Skocz do zawartości

Pierwsza Warka - prosba o wyjasnienie receptury


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Z koncem maja rusza 1 warka. Sprzet jest. Pytanie o recepture z tego linka: http://elroy.ehost.pl/test/wp/receptury/full-aroma-hops/

 

Nie wiem czy dobrze ja rozumiem :

 

1. Po zacieraniu filtrowac i pozniej chmielic/ gotowac ??

2. Jakie najlepiej Safale uzyc w sensie numeru ?

 

Myslicie ze na 1 ogien bedzie ok ?

 

Pozdro

Edytowane przez WielkiX
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aleś linka wynalazł :beer:

Ad1 - tak, kolejność dobra.

Ad2. S-04, US-05 będą odpowiednie.

Polecam US-05. Moja druga warka była warzona dokładnie według tej receptury. Piwo bardzo dobre, orzeźwiające :beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

edit: recepturę przerzucę do wiki, więc w/w link zniknie niebawem.

To jak już wrzucisz na Wiki mógłbyś zapodac bezpośredniego linka w tym wątku? Przepis wygląda całkiem fajnie i chyba też się nim zainteresuje :beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie da się inaczej :beer:

Ja filtruje piwo do mniejszego naczynia i po osiągnięciu ok 5l przelewam do gara i na piec.

Filtrat wlewam partiami co zdecydowanie przyśpiesza podgrzanie całości do temperatury wrzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My jakiś czas po rozpoczęciu filtrowania, tzn. jak już spłynie trochę filtratu do gara, podpalamy palnik. Skraca to czas oczekiwania na temperaturę wrzenia przefiltrowanej brzeczki.

 

A tak poza tym, to ciekawa ta receptura. Trzeba będzie kiedyś spróbować:beer:

Edytowane przez krzyncio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początku nie zwracaj uwagi na wodę. Jest wiele innych parametrów mających większy wpływ na smak piwa. Na początku jedynym wyznacznikiem powinno być to, czy napijesz się herbaty z tej wody. Jeśli tak to do piwa też się nada. Ja na razie tylko raz mieszałem wodę kranową (twardą) z destylowaną. Wyszło trochę inaczej chmielone piwo, ale nie wiem czy to nie jest autosugestia :beer:.

A jeśli będziesz chciał się bawić z wodą to:

http://www.wiki.piwo.org/index.php/Dostosowywanie_pH_i_sk%C5%82adu_wody

Edytowane przez grzechu_k
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam

 

Ni i klops z piwkiem z zapytania - mamy takie temperatury, że nie mam miejsca gdzie mogłoby dojrzeć, więc plan zmienił się na fermentację górną.

 

Czy mielibyście jakieś receptury godne polecenia - w sensie drożdży ferm. górnej dla początkującego ?

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Ni i klops z piwkiem z zapytania - mamy takie temperatury, że nie mam miejsca gdzie mogłoby dojrzeć, więc plan zmienił się na fermentację górną.

 

Czy mielibyście jakieś receptury godne polecenia - w sensie drożdży ferm. górnej dla początkującego ?

 

Pozdro

Polecam na lato takie piwko, lekkie, aromatyczne i proste w zasypie.

możesz drożdże płynne zastąpić suchymi S-04

http://www.piwo.org/forum/p98433-03-05-2011-14-55-50.html#p98433

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ważna jest temperatura fermentacji a przechowywać można w wyższych, także jesli masz możliwość przefermentowania drożdżami dolnymi to leżakowaniem się nie przejmuj.

Co do piw górnej fermentacji to możesz wykorzystać przepis z 1 posta i zaszczepić drożdżami górnymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Nie chodziło mi o leżakowanie a właśnie o fermentację. Mam 2 piwnice - w jednej przy temp zewn. 25 stopni panuje temp. ok 20 stopni. W drugiej około 17.

 

Stąd pytanie o przepisy z fermentacją górną. Gdyby się udało to chciałbym poruszać się na początek w jakimś ustalonym gatunku (np. ale) żeby mieć później możliwość porównania/ oceny.

 

Ps. Tiero - dzięki ale temp. fermentacji masz niższe niestety.

 

A co myślicie o tym ? http://www.wiki.piwo.org/index.php/Pale_Ale_-_receptura_testowa

 

Pozdro

Edytowane przez WielkiX
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Odnośnie przepisu z mojego posta powyżej :

 

1. jak przeprowadzić chmielenie i fermentację - w sensie czasu ?

2. widzę, że ilość podana na 12 l brzeczki nastawnej - ile słodu i chmielu byście dali na 20 l ?

3. które z podanych drożdży lepsze ? bo widzę, że obydwa rodzaje górnej fermentacji

4. A propos chmielu w tym przepisie - to raczej granulat czy szyszka ?

 

Dzięki

Edytowane przez WielkiX
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Odnośnie przepisu z mojego posta powyżej :

 

1. jak przeprowadzić chmielenie i fermentację - w sensie czasu ?

2. widzę, że ilość podana na 12 l brzeczki nastawnej - ile słodu i chmielu byście dali na 20 l ?

3. które z podanych drożdży lepsze ? bo widzę, że obydwa rodzaje górnej fermentacji

4. A propos chmielu w tym przepisie - to raczej granulat czy szyszka ?

 

Dzięki

Chmielenie może być: Marynka 30g - 60min, Lubelski 30g - 30min,

Fermentacja w Twoich warunkach może być : Burzliwa - 7 dni - 20 stopni, cicha - 14 dni - 17stopni,

Drożdże US-05 to drożdże suche, myślę że jak na pierwszą warkę w sam raz, piwko wyjdzie super, a opanować płynne ( aktywacja, startery) zdążysz później.

Chmiel czy dasz w szyszkach czy w granulacie w tej ilości, większej różnicy nie powinno Ci zrobić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam

 

Panowie po 1 warzeniu już - teraz fermentuje. Osiągnąłem 19 litrów o BLG 11 (przed chmieleniem, po nie chciałem mierzyć żeby przypadkiem nie zakazić) - czy to nie za mało (chodzi mi o blg) ?

 

Pozdro

Edytowane przez WielkiX
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Panowie po 1 warzeniu już - teraz fermentuje. Osiągnąłem 19 litrów o BLG 11 (przed chmieleniem, po nie chciałem mierzyć żeby przypadkiem nie zakazić) - czy to nie za mało (chodzi mi o blg) ?

 

Pozdro

Jeżeli mierzyłeś przed gotowaniem. To odparowało Ci trochę wody. Jak chmieliłeś 1 h to napewno nie masz 11 °Blg , a trochę a nawet dużo więcej.

Może nawet i z 14-15 °Blg . Oczywiście jak nie uzupełniałeś wodą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.