięki, czekam na kolejne do podmiany i degustacji.

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

#55 Pacific Pale Ale

 

Ekstrakt słodowy Bruntal 3.4kg

 

Pacific Jade 40g 50 min

Nelson Sauvin 25g 10 min

Pacific Jade 10g Whirlpool (80st)

Nelson Sauvin 25g Whirlpool (80st)

 

Wyszło 18L 15.5 Brix, dodałem 6L wody żeby uzyskać ok 11 BLG. Zadane 6 łyżkami gęstwy us-05 z warki 54 i dobrze napowietrzone.

 

Tym razem podgrzałem pojemniki z ekstraktem i opróżnianie ich poszło szybko i czysto. Zastosowałem gotowanie w pełnej objętości (tak mi się wydawało :P ) bo nie mogłem dojść do ładu z goryczką w poprzednich piwach na ekstrakcie gotowanych w garnku 13L. Chmielu nie ma dużo ale goryczka powinna być konkret a Nelson Sauvin jeszcze nigdy mnie nie zawiódł dając zawsze silny, unikalny smak i aromat.

Edytowane przez yapko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez kilka chłodniejszych dni temperatura w piwnicy spadła do +10 st C - nic niespotykanego bo kilka bardzo udanych lagerów już tam fermentowało w poprzednich latach. US-05 dawały radę ale żeby nie ryzykować zatrzymania fermentacji przeniosłem do innego pomieszczenia bez kaloryfera na parterze, tam będzie +15 do +18 (nie zdązyłem zmierzyć), powinno być OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#56 Pils czeski

 

Pilzneński Bruntal 5 kg

Pale Ale Strzegom 2 kg

Carapils 0.5 kg

 

Na razie ześrutowałem słody i przygotowałem gary, jutro warzenie.

 

Prowizoryczna receptura:

 

Premiant 50g 60-70 min

Saaz 25g 30 min

Saaz 25g 15 min

Saaz 50g po wstępnym schłodzeniu (80 st C czyli whirlpool hopping)

 

Drożdże Gozdawa CP18 i Danstar Nottingham, ok 40L do podziału na dwa fermentory. Oczywiscie Nottingham to nie bedzie pils.

 

04.01.2015:

Zacierane jednotemperaturowo 68 - 66st C przez 75 minut, chmielone jak powyżej, wyszło 12.8 Brix ok 35-38L.

Edytowane przez yapko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Recenzja warki 54 Sesyjne AIPA

 

Kolor: jasne słomkowe, mgliste może że niedługo stało po podróży albo od chmielenia na zimno

 

Piana: bardzo ładna, drobno i średniopęcherzykowa obfita ładnie oblepia szkło długo się utrzymuje

 

Aromat: cytrus, żywica owoce tropikalne bardzo przyjemny

 

Smak: goryczka niska w kierunku średniej niezalegająca, pierwszy plan czerwony grejfrut dalej posmaki żywiczne owoce tropikalne ale już bardzo delikatne.

 

Wysycenie: niskie w kierunku średniego bardzo pijalne pół butelki poszło nawet nie wiem kiedy :)

 

Piwo wypite ze smakiem aczkolwiek moim zdaniem bardziej to APA niż AIPA

P.S. Kiedy jakaś wymiana? :)

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za recenzję :)

 

Zdecydowanie wyszła APA nie AIPA, chmiel to były ilości przeznaczone pierwotnie na zimno do warki 52 i do tego 1,5 roku po zbiorach i gotowane w niepełnej objętości. Najgorsze że goryczka jest jakaś taka długa, muszę dojść co popsułem.

 

Dzisiaj nie zabutelkowałem pacyfika więc najlepiej niedziela - będę miał pacyfik i #53 w butelkach.

Edytowane przez yapko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.