Skocz do zawartości

Witam wszystkich PIWOWARÓW


Kosa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam na imię - Marek

Chciałbym spróbować swoich sił w robieniu piwa. Mam nadzieję, że mi w tym pomożecie.

Jak na razie to zrobiłem tylko 2 warki (jednej już nie ma :beer:).

Sprzęt mam już chyba kompletny. Nie miałem z tym problemu bo jestem winiarzem i miodosytnikiem. Więc nie musiałem dużo kupować.

 

Pozdrawiam Wszystkich Marek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już pisałem, jestem winiarzem i nie miałem nic co mogło by mi bulgotać więc kupiłem i spróbowałem:

 

1) ekstrakt słodowy - Prawdziwe Ale - już go nie ma, jak dla mnie było delikatne i bez goryczki(nie lubię dużo goryczy), więc z tego byłem zadowolony.

 

2) Nachmielony ekstrakt słodowy Muntons - ale ten jak nazwa mówi( czego nie zauważyłem) jest nachmielony, i jest w nim dużo goryczy. Co prawda stało 2 tygodnie w cichej fermentacji i teraz od 3 tygodni jest już dosłodzone, ale jest BARDZO GORYCZKOWE. Więc jak na razie mi nie smakuje.

 

Teraz mam kupione zestawy na bazie słodów:

Pilsa i A'la Grodziskie to będą moje pierwsze słodowe piwka.

Dlatego kupiłem A'la Grodziskie bo było tanie - jeśli coś zepsuje to przynajmniej nie będzie żal kasy:).

 

Jakie piwka byście mogli zaproponować aby nie było za dużo goryczy w nich ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2) Nachmielony ekstrakt słodowy Muntons - ale ten jak nazwa mówi( czego nie zauważyłem) jest nachmielony, i jest w nim dużo goryczy. Co prawda stało 2 tygodnie w cichej fermentacji i teraz od 3 tygodni jest już dosłodzone, ale jest BARDZO GORYCZKOWE. Więc jak na razie mi nie smakuje.

piwo musi być nachmielone !! i co to znaczy od 3 tygodni jest dosłodzone (poprzedni ekstrakt też był z chmielem

Teraz mam kupione zestawy na bazie słodów:

Pilsa i A'la Grodziskie to będą moje pierwsze słodowe piwka.

Dlatego kupiłem A'la Grodziskie bo było tanie - jeśli coś zepsuje to przynajmniej nie będzie żal kasy:).

kupiłeś Grodziskie bo było tanie :beer: toż to klasyka polskiego piwowarstwa jeśli chcesz eksperymentowac rób małe warki :rolleyes: albo pytaj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz mam kupione zestawy na bazie słodów:

Pilsa i A'la Grodziskie to będą moje pierwsze słodowe piwka.

Dlatego kupiłem A'la Grodziskie bo było tanie - jeśli coś zepsuje to przynajmniej nie będzie żal kasy:).

 

Jakie piwka byście mogli zaproponować aby nie było za dużo goryczy w nich ?

W tych zestawach dodaj 50% chmielu. Akurat wybrałeś sobie dość mocno chmielone gatunki piwa, a do tego w zestawach BA często przesadzają z chmielem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie chciał bym zrobić ze słodu. Tylko nie chcę aby było w nim dużo goryczki.

Czy to obojętne jaki wezmę zestaw na bazie słodów, tylko muszę dodać 50% tej ilości chmielu goryczkowego, jaką podają w przepisie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie chciał bym zrobić ze słodu. Tylko nie chcę aby było w nim dużo goryczki.

Czy to obojętne jaki wezmę zestaw na bazie słodów, tylko muszę dodać 50% tej ilości chmielu goryczkowego, jaką podają w przepisie ?

Nie jest to do końca obojętne jaki zestaw wybierzesz :beer: Ja radziłabym kupić zestaw na Koźlaka lub Marcowe - jśli masz odpowiednie warunki do przeprowadzenia dolnej fermentacji, jeśli nie to może Dunkel Weizen - z tym, że jest to piwo dość specyficzne i nie każdemu musi smakować. Nie wiem jakie piwa lubisz (oprócz tego, że małogoryczkowe), więc ciężko doradzać. Napisz może coś więcej o swoich upodobaniach to może uda się podpowiedzieć jakieś receptury, nie musiałbyś być skazany na gotowe zestawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koźlak i Marcowe jak napisałaś są dolnej fermentacji. Mi osobiście bardziej smakuje piwo (przynajmniej do tej pory mi smakowało) górnej fermentacji. Ale i też na obecny czas, że jeszcze jest ciepło lepiej puścić górną fermentacje.

 

W czasie zimowym kiedy w piwniczce będę miał koło 12 st.C, wtedy na pewno zrobię jakieś piwko dolnej fermentacji.

 

Nie chcę się narazić nikomu, ale ja mało piwa piłem. Najczęściej piwo piłem w lecie, w czasie pracy w ogrodzie.

Nic mi teraz do głowy nie przychodzi czego nie lubię w piwie poza goryczą. ale bardzo lubię piwo miodowe, piwo delikatnie słodkie.

 

% nie mają większego znaczenia, ważne aby piwo miało to coś, coś, co chce się go znowu napić.

 

PS. A czy ja w dobrym wątku jestem , zadając takie pytania ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wątek raczej nie ten, ale odpowiem sąsiadowi :beer:

Niestety z tego co widzę to w Browamatorze nie ma zbyt wielu zestawów. Jeśli już coś z tych zestawów to może Red Irish Ale, oczywiście tak jak radzili koledzy zmniejsz ilość chmielu.

Możesz spróbować uwarzyć piwo pszeniczne, one są bardzo delikatnie chmielone.

Przykładowa receptura:

 

Zasyp:

- 2,5 kg słodu pszenicznego

- 2,0 kg słodu pilzneńskiego

 

Przerwy:

44C - 20 minut

63C - 40 minut

72C - do negatywnej próby jodowej

 

Chmielenie:

20g Lubelskiego na początku gotowania

20g Lubelskiego 15 minut przed końcem gotowania

 

Drożdże najlepiej płynne Wyeast 3068 lub suche WB-06

Temperatura fermentacji 18-22C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.